moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Skoczył w 1943 roku, dziś powtórzył wyczyn

Ponad 70 lat temu niedaleko Książenic pod Warszawą na spadochronach wylądowało kilkunastu cichociemnych. Dziś w tym samym miejscu, razem z Klubem Spadochronowym Sił Specjalnych założonym przez byłych i obecnych żołnierzy GROM, skoczyli 94-letni Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych oraz Agnieszka Polonczyk, wnuczka legendarnego „Kryształa”.


W ten niecodzienny sposób pamięć o bohaterach uczciła Fundacja imienia Cichociemnych, byli i obecni żołnierze GROM-u z Klubu Spadpchronowego Sił Specjalnych przy Fundacji DELTA, którzy byli pomysłodawcami skoków i przeprowadzili je. Przedsięwzięcie wspomagał dowódca GROM i cała jednostka. – Chcemy oderwać dzieci od komputerów, przypomnieć im o tym, że odwaga i męstwo są ważne – tłumaczy Bogdan Rowiński, prezes fundacji.

Z samolotu An 2 z wysokości ponad dwóch tysięcy metrów wyskoczyła Agnieszka Polończyk, wnuczka cichociemnego, oraz jeden z ostatnich żyjących cichcociemnych Aleksander Tarnawski „Upłaz”. – Nie trzeba go było w ogóle namawiać na ten skok – opowiada Bogdan Rowiński. – Powiedział: nie ma sprawy. Zresztą, aby opisać jego energię i chęć do życia, wystarczy powiedzieć, że w wieku 94 lat codziennie jeździ rowerem do pracy!


Tuż po skoku, „Upłaz” żartował z dziennikarzami, że w chwili, gdy spadochron się otworzy, to tak naprawdę nie ma się już czego bać. – O czym myślałem podczas lotu? O niczym, po prostu sobie patrzyłem – mówił rozbawiony. – Muszę jednak przyznać, że 71 lat temu skakało mi się znacznie lepiej – dodał.

Razem z Agnieszką Polończyk i cichociemnym „Upłazem” skakali byli i obecni żołnierze GROM-u. – Bardzo nam zależało, by te skoki były bezpieczne. Kiedy wszystko się udało, odetchnęliśmy – przyznaje jeden z nich. Jednostka wojskowa GROM dziedziczy tradycje cichociemnych i utrzymuje kontakt z żyjącymi żołnierzami-legendami oraz z ich rodzinami.


W Książenicach odsłonięto również tablicę ku czci cichociemnych. Są na niej wypisane nazwiska bohaterów, którzy w 1943 roku skakali z samolotu Liberator na zrzutowiska pod Książenicami. Jest na niej nazwisko m.in. mjr. Jana Górskiego „Chomika”, który był pomysłodawcą formacji Cichcociemnych. Dziś pamiątkową tablicę odsłaniał jego syn – Bogdan Górski.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić bohaterów, którzy 71 lat temu, wykonali arcytrudną operację tuż pod opanowaną przez Niemców Warszawą – mówi Rowiński.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli też udział kombatanci oraz rodziny, które podczas pamiętnych nocy pomagały cichociemnym. – Dzięki fundacji imienia Cichociemnych i temu, że nam, mieszkańcom Książenic, przypomnieliście o tych wydarzeniach, na nowo odkrywamy swoją historię – podkreślał sołtys miejscowości Cezary Wiśniewski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. GROM, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze

~marialwoj
1419109680
Jestem zachwycona Szanowny Panie Aleksander Tarnawski, Pana odwagą, sprawnością fizyczną i umysłową. Nieprawdopodobny wyczyn. Należy takie sytuacje i ludzi pokazywać światu. To są prawdziwi celebryci. Brawo !
07-CB-24-7D

Zatopiony problem
 
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Wyrok za tragiczny wypadek
Święto ludzi z pasją
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Więcej polskiego trotylu dla USA
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Więcej amunicji do Rosomaków
Strażnik nieba
Viva Polaki! Viva liberatori!
Zwycięstwo mordercy
Polskie F-16 w służbie NATO
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Więcej na mieszkanie za granicą
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Wyścig zbrojeń wystartował
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Baltic Sea Under Control
Rex Bolizlavus
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Podniebny Pegaz
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Double Eagle – podwodny tropiciel
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Powstaje armia dronów
Piękny przykład patriotyzmu
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Pracowity dyżur Typhoonów
Składy wysokiego ryzyka
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Szabla hubalczyków
„Pułaski” na Atlantyku
Henry Szymanski na tropie prawdy
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Sport kształtuje mentalność
Rodzina na wagę złota
Trzy dekady DGW
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Pilecki ucieka z Auschwitz
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Kolejowy sabotaż udaremniony
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Debiut polskiego AW149
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Medycyna na morzu
Pierwsza misja Gripenów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podniebne wsparcie sojuszników
Prezydent wręczył awanse generalskie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Poznać rakietowego Homara
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ełku wykuwają charaktery

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO