Po siedmioletniej przerwie reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej wygrała klasyfikację generalną mistrzostw Wojska Polskiego w pływaniu. Pływacy Czarnej Dywizji wyprzedzili o siedem punktów marynarzy i o 27 lotników. Najlepszymi zawodnikami imprezy w Zegrzu zostali reprezentanci Marynarki Wojennej RP: mar. Magdalena Rogal i sierż. Tomasz Rumianowski.
– Bardzo się cieszę, że po siedmioletniej nieobecności na najwyższym stopniu podium udało nam się wygrać pływackie mistrzostwa. Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku. To wielki sukces trenera mjr. Krzysztofa Wróbla i jego podopiecznych. Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy – mówi mjr Tomasz Traczuk, szef Sekcji WF i Sportu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Major Wróbel zresztą dołożył cegiełkę do zwycięstwa Czarnej Dywizji również jako zawodnik – wywalczył dwa złote medale w rywalizacji indywidualnej. W sumie reprezentanci 11 DKPanc zdobyli trzy złota, podobnie zresztą jak trzeci w klasyfikacji lotnicy. Natomiast najwięcej złotych medali – siedem – wywalczyli marynarze.
Mistrzostwa, które odbyły się na pływalni Areny Wojskowej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, zorganizowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z CSŁiI. O medale walczyło 80 zawodników i 40 zawodniczek. Mjr Traczuk przyznał, że rywalizacja była przeplatana poprawianiem rekordów Wojska Polskiego, i to nawet w eliminacyjnych wyścigach. To samo zauważył kmdr por. Paweł Łępa, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Ośmioro pływaków pobiło 12 rekordów Wojska Polskiego. Dlatego też wybór najlepszych zawodników mistrzostw był bardzo trudny i tak naprawdę powinniśmy przyznać więcej tych nagród – podkreśla. Co ciekawe, jeden z rekordów niewiele odbiega od najlepszego wyniku w Polsce. St. szer. spec. Tomasz Polewka z 12 Dywizji Zmechanizowanej rekord WP na dystansie 50 m stylem grzbietowym wyśrubował do 23,72 s. Tymczasem rekord Polski należący do Kacpra Stokowskiego jest lepszy tylko o 0,98 s.
MVP i druga młodość
Najbardziej wartościowymi zawodnikami imprezy (MVP) ogłoszono reprezentantów Marynarki Wojennej RP: mar. Magdalenę Rogal i sierż. Tomasza Rumianowskiego. Najlepsza pływaczka w trzecim swoim starcie w wojskowych mistrzostwach trzeci raz z rzędu zdobyła złoty medal w kategorii powyżej 35 lat na dystansie 50 m stylem klasycznym. Podobnie jak przed dwoma laty pobiła przy tym rekord Wojska Polskiego. Ponadto wraz z koleżankami wywalczyła złoto w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym kobiet. Treningi pływackie zaczęła w wieku dziewięciu lat. – Trenowałam przez sześć lat. I teraz praktycznie od ćwierćwiecza w ogóle nie uprawiam pływania. Tylko przez dwa tygodnie intensywnie przygotowuję się do mistrzostw i to mi wystarcza, jak widać, aby zdobywać medale. Tego ruchu pływackiego po prostu się nie zapomina… – przyznaje.
Natomiast sierż. Rumianowski zdobył dwa złote krążki w kategorii powyżej 35 lat na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz złoto w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym mężczyzn. Przy zdobywaniu medali indywidualnych ustanowił dwa rekordy Wojska Polskiego. Pływanie zaczął uprawiać w siódmej klasie szkoły podstawowej. – Później trenowałem w klubie i na uczelni. Byłem w kadrze Polski seniorów, a gdy 13 lat temu zaczęła się moja przygoda wojskowa, rozpocząłem starty w wojskowych mistrzostwach – opowiada najlepszy zawodnik mistrzostw. Nie we wszystkich imprezach tej rangi startował, ale zdobył w nich tyle medali, że trudno mu je zliczyć. Z wyników osiągniętych w tym roku w Zegrzu był bardzo zadowolony, zwłaszcza dlatego że, jak podkreśla, w tym roku skończył już 40 lat.
W kategorii powyżej 35 lat po dwa złote medale w rywalizacji indywidualnej poza sierż. Rumianowskim wywalczyli mjr Krzysztof Wróbel z Czarnej Dywizji i marynarz kpt. mar. Karol Morek – drużynowy złoty medalista wojskowych igrzysk w pięcioboju morskim z 2011 roku. Były pięcioboista podkreśla, że za jego medalami w Zegrzu stoją systematyczne treningi na siłowni i na basenie. – To jest idealne połączenie, więc tego się trzymam. Zawsze sobie mówię, że może nie trzeba robić jakichś wielkich ilościowych treningów, ale systematyczność, dobra jakość, racjonalne odżywianie – to jest recepta na sukces. I jeszcze determinacja – twierdzi kapitan. Dodaje również, że dla niego najbardziej liczy się klasyfikacja generalna mistrzostw. – Przed rokiem wygraliśmy z większą przewagą punktową, niż teraz mieliśmy stratę do najlepszych. Czuję więc lekki niedosyt, bo zawsze fajnie jest patrzeć, jak marynarka wojenna jest na pierwszym miejscu. Ale przed nami jest cel na przyszły rok, żeby poprawić wyniki, iść do przodu i się nie poddawać – zaznacza mistrz wojskowych igrzysk w Rio de Janeiro sprzed 14 lat.
Z kolei trzy medale w mistrzostwach (srebrny i brązowy indywidualnie oraz srebrny w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym mężczyzn) wywalczył sierż. Marcin Horbacz. Olimpijczyk z Aten i Pekinu, choć w zeszłym roku skończył 50 lat, jest zawodnikiem, na którego wciąż może liczyć Czarna Dywizja. – Marcin jest nie do zdarcia. Przeżywa drugą młodość. Ma trochę oddechu od prowadzenia kadry narodowej w pięcioboju nowoczesnym i znalazł więcej czasu dla siebie, co od razu zaprocentowało nie tylko wynikami, lecz także zmieniła się jego postura. Jest to po prostu ideał do naśladowania dla młodych ludzi – ocenia mjr Traczuk.
Wysoki poziom zawodów
– Poziom mistrzostw na pewno był dużo wyższy niż w zeszłym roku. Startowało dużo więcej lepszych zawodników. W naszej reprezentacji zabrakło nam jednego bardzo dobrego pływaka w jednym stylu. Jakbyśmy mieli lepszego, to myślę, że byśmy obronili pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej – stwierdza kmdr ppor. Marcin Kołoszuk, oficer odpowiedzialny za przygotowanie do mistrzostw reprezentacji Marynarki Wojennej RP. Komandor jednak przyznaje, że drugie miejsce nie jest złe, podkreśla też, że marynarze zdobyli najwięcej złotych medali.
Kmdr por. Paweł Łępa, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na zakończenie zawodów zaznaczył, że rywalizacja była bardzo zacięta oraz przypomniał, że we współzawodnictwie w sporcie powszechnym po dwóch mistrzostwach łeb w łeb idą reprezentacje Czarnej Dywizji i marynarki wojennej. – Mają po tyle samo punktów za jedno zwycięstwo i drugie miejsce. Okazja do rewanżu już niebawem. Za trzy tygodnie spotykamy się w Siedlcach na mistrzostwach w siatkówce – zauważył komandor i podziękował gospodarzom za wzorową organizację zawodów w Zegrzu.
Głos zabrał również reprezentujący dowódcę WOT-u jego pierwszy zastępca gen. bryg. Grzegorz Barabieda, który podziękował wszystkim zawodnikom za zaciętą sportową rywalizację i przyznał, że najbardziej liczy się klasyfikacja zespołowa. Zwrócił jednak uwagę, że waleczni byli nie tylko żołnierze z tych reprezentacji, których kierownicy odbierali na podium puchary. Podkreślił też, zwracając się do uczestników mistrzostw, że za sukcesy odpowiadają nie tylko zawodnicy, lecz także ich trenerzy i sztab ludzi, który umożliwia im przygotowania do zawodów oraz udział w nich.
Wyniki:
Drużynowo
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – 209 pkt
2. Marynarka Wojenna RP – 202 pkt
3. Siły powietrzne – 182 pkt
4. Wojska obrony terytorialnej – 169 pkt
5. 16 Dywizja Zmechanizowana – 143 pkt
6. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 134 pkt
7. 12 Dywizja Zmechanizowana – 127 pkt
8. 18 Dywizja Zmechanizowana – 118 pkt
9. Uczelnie wojskowe – 114 pkt
10. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 50 pkt
Kobiety do 35 lat, 50 m stylem dowolnym
1. kpr. Monika Kaczmarek (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 27,87 s
2. szer. Marta Rzepa (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 28,12 s
3. bosm. pchor. Aleksandra Sobolewska (uczelnie wojskowe) 28,67 s
Kobiety powyżej 35 lat, 50 m stylem dowolnym
1. szer. Katarzyna Łebska (wojska obrony terytorialnej) 29,56 s (29,20 s – rekord WP, w sztafecie na I zmianie)
2. st. kpr. Katarzyna Walkowicz (Marynarka Wojenna RP) 30,35 s
3. plut. Anna Jabłońska (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 30,57 s
Kobiety do 35 lat, 50 m stylem klasycznym
1. st. szer. Julia Wróbel (wojska obrony terytorialnej) 35,73 s
2. ppor. mar. Agata Kowalik (Marynarka Wojenna RP) 37,58 s
3. por. Aleksandra Kciuk (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 38,81 s
Kobiety powyżej 35 lat, 50 m stylem klasycznym
1. mar. Magdalena Rogal (Marynarka Wojenna RP) 37,48 s (rekord WP)
2. plut. Natalia Szczęsnowicz (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 40,13 s
3. kpr. Dagna Dybała-Makurat (12 Dywizja Zmechanizowana) 40,25 s
Mężczyźni do 35 lat, 50 m stylem dowolnym
1. st. szer. Przemysław Gawrysiak (siły powietrzne) 23,09 s
2. szer. Adrian Róg (wojska obrony terytorialnej) 23,56 s
3. mar. Kacper Dolata (Marynarka Wojenna RP) 24,06 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 50 m stylem dowolnym
1. kpt. mar. Karol Morek (Marynarka Wojenna RP) 24,27 s
2. st. kpr. Grzegorz Grabowski (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 25,04 s
3. sierż. Marcin Horbacz (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 26,45 s
Mężczyźni do 35 lat, 50 m stylem grzbietowym
1. st. szer. spec. Tomasz Polewka (12 Dywizja Zmechanizowana) 23,72 s (rekord WP)
2. st. szer. spec. Kacper Brączek (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 25,68 s
3. szer. Bartosz Szewczyk (siły powietrzne) 26,27 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 50 m stylem grzbietowym
1. sierż. Tomasz Rumianowski (Marynarka Wojenna RP) 28,36 s (rekord WP)
2. st. kpr. Piotr Gnela (siły powietrzne) 30,65 s
3. szer. Piotr Konopacki (16 Dywizja Zmechanizowana) 30,66 s
Mężczyźni do 35 lat, 50 m stylem klasycznym
1. kpr. pchor. Wojciech Sławacki (uczelnie wojskowe) 29,68 s
2. ppor. Dawid Pietrzak (12 Dywizja Zmechanizowana) 30,12 s
3. st. szer. spec. Wiktor Łodyga (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 30,44 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 50 m stylem klasycznym
1. mjr Krzysztof Wróbel (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 31,20 s (rekord WP)
2. mjr Adam Jędrychowski (siły powietrzne) 31,75 s
3. szer. Michał Madej (18 Dywizja Zmechanizowana) 33,61 s
Mężczyźni do 35 lat, 50 m stylem motylkowym
1. szer. Krzysztof Matuszewski (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 24,59 s (rekord WP)
2. szer. Tomasz Kędzierski (wojska obrony terytorialnej) 25,34 s
3. szer. Mateusz Kowalski (Marynarka Wojenna RP) 25,76 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 50 m stylem motylkowym
1. kpr. Bartosz Michalak (16 Dywizja Zmechanizowana) 26,21 s
2. bosm. mat Mateusz Kierzkowski (Marynarka Wojenna RP) 26,24 s
3. mł. chor. Damian Olejniczak (siły powietrzne) 27,09 s
Mężczyźni do 35 lat, 100 m stylem dowolnym
1. st. szer. Przemysław Gawrysiak (siły powietrzne) 50,21 s
2. szer. Adrian Róg (wojska obrony terytorialnej) 52,85 s
3. st. szer. Szymon Gardocki (18 Dywizja Zmechanizowana) 53,87 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 100 m stylem dowolnym
1. kpt. mar. Karol Morek (Marynarka Wojenna RP) 53,95 s (w eliminacjach 53,87 s – rekord WP)
2. sierż. Marcin Horbacz (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 56,89 s
3. st. kpr. Grzegorz Grabowski (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 58,32 s
Mężczyźni do 35 lat, 100 m stylem grzbietowym
1. st. szer. spec. Tomasz Polewka (12 Dywizja Zmechanizowana) 52,43 s (rekord WP)
2. st. szer. spec. Kacper Brączek (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 56,37 s
3. szer. Bartosz Szewczyk (siły powietrzne) 57,53 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 100 m stylem grzbietowym
1. sierż. Tomasz Rumianowski (Marynarka Wojenna RP) 1 min 3,81 s (rekord WP)
2. st. kpr. Piotr Gnela (siły powietrzne) 1 min 06,86 s
3. st. sierż. Łukasz Chruślicki (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 1 min 07,02 s
Mężczyźni do 35 lat, 100 m stylem klasycznym
1. kpr. pchor. Wojciech Sławacki (uczelnie wojskowe) 1 min 05,15 s
2. ppor. Dawid Pietrzak (12 Dywizja Zmechanizowana) 1 min 05,95 s
3. szer. Bartłomiej Jasiński (wojska obrony terytorialnej) 1 min 09,25 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 100 m stylem klasycznym
1. mjr Krzysztof Wróbel (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 1 min 08,53 s (rekord WP)
2. mjr Adam Jędrychowski (siły powietrzne) 1 min 13,43 s
3. por. Mariusz Denert (uczelnie wojskowe) 1 min 16,30 s
Mężczyźni do 35 lat, 100 m stylem motylkowym
1. szer. Krzysztof Matuszewski (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 56,36 s
2. szer. Jakub Lewicki (11 Dywizja Kawalerii Pancernej) 56,66 s
3. szer. Tomasz Kędzierski (wojska obrony terytorialnej) 56,71 s
Mężczyźni powyżej 35 lat, 100 m stylem motylkowym
1. bosm. mat Mateusz Kierzkowski (Marynarka Wojenna RP) 57,29 s (rekord WP)
2. kpr. Bartosz Michalak (16 Dywizja Zmechanizowana) 58,19 s
3. mjr Michał Lachowicz (wojska obrony terytorialnej) 1 min 00,97 s
Sztafeta 4x50 m stylem dowolnym kobiet
1. Marynarka Wojenna RP 1 min 59,34 s
2. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej 2 min 00,55 s
3. 12 Dywizja Zmechanizowana 2 min 00,72 s
Sztafeta 4x50 m stylem dowolnym mężczyzn
1. Marynarka Wojenna RP 1 min 36,65 s
2. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej 1 min 42,13 s
3. Siły powietrzne 1 min 43,80 s
Sztafeta 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn
1. Siły powietrzne 1 min 45,71 s
2. Wojska obrony terytorialnej 1 min 48,34 s
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych 1 min 48,77 s
autor zdjęć: kpt. Małgorzata Nowak / CSŁiI, Jacek Szustakowski

komentarze