moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsza misja Gripenów

Dziś rano z bazy w Malborku została poderwana do lotu para myśliwców Jas 39 Gripen. W międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem pojawił się bowiem nieznany samolot. Stacjonujące w Polsce maszyny szwedzkich sił powietrznych przechwyciły go i dokonały identyfikacji. Okazało się, że na północ od polskiego wybrzeża po raz kolejny operował rosyjski rozpoznawczy Ił-20.

Szwedzki Jas Gripen identyfikuje rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 Coot. Fot.: Szwedzkie siły zbrojne

Dowództwo Operacyjne RSZ poinformowało dziś, że w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu, które dokonywało uderzeń na obiekty m.in. na zachodzie Ukrainy, zostały poderwane do lotu dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej oraz rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości. Nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej RP i kilka godzin później pojawił się komunikat o zakończeniu operacji.

Wkrótce po tym szwedzkie siły powietrzne (Flygvapnet) ujawniły, że ich myśliwce, które stacjonują w Polsce, wykonały pierwszą misję bojową. Para Jas 39 Gripen została poderwana do lotu w wyniku działań prowadzonych przez Centrum Powietrznych Operacji Połączonych NATO (CAOC UE) w Uedem w Niemczech. Szwedzkie myśliwce przechwyciły i zidentyfikowały samolot rozpoznawczy Federacji Rosyjskiej Ił-20 (Coot-A). Ten sam typ jednostki był w minionym tygodniu dwukrotnie przechwytywany przez pilotów sił powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF), którzy nie mogli z pilotem maszyny nawiązać łączności.

– Pokazujemy, że Szwecja jest graczem, który naprawdę przyczynia się do dalszego wzmacniania obrony powietrznej NATO i ochrony polskiej przestrzeni powietrznej wspólnie z innymi sojusznikami. Teraz po raz pierwszy wykonaliśmy zadanie z zagranicznej bazy pod dowództwem NATO, co jest kolejnym kamieniem milowym w historii szwedzkich sił powietrznych – powiedział Anders Gustafsson, szef szwedzkiego kontyngentu w Polsce.

Szwedzkie i brytyjskie myśliwce stacjonują w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach natowskiej misji enhanced Air Policing (eAR), która w Polsce rozpoczęła się 1 kwietnia. Kilka dni wcześniej do naszego kraju przybyło w sumie 300 sojuszniczych żołnierzy i 12 myśliwców: sześć szwedzkich Jas 39 Gripen i sześć brytyjskich Eurofighter Typhoon, które strzegą przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO. Ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, tłumaczył, że Szwedzi i Brytyjczycy wykonują wspólne loty treningowe, ale dyżury pełnią w parach narodowych.

Podczas inauguracji enhanced Air Policing w 22 Bazie Pål Jonson, minister obrony Szwecji, zwrócił uwagę, że misja ustanowiona w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję stanowi demonstrację solidarności między sojusznikami i jest nastawiona na odstraszanie rosyjskiego agresora. Jonson dodał, że jego kraj od początku angażuje się w kolektywne działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa państw Sojuszu. Nie tylko w powietrzu (eAR), lecz także na lądzie (szwedzkie siły lądowe są obecne na Łotwie i w Finlandii) i morzu (operacja „Baltic Sentry”). – To dla nas zaszczyt, że możemy tutaj być razem z Polską i Wielką Brytanią. Odegramy swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa – zapewniał minister Jonson na początku kwietnia.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Szwedzkie siły zbrojne

dodaj komentarz

komentarze


Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Początek wielkiej historii
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nauki i nauczki z Afganistanu
„Huragan” na kursie
Polska będzie produkować Pantery
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Fińska armia luzuje rygory
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
NATO i USA o Iranie
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Bieg ku pamięci bohaterów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wielkie serce K9
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Desant, konie i czołgi…
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
New Approach to Military Reserve
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Marynarz w koreańskim tyglu
Gotowi do działania
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Okiełznać Rosomaka
Zbrodnia i kłamstwo
Awanse w Dniu Flagi
Przekuwanie pomysłów w produkty
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Syndrom Karbali
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Powrót WAM-u
Adaptacja i realizm
Od cyberkursu po mundurówkę
Dwunasty Husarz w powietrzu
Wypadek w PKW UNIFIL
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zmiana warty w Szkole Orląt
Kosmiczne oko armii
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Pasja i fart
Centrum pomocy i opieki
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Zbrodnia bez kary
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Borsuki w okopach
JWK trenuje na paralotniach
Świat się zbroi na rekordową skalę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO