moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejowy sabotaż udaremniony

Grupa dywersantów przekroczyła granicę na północy Polski, przeprowadziła sabotaż na kolei, atakując infrastrukturę krytyczną. Służby ruszyły do akcji – to zarys scenariusza ćwiczeń „Kolejowy sabotaż 2025”, które zorganizowano z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Braniewie. Administrację i służby mundurowe wspierali żołnierze 9 Brygady Kawalerii Pancernej i terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

Sabotaż wykryła Straż Graniczna, namierzając podejrzane osoby na terenach przygranicznych w powiecie braniewskim (woj. warmińsko-mazurskie). Funkcjonariusze ostrzegli odpowiednie instytucje i służby. – Kiedy dotarła do nas wiadomość o infiltrowaniu granicy, wszczęliśmy procedurę kryzysową, która wiąże się m.in. ze wzmocnieniem czujności służb dyżurnych. W kolejnych dniach docierały do nas raporty ze starostwa. Cały czas utrzymywaliśmy w gotowości pluton, tak by po pięciu minutach żołnierze mogli wyruszyć z garnizonu i w ciągu kolejnych 30–40 minut dotrzeć w każde miejsce w powiecie – mówi ppor. Mateusz Skwarek, reprezentujący 9 Brygadę Kawalerii Pancernej w sztabie kryzysowym ćwiczeń „Kolejowy sabotaż 2025”.

 

Zgodnie ze scenariuszem pancerniacy włączyli się do akcji, gdy dywersanci zaatakowali bazę lokomotywowni PKP Cargo w Braniewie. W punkcie tankowania wybuchł pożar, a załoga jednej z lokomotyw spalinowych potrzebowała pomocy medycznej. Na miejscu pojawili się strażacy, medycy i policja. Jednak to był dopiero początek.

Wkrótce wyszło na jaw, że incydent w bazie kolejowej był próbą odwrócenia uwagi od prawdziwych zamiarów sabotażystów. Ich rzeczywisty cel znajdował się na terenie Chemikals – największego terminalu przeładunkowego tzw. wyrobów masowych (węgiel, nawozy, gaz) na północy Polski. – Ochrona infrastruktury krytycznej, do jakiej zalicza się taki terminal, należy do zadań regularnego wojska wyłącznie w nagłych przypadkach. Scenariusz ćwiczeń zakładał właśnie taką sytuację. Początkowo zabezpieczeniem terminalu mieli się zająć żołnierze 43 Batalionu Obrony Pogranicza 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, ale potrzebowali wsparcia i wezwali nas do pomocy – wyjaśnia ppor. Skwarek.

Jednocześnie druga grupa żołnierzy 9 Brygady dołączyła do poszukiwań sprawców sabotażu, którzy próbowali ukryć się w pobliskim lesie. Pancerniacy byli wyposażeni w ciężarówkę Jelcz i Cougara, czyli opancerzony transporter typu MRAP. Zgodnie z procedurą akcję poszukiwawczą nadzorowała Komenda Powiatowa Policji w Braniewie we współpracy z Nadleśnictwem Zaporowo. Żołnierze 9 BKPanc wspierali tam terytorialsów, którzy do wykrycia dywersantów (ich rolę odegrali inni żołnierze 43 BOP) użyli m.in. latającego drona, przekazującego obraz z kamery do sztabu kryzysowego w siedzibie starostwa.

Organizatorzy ćwiczeń położyli duży nacisk na pracę sztabową, której towarzyszyły działania operacyjne w terenie. – Przekonaliśmy się, jak trudne i wymagające jest zgranie ze sobą wielu różnych służb. Każda ma inną specyfikę pracy, inne struktury i SOP-y (standardowe procedury operacyjne – przyp. red.). Komunikacyjnie działamy na różnych częstotliwościach, co również było problematyczne, ale wszyscy podołali powierzonym zadaniom. Udało nam się zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną i pojmać dywersantów – mówi oficer 9 Brygady.

W ćwiczeniach oprócz żołnierzy 9 BKPanc, 43 BOP, leśników i policjantów z Braniewa wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej w Braniewie i Grzechotkach, braniewskie: Straż Ochrony Kolei, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Urząd Celno-Skarbowy, Powiatowe Centrum Medyczne, Wojskowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Pracy Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przewodniczył starosta braniewski Leszek Dziąg.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Zespół prasowy 9 BBKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenia na pomostówkę
Szachownica na Wisłostradzie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Wicher na morzu
„Wicher" wkrótce na wodzie
Morska parada 15 sierpnia
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Powietrzna defilada
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Flanka pod strażą
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Azjatycka szansa
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Zapraszamy na defiladę
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Łódź centrum serwisowym Apache’y
MON i MSZ o szczycie NATO
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Abordaż z polskim wsparciem
Próba przed morską paradą
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Cyfrowa tarcza F-16
Walka, entuzjazm i nadzieja
PGZ o koalicji antybalistycznej
Lubawa wyposaży saperów
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Legion Medyczny na poligonie
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Z prądem i pod prąd
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Młodzi medycy na poligonie
„Wicher” na wodzie
Nocna próba na Wisłostradzie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Generał w niewoli
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Odnaleziono „Roja”
Gorący lipiec PKW Łotwa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bataliony przyszłości
Coraz więcej Alpha Scramble
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO