moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej amunicji do Rosomaków

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko z kolejnym dużym kontraktem na amunicję dla Wojska Polskiego. Przedsiębiorstwo dostarczy w latach 2026–2028 nieujawnioną liczbę pocisków kalibru 30 mm, zasilających armaty ATK zainstalowane w transporterach opancerzonych Rosomak. Agencja Uzbrojenia zapłaci za to około 250 mln zł.

O podpisaniu wielomilionowego kontraktu pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Mesko SA poinformował odpowiedzialny za modernizację techniczną armii wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda. „Ćwierć miliarda złotych na tysiące sztuk amunicji 30 mm dla KTO Rosomak. Za realizację kontraktu w latach 2026–2028 będzie odpowiedzialne Mesko SA. Dzisiejsza umowa potwierdza fakt, że polski przemysł jest cenionym dostawcą pocisków dla Wojska Polskiego” – zakomunikował w mediach społecznościowych.

Na mocy podpisanej umowy Mesko SA dostarczy wojsku dwa typy pocisków kalibru 30 mm – ze smugaczem i samolikwidatorem (MP-T/SD) oraz podkalibrowe z rdzeniem wolframowym stabilizowanym brzechwowo ze smugaczem (APFSDS-T).

Przedstawiciele spółki nie ukrywają zadowolenia z kolejnej umowy amunicyjnej. Podkreślają, że kontrakty są dowodem zaufania, jakim polskie wojsko darzy największego producenta amunicji w tej części Europy. – Kolejne zamówienie ze strony Agencji Uzbrojenia w zakresie amunicji średniokalibrowej 30x173 mm potwierdza silną markę spółki w polskim sektorze obronnym – komentuje Renata Gruszczyńska, prezes Mesko SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze

~pLus
1746611340
Po trzy jednostki na posiadany sprzęt, Czyli zużywamy to co mamy i możemy dwa razy uzupełnić. :-/ nie za dużo…. Nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć jako Państwo nasze siły zbrojne w dobre buty… Więc teraz każdy żołnierz może sobie kupić własne….
E7-76-EA-68

Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
NATO rozkłada lotniczy parasol
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Wielka gra na ukraińskim froncie
Sojusz kontra drony
Nowy Grot zatwierdzony
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Bałtyk, wspólna sprawa
Generał z cienia
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Równanie z „Iksem”
Drugi dom efów
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Latający dron – broń na okręty podwodne
Marsz prawdę ci powie
Merops nad Ustką
Nowa baza US Army w Polsce?
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polski wkład w operację „Overlord”
Koszykarskie widowisko
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Natowskie manewry na Bałtyku
Studia z obrony granic
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Groźny incydent w Libanie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Hegseth odznaczył polskiego generała
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Czerwieńsze będą…
F-35 zmienia wszystko
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Bez zmian w emeryturach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Biało-czerwona na Monte Cassino
Śmierć w sercu Azji
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
DIANA szansą dla polskich innowacji
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Husarze dla mieszkańców Polski
NATO wzmacnia wschodnią flankę
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
K9, ognia!
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Oswoić „latający komputer”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO