moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piąty pakiet unijnych sankcji

Rosjanie po wycofaniu się z okolic Kijowa wzmogli działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. Ich celem jest przejęcie pełnej kontroli nad obwodami Ługańskim i Donieckim. Unia Europejska zaproponowała nałożenie na Rosję kolejnego pakietu sankcji gospodarczych, obejmującego m.in. zakaz importu rosyjskiego węgla. USA chcą zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Mija 41. dzień bohaterskiej obrony Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą. Ostatnia doba nie przyniosła zasadniczych zmian na froncie. Po tym jak kilka dni temu oddziały rosyjskie opuściły okolice Kijowa, Ukraińcy przejmują kontrolę nad północną częścią swojego kraju.

Na dzisiejszej konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślał, że działania ofensywne Rosji najprawdopodobniej będą koncentrować się na wschodzie i południu Ukrainy. – W najbliższych tygodniach spodziewamy się kontynuacji rosyjskiego natarcia na kierunku wschodnim oraz południowym, które ma doprowadzić do zajęcia całego Donbasu oraz utworzenia mostu do okupowanego Krymu. To kluczowa faza wojny – mówił Jens Stoltenberg.

Film: Sztab Generalny Ukrainy

W nocy z poniedziałku na wtorek ostrzelane zostały miejscowości Nowosilka i Georgiwka, a w ciągu dnia rosyjskie bomby i pociski spadły m.in. na miejscowości: Siewierodonieck, Popasna, Awdijiwka (w obwodzie donbaskim). Rosjanie zbombardowali również zbiorniki z kwasem azotowym w mieście Rubiżne. We wtorek nadal trwały zacięte walki o Mariupol. Jego ukraińskie władze poinformowały, że pod kontrolą Rosjan znajduje się już mniej więcej połowa miasta, a cywilom nadal uniemożliwia się jego opuszczenie, nie dopuszczając jednocześnie konwojów humanitarnych z żywnością i lekami.

Rosyjskie zbrodnie wojenne

Ukraińskie władze informują o kolejnych rosyjskich zbrodniach wojennych na miejscowej ludności, których ślady odkrywane są w wyzwolonych niedawno terenach na północy kraju. – Z każdym dniem wojny w Ukrainie notuje się coraz więcej przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich okupantów. Gwałt stał się kolejną bronią armii rosyjskiej przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach – napisała w mediach społecznościowych ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.

Rosyjskie zbrodnie zdecydowanie potępia cały świat zachodni. – To co obserwujemy w tej chwili, to wyjątkowa brutalność. To coś, czego nie widzieliśmy w Europie od II wojny światowej – zauważył Jens Stoltenberg. – Naturą wojny Putina jest brak poszanowania dla międzynarodowych reguł, prawa, porządku, brak poszanowania dla podstawowych praw człowieka, w tym prawa do życia – mówił.

Kolejne sankcje na Rosję

Przedstawiciele ukraińskich władz konsekwentnie apelują o nakładanie na Rosję kolejnych, bardziej dotkliwych dla niej sankcji gospodarczych i politycznych. – Każde euro i każdy cent, które otrzymujecie z Rosji albo tam wysyłacie, są zakrwawione, to pieniądze skąpane w ukraińskiej krwi, w krwi ukraińskiego narodu – podkreślał dziś mer Kijowa Witalij Kliczko, zwracając się do burmistrzów miast europejskich obradujących w ramach wideokonferencji zorganizowanej przez Szwajcarów.

Ukraińskie apele nie pozostają bez odpowiedzi. W reakcji na zbrodnie wojenne na terenie tego kraju, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała kolejny, piąty już, pakiet sankcji wobec Rosji. Jego najważniejszym punktem jest wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla przez państwa Unii Europejskiej. To jednak nie wszystko. Komisja proponuje (bo na sankcje musi się zgodzić cała Unia) objęcie zakazem transakcji kolejnych rosyjskich banków oraz wprowadzenie zakazu zawijania do portów UE dla rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję statków handlowych. Wprowadzony ma być również zakaz działalności na terenie Unii rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych.

Sankcje mają również dotyczyć kolejnych zaawansowanych technologii elektronicznych (przede wszystkim zakazu eksportu półprzewodników) oraz zakazu udziału rosyjskich firm w przetargach publicznych organizowanych na terenie Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że to nie będzie ostatni pakiet obostrzeń wobec Moskwy. – Pracujemy również nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczącymi importu ropy – dodała szefowa KE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski występował we wtorek przed forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mówił – korzystając z łączy internetowych – o torturowanych cywilach, zabitych strzałem w tył głowy, zabitych na ulicach i w domach, zgniecionych przez czołgi. – Rosyjscy żołnierze w Buczy odcinali kończyny, podrzynali gardła, kobiety były gwałcone, zabijane na oczach swoich dzieci. To nie różni się od działań innych terrorystów, takich jak ISIS. A teraz robi to kraj – członek Rady Bezpieczeństwa – mówił prezydent Zełenski. Wezwał do powołania trybunału na wzór Trybunału Wojskowego w Norymberdze, gdzie sądzono nazistów. – Chciałbym przypomnieć rosyjskim dyplomatom, że Ribbentrop nie uciekł od odpowiedzialności za zbrodnie. Eichmann też nie uniknął kary – podkreślał.

Dziś kolejne europejskie kraje – Włochy, Dania, Szwecja, Słowenia i Hiszpania – poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa wydalą ze swoich terytoriów część rosyjskich dyplomatów. Natomiast USA chcą zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
 
Ekspresowa pomoc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik już w Estonii
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Sokół czuwa w Tatrach
Uwolnić zakładników
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Fiński debiut w Sojuszu
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Porozumienie Sikorski-Stalin
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Misja: obronić Finlandię
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Saperzy na wschodzie Polski
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Out of the Shadow
Prosto do szturmu
Loty M-346 wstrzymane
Realia, a nie teoria
Kolejne Kraby dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Zimowy test dobrowolsów
Wszystkie Pilice w wojsku
Kolejne zakupy dla wojska
Podchorążowie świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Orka po koreańsku
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Certyfikacja Eurokorpusu
Po pierwsze rehabilitacja
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję
Futsal na zakończenie rywalizacji
Terytorials na etacie
AW101 już w Darłowie
Zielony talizman Polaków
Abramsy jadą na ukraiński front
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
32 krążki pływaków-żołnierzy
Debiutancka misja Hugina
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wiara bez wiedzy
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Co może Hugin
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Laserowa rewolucja
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Spoczęli w ojczyźnie
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
PGZ rośnie w siłę
Polski dzień strzelania w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO