moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosja przygotowuje się do ataku w Donbasie

W piątek Rosjanie wycofywali się spod Kijowa, opuścili także teren elektrowni z Czarnobylu oraz lotnisko w Hostomlu, przesuwając swoje siły na wschód do Donbasu. Trwał także odwrót wojsk rosyjskich spod położonego na północy Czernihowa. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dotąd 30 miejscowości – poinformował sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych na Facebooku.Mer stolicy Witalij Kliczko cytowany przez agencję Reutera, zaapelował do mieszkańców miasta, którzy opuścili swoje domy, by na razie nie wracali do Kijowa, ponieważ na terenach, z których wycofali się Rosjanie, pozostało wiele min. Jak podała w komunikacje policja, dotychczas w Kijowie i obwodzie kijowskim odnaleziono i zneutralizowano ponad 10 tys. sztuk różnego rodzaju amunicji, były to m.in. pociski taktyczne, bomby lotnicze, amunicja artyleryjska i granaty ręczne.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin w rozmowie z Interfax-Ukraina ocenił, że w obwodzie kijowskim liczba ofiar rosyjskiej agresji jest liczona w tysiącach. Stacja BBC poinformowała, że ma dowody na popełnienie przez rosyjskie wojsko zbrodni wojennych pod Kijowem. Na 200-metrowym odcinku drogi pomiędzy wsiami Mria i Myla w pobliżu stolicy ekipa stacji odnalazła 13 ciał. Ofiary leżały w miejscach, gdzie zostały zabite, tylko dwie osoby miały na sobie mundury ukraińskiej armii. Według ukraińskiej prokuratury generalnej, podczas inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już 153 dzieci, a co najmniej 245 zostało rannych.

W czwartek Rosjanie oskarżyli Ukraińców, że zaatakowali oni magazyn ropy w Białogorodzie, położony 40 kilometrów od ukraińsko-rosyjskiej granicy. W piątek Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzeczyło tym informacjom, a dziennikarz niemieckiego dziennika „Bild” Julian Ropcke, zasugerował, że ten atak mógł być rosyjską prowokacją, aby usprawiedliwić dalsze ataki na Ukrainę. Również w piątek kontrolowane przez Moskwę media TASS i RBK poinformowały, że pocisk artyleryjski rzekomo wystrzelony z Ukrainy spadł we wsi Nikolskoje w obwodzie białogrodzkim.

Charków pod ostrzałem

Najtrudniejsza sytuacja panowała w piątek na wschodzie i południu Ukrainy. Siły rosyjskie nadal ostrzeliwały Charków oraz broniły zajętych miejscowości, w tym miasta Izium. Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał na Telegramie, że w ciągu ostatniej doby doszło w tym rejonie do 46 ostrzałów artyleryjskich, moździerzowych i czołgowych, doliczono się także 170 salw z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad. Rakiety spadły m.in. na centrum Charkowa, nad którym latały rosyjskie drony, prowadzące rozpoznanie ukraińskich pozycji.

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego, siły rosyjskie zapewne skoncentrują się teraz przede wszystkim na operacji ofensywnej na wschodzie kraju. Prawdopodobnie Rosjanie przygotowują przerzucenie na Ukrainę rezerw ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. Przemieszczają oni także siły z Ukrainy na Białoruś, aby odnowić ich zdolności bojowe. W rejonie Doniecka wojska agresora ostrzeliwały ogniem artyleryjskim niektóre miejscowości, chcąc zdobyć przede wszystkim Popasną i Rubiżne oraz przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem.

Po raz kolejny Rosjanie nie dotrzymali umowy i nie przepuścili do Mariupola konwoju z pomocą medyczną i humanitarną. Miasto, leżące nad Morzem Azowskim, od początku inwazji znajduje się pod ciężkim ostrzałem. Władze oceniają, że odbudowa zniszczonej przez agresora infrastruktury będzie kosztować co najmniej 10 mld dolarów. Dowódca pułku azowskiego Denis Prokopenko nadal broni miasta, gdzie w dramatycznych warunkach przebywa wciąż ok. 160 tys. cywilów. Konwój Czerwonego Krzyża zmierzający dla oblężonego Mariupola utknął w Zaporożu, bo nie dostał gwarancji bezpiecznego przejazdu. Rosyjscy żołnierze zrabowali część przewożonej pomocy humanitarnej. Nie gardzą żadnym rabunkiem, w piątek m.in. ukradli z salonu przedsiębiorstwa rolniczego Agrotek w Melitopolu w obwodzie zaporoskim cztery maszyny o łącznej wartości miliona euro. Sprzęt wywieźli do Czeczenii – poinformowała Interfax-Ukraina powołując się na oświadczenie firmy Agrotek.

To nie jedyne piątkowe doniesienia o rabunkach rosyjskiej armii. Wałerij Sejda, dyrektor Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej poinformował, że wojska okupanta zabrały ze sobą pięć spośród piętnastu kontenerów z wyposażeniem naprawczym i częściami zamiennymi. Zapewnił także, że wszystkie systemy elektrowni, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnie.

Dyplomacja w tle

Niezależnie od działań bojowych toczą się rozmowy dyplomatyczne. – Podczas wideoszczytu EU-Chiny uzgodniliśmy, że wojna na Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu i gospodarce. Wezwaliśmy Pekin, aby pomógł w zakończeniu tego konfliktu – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Szefowa Komisji Europejskiej dodała: „jasno przekazaliśmy Chinom, że nie powinny ingerować w nasze sankcje wobec Rosji”.

W piątek spotkali się online rosyjscy i ukraińscy dyplomacji, aby próbować wynegocjować zakończenie rosyjskiej agresji. – Przygotowujemy odpowiedź na pokojowe propozycje Ukrainy – oznajmił Siergiej Ławrow, szef resortu spraw zagranicznych Rosji. Podkreślił, że osiągnięto postęp w negocjacjach w sprawie neutralnego statusu Ukrainy oraz statusu okupowanego przez Rosję Krymu i Donbasu.

W piątek do Kijowa dotarła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły tej podróży pozostają nieznane. Zapewniła ona Ukraińców, że UE pomoże im odbudować kraj oraz wesprze uchodźców, którzy uciekli przed wojną.

Rosyjski atak na Ukrainę zagroził także cywilnym samolotom pasażerskim. Jak podała francuska Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego, rosyjskie wojsko zakłóca sygnał nawigacji satelitarnej używany przez cywilne maszyny. Piloci zgłaszali takie zakłócenia w rejonie Morza Czarnego, wschodniej Finlandii i obwodu kaliningradzkiego. Prawdopodobnie zostały one wywołane przez rosyjskie wozy ze sprzętem zagłuszającym, które są używane do ochrony jednostek przed pociskami naprowadzanymi przez GPS.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Orzeł dla bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO