moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosja przygotowuje się do ataku w Donbasie

W piątek Rosjanie wycofywali się spod Kijowa, opuścili także teren elektrowni z Czarnobylu oraz lotnisko w Hostomlu, przesuwając swoje siły na wschód do Donbasu. Trwał także odwrót wojsk rosyjskich spod położonego na północy Czernihowa. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dotąd 30 miejscowości – poinformował sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych na Facebooku.Mer stolicy Witalij Kliczko cytowany przez agencję Reutera, zaapelował do mieszkańców miasta, którzy opuścili swoje domy, by na razie nie wracali do Kijowa, ponieważ na terenach, z których wycofali się Rosjanie, pozostało wiele min. Jak podała w komunikacje policja, dotychczas w Kijowie i obwodzie kijowskim odnaleziono i zneutralizowano ponad 10 tys. sztuk różnego rodzaju amunicji, były to m.in. pociski taktyczne, bomby lotnicze, amunicja artyleryjska i granaty ręczne.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin w rozmowie z Interfax-Ukraina ocenił, że w obwodzie kijowskim liczba ofiar rosyjskiej agresji jest liczona w tysiącach. Stacja BBC poinformowała, że ma dowody na popełnienie przez rosyjskie wojsko zbrodni wojennych pod Kijowem. Na 200-metrowym odcinku drogi pomiędzy wsiami Mria i Myla w pobliżu stolicy ekipa stacji odnalazła 13 ciał. Ofiary leżały w miejscach, gdzie zostały zabite, tylko dwie osoby miały na sobie mundury ukraińskiej armii. Według ukraińskiej prokuratury generalnej, podczas inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już 153 dzieci, a co najmniej 245 zostało rannych.

W czwartek Rosjanie oskarżyli Ukraińców, że zaatakowali oni magazyn ropy w Białogorodzie, położony 40 kilometrów od ukraińsko-rosyjskiej granicy. W piątek Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzeczyło tym informacjom, a dziennikarz niemieckiego dziennika „Bild” Julian Ropcke, zasugerował, że ten atak mógł być rosyjską prowokacją, aby usprawiedliwić dalsze ataki na Ukrainę. Również w piątek kontrolowane przez Moskwę media TASS i RBK poinformowały, że pocisk artyleryjski rzekomo wystrzelony z Ukrainy spadł we wsi Nikolskoje w obwodzie białogrodzkim.

Charków pod ostrzałem

Najtrudniejsza sytuacja panowała w piątek na wschodzie i południu Ukrainy. Siły rosyjskie nadal ostrzeliwały Charków oraz broniły zajętych miejscowości, w tym miasta Izium. Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał na Telegramie, że w ciągu ostatniej doby doszło w tym rejonie do 46 ostrzałów artyleryjskich, moździerzowych i czołgowych, doliczono się także 170 salw z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad. Rakiety spadły m.in. na centrum Charkowa, nad którym latały rosyjskie drony, prowadzące rozpoznanie ukraińskich pozycji.

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego, siły rosyjskie zapewne skoncentrują się teraz przede wszystkim na operacji ofensywnej na wschodzie kraju. Prawdopodobnie Rosjanie przygotowują przerzucenie na Ukrainę rezerw ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. Przemieszczają oni także siły z Ukrainy na Białoruś, aby odnowić ich zdolności bojowe. W rejonie Doniecka wojska agresora ostrzeliwały ogniem artyleryjskim niektóre miejscowości, chcąc zdobyć przede wszystkim Popasną i Rubiżne oraz przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem.

Po raz kolejny Rosjanie nie dotrzymali umowy i nie przepuścili do Mariupola konwoju z pomocą medyczną i humanitarną. Miasto, leżące nad Morzem Azowskim, od początku inwazji znajduje się pod ciężkim ostrzałem. Władze oceniają, że odbudowa zniszczonej przez agresora infrastruktury będzie kosztować co najmniej 10 mld dolarów. Dowódca pułku azowskiego Denis Prokopenko nadal broni miasta, gdzie w dramatycznych warunkach przebywa wciąż ok. 160 tys. cywilów. Konwój Czerwonego Krzyża zmierzający dla oblężonego Mariupola utknął w Zaporożu, bo nie dostał gwarancji bezpiecznego przejazdu. Rosyjscy żołnierze zrabowali część przewożonej pomocy humanitarnej. Nie gardzą żadnym rabunkiem, w piątek m.in. ukradli z salonu przedsiębiorstwa rolniczego Agrotek w Melitopolu w obwodzie zaporoskim cztery maszyny o łącznej wartości miliona euro. Sprzęt wywieźli do Czeczenii – poinformowała Interfax-Ukraina powołując się na oświadczenie firmy Agrotek.

To nie jedyne piątkowe doniesienia o rabunkach rosyjskiej armii. Wałerij Sejda, dyrektor Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej poinformował, że wojska okupanta zabrały ze sobą pięć spośród piętnastu kontenerów z wyposażeniem naprawczym i częściami zamiennymi. Zapewnił także, że wszystkie systemy elektrowni, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnie.

Dyplomacja w tle

Niezależnie od działań bojowych toczą się rozmowy dyplomatyczne. – Podczas wideoszczytu EU-Chiny uzgodniliśmy, że wojna na Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu i gospodarce. Wezwaliśmy Pekin, aby pomógł w zakończeniu tego konfliktu – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Szefowa Komisji Europejskiej dodała: „jasno przekazaliśmy Chinom, że nie powinny ingerować w nasze sankcje wobec Rosji”.

W piątek spotkali się online rosyjscy i ukraińscy dyplomacji, aby próbować wynegocjować zakończenie rosyjskiej agresji. – Przygotowujemy odpowiedź na pokojowe propozycje Ukrainy – oznajmił Siergiej Ławrow, szef resortu spraw zagranicznych Rosji. Podkreślił, że osiągnięto postęp w negocjacjach w sprawie neutralnego statusu Ukrainy oraz statusu okupowanego przez Rosję Krymu i Donbasu.

W piątek do Kijowa dotarła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły tej podróży pozostają nieznane. Zapewniła ona Ukraińców, że UE pomoże im odbudować kraj oraz wesprze uchodźców, którzy uciekli przed wojną.

Rosyjski atak na Ukrainę zagroził także cywilnym samolotom pasażerskim. Jak podała francuska Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego, rosyjskie wojsko zakłóca sygnał nawigacji satelitarnej używany przez cywilne maszyny. Piloci zgłaszali takie zakłócenia w rejonie Morza Czarnego, wschodniej Finlandii i obwodu kaliningradzkiego. Prawdopodobnie zostały one wywołane przez rosyjskie wozy ze sprzętem zagłuszającym, które są używane do ochrony jednostek przed pociskami naprowadzanymi przez GPS.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Polsko-koreańskie rozmowy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Debiutancka misja Hugina
Fiński debiut w Sojuszu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Kolejne zakupy dla wojska
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ekspresowa pomoc
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Certyfikacja Eurokorpusu
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Polski dzień strzelania w Rumunii
PGZ rośnie w siłę
Saperzy na wschodzie Polski
Szef MON-u o planach obrony kraju
Abramsy jadą na ukraiński front
Loty M-346 wstrzymane
Zimowy test dobrowolsów
Laserowa rewolucja
Sokół czuwa w Tatrach
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Out of the Shadow
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Orka po koreańsku
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Futsal na zakończenie rywalizacji
AW101 już w Darłowie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
PKW Orlik już w Estonii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wszystkie Pilice w wojsku
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Prosto do szturmu
Wiara bez wiedzy
Misja: obronić Finlandię
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Podchorążowie świętują
Co może Hugin
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Uwolnić zakładników
Realia, a nie teoria
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Po pierwsze rehabilitacja
Zielony talizman Polaków
PKW Orlik gotowy na misję
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Spoczęli w ojczyźnie
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Porozumienie Sikorski-Stalin
Kolejne Kraby dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO