Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule

Siedem medali – trzy srebrne i cztery brązowe – zdobyli reprezentanci Polski na XXXVII Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce. Na podium stanęły cztery reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Po srebro w pięcioboju sięgnęła szer. Adrianna Sułek, do której przez sześć sekund należał rekord świata. Lekkoatletki CWZS-u wywalczyły jeszcze trzy brązy.

Na 15. pozycji sklasyfikowano reprezentację Polski w klasyfikacji medalowej 34. edycji halowego czempionatu Starego Kontynentu w lekkiej atletyce. W mistrzostwach, które odbyły się w Stambule, Biało-Czerwoni wywalczyli trzy srebrne medale i cztery brązowe. O dwa krążki mniej mają na koncie Norwegowie, ale to oni zajęli pierwszą lokatę w rankingu, gdyż zdobyli aż cztery tytuły mistrzowskie i jeden wicemistrzowski. Drugie miejsce zajęli Holendrzy (trzy złote medale, trzy srebrne, jeden brązowy), a trzecie Brytyjczycy (trzy złote, jeden srebrny, dwa brązowe).

Wyższą lokatę w klasyfikacji medalowej zagwarantowałby polskim lekkoatletom choćby jeden złoty krążek. Najbliżej tytułu mistrzowskiego była szer. Adrianna Sułek. Pięcioboistka na krajowym czempionacie zapowiadała, że jej celem jest pobicie rekordu świata. Po wspaniałej walce reprezentantka CWZS-u osiągnęła swój cel. Gdy wbiegała na metę na pierwszej pozycji kończącej rywalizację biegu na 800 m, miała o punkt więcej od Ukrainki Natalii Dobrynskiej, która przed 11 laty ustanowiła halowy rekord świata. Niestety, pobicie najlepszego wyniku na świecie nie zapewniło Polce złotego medalu. Sześć sekund po polskiej wieloboistce na metę wbiegła bowiem Belgijka Nafissatou Thiam, która w sumie zgromadziła 5055 punktów. Reprezentantka Belgii o 41 oczek wyprzedziła Polkę i tym samym odebrała jej rekord świata i złoty medal.

Szer. Adrianna Sułek w Stambule aż o 154 punkty poprawiła ustanowiony przez siebie przed dwoma tygodniami rekord Polski. Na mistrzostwach kraju w Toruniu reprezentantka CWZS-u uzyskała 4860 oczek. Na mistrzostwach Europy poprawiła swoje rekordy życiowe w hali aż w czterech konkurencjach, a w piątej wyrównała rekord. W biegu na 60 m przez płotki uzyskała czas 8,21 s – o 0,12 s lepszy od najlepszego czasu w swojej karierze. W skoku wzwyż wynikiem 189 cm wyrównała „życiówkę”. W pchnięciu kulą poprawiła rekord życiowy aż o 24 cm – obecnie wynosi on 13,89 m. Z kolei 800 m pokonała w 2 min 7,17 s – „życiówkę” poprawiła o 0,01 s. W konkurencji kończącej rywalizację w pięcioboju Polka uzyskała najlepszy wynik na halowym czempionacie Starego Kontynentu. Nie wystarczyło to jednak do pokonania Belgijki Thiam, którą zmobilizowała do poprawienia rekordu życiowego na 800 m. Brązowy medal zaś wywalczyła broniąca tytułu mistrzowskiego druga z Belgijek Noor Vidts.

Oprócz szer. Adrianny Sułek tytuły wicemistrzów Europy wywalczyli: Ewa Swoboda – w biegu na 60 m, Jakub Szymański – w biegu na 60 m przez płotki i Piotr Lisek – w skoku o tyczce. Brązowe medale zdobyli: st. szer. spec. Anna Kiełbasińska – w biegu na 400 m, st. szer. Sofia Ennaoui – w biegu na 1500 m oraz sztafeta kobiet 4 x 400 m – st. szer. spec. Anna Kiełbasińska, kpr. Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa i Anna Pałys.

St. szer. spec. Anna Kiełbasińska w Stambule po raz pierwszy w karierze stanęła na podium, aby otrzymać medal halowego czempionatu pod dachem w konkurencji indywidualnej. W biegu na 400 m Polka przegrała tylko z uzyskującymi fenomenalne w tym sezonie czasy Holenderkami: Femke Bol i Lieke Klaver. Ta pierwsza niedawno ustanowiła, wynikiem 49,26 s, halowy rekord świata. W Stambule Bol również pobiegła poniżej bariery 50 s. Triumfowała z czasem 49,85 s. Klaver uzyskała 50,57 s, a Kiełbasińska – 51,25 s. Polka pewnie wyprzedziła walczące o czwartą lokatę Czeszkę Ladę Vondrovą i Austriaczkę Susanne Gogl-Valli.

Z kolei st. szer. Sofia Ennaoui w Stambule zdobyła trzeci medal halowych mistrzostw Starego Kontynentu w biegu na 1500 m. W 2017 roku była trzecia w Belgradzie, a w 2019 roku druga w Glasgow. Do tego na otwartym stadionie na tym samym dystansie lekkoatletka CWZS-u wywalczyła na mistrzostwach Europy srebro w 2018 roku i brąz w 2022 roku. Ennaoui zapisała też na swoim koncie pięć krążków na mistrzostwach Europy juniorów. W Turcji cieszyła się więc z dziesiątego medalu. W biegu po brąz wynikiem 4 min 4,06 s poprawiła o ponad sekundę rekord życiowy w hali. Szybciej pobiegły tylko Brytyjka Laura Muir i Rumunka Claudia Bobocea.

Brązowy medal wywalczyła w Stambule sztafeta kobiet 4 x 400 m. Polki pobiegły w eksperymentalnym składzie. Trener Aleksander Matusiński na pierwszą zmianę wystawił brązową medalistkę w rywalizacji indywidualnej st. szer. spec. Annę Kiełbasińską. Miała za zadanie przekazać pałeczkę na drugiej pozycji kpr. Marice Popowicz-Drapale. Wiadomo było, że faworytkami rywalizacji o złoto są Holenderki i to one prowadziły po pierwszej zmianie. Kiełbasińska była druga, a biegnąca po niej po raz drugi w karierze na 400 m w hali kpr. Marika Popowicz-Drapała znacznie zbliżyła się do Holenderki. Na trzeciej zmianie Alicja Wrona-Kutrzepa straciła drugą pozycję – wyprzedziła ją Włoszka. Anna Pałys natomiast utrzymała lokatę, która zapewniła Polkom brązowy medal.

W miniony weekend dobrze spisali się również snowboardziści z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na rozgrywanych w ośrodku narciarskim Suche Ski zawodach o puchar Europy złote medale w slalomie gigancie równoległym wywalczyli szer. Oskar Kwiatkowski i szer. Aleksandra Król, a brąz – szer. Michał Nowaczyk. W finale świeżo upieczony mistrz świata pokonał Austriaka Arona Juritza, wyższość brązowej medalistki mistrzostw świata musiała uznać zaś Ukrainka Annamari Dancza.