moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lekkoatleci CWZS-u w natarciu!

Aż 24 medale wywalczyli żołnierze reprezentujący Centralny Wojskowy Zespół Sportowy na 67. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce. Na najwyższym stopniu podium stanęli 11 razy. Dwa tytuły mistrzowskie zdobył w Toruniu st. szer. Michał Rozmys, a szer. Adrianna Sułek i szer. Natalia Kaczmarek w drodze po złoto pobiły rekord Polski.

Spośród wszystkich zawodników CWZS dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął w Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu tylko st. szer. Michał Rozmys. Lekkoatleta specjalizujący się w bieganiu na średnich dystansach po raz trzeci z rzędu wywalczył tytuł mistrzowski w biegu na 3000 m i po raz drugi z rzędu w biegu na 1500 m. Na dystansie 3000 m wyprzedził o 4,72 s Filipa Raka z Akademickiego Związku Sportowego Klubu Uczelnianego Politechniki Opolskiej, a na 1500 m o 1,12 s Filipa Ostrowskiego z Rudzkiego Klubu Sportowego Łódź.

Na 67. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce, które w miniony weekend odbyły się w Toruniu, zawodnicy pobili dwa rekordy Polski w kategorii seniorów. Oba rekordy poprawiły reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Pierwszego dnia mistrzostw szer. Adrianna Sułek zdobyła złoto w lekkoatletycznym pięcioboju i jednocześnie ustanowiła rekord kraju. Pięcioboistka zgromadziła 4860 punktów i o dziewięć oczek poprawiła swój najlepszy ubiegłoroczny rezultat. Zawodniczka w dwóch konkurencjach pobiła rekord życiowy: w biegu na 60 m przez płotki (8,33 s) i w skoku w dal (656 cm). W dal miała najlepszy w historii wynik uzyskany przez polską wieloboistkę pod dachem i zarazem dziesiąty w historii kobiecego polskiego skoku w dal w hali. W skoku wzwyż pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 189 cm, kulę pchnęła na odległość 13,06 m, a 800 m przebiegła w 2 min 10,70 s. Rezultat osiągnięty przez Sułek, która drugi raz z rzędu została halową mistrzynią kraju, jest najlepszym wynikiem w tym sezonie w Europie. Dla kibiców to świetna wiadomość przed rozpoczynającymi się 4 marca w Stambule mistrzostwami Starego Kontynentu.

REKLAMA

Natomiast drugiego dnia zawodów rekord kraju seniorów, po raz drugi w tym sezonie, w biegu na 400 m ustanowiła szer. Natalia Kaczmarek. Warto dodać, że wcześniej, 15 lutego, reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na mityngu we francuskim Lievin wynikiem 50,90 s poprawiła o 0,14 s rekord Polski, który należał do jej koleżanki z CWZS-u – st. szer. Justyny Święty-Ersetic. Kilka dni później w Toruniu Kaczmarek przebiegła 400 m w 50,83 s. Mistrzyni i rekordzistka kraju kontrolowała bieg od startu do mety i pewnie sięgnęła po trzeci w karierze medal halowych mistrzostw kraju w rywalizacji indywidualnej. W 2020 i 2022 roku była trzecia. Tym razem zdobyła pierwsze złoto, a dwa kolejne miejsca na podium wywalczyły jej koleżanki z CWZS-u. Srebrny medal zdobyła st. szer. spec. Anna Kiełbasińska (z czasem 51,33 s), a brązowy st. szer. Justyna Święty-Ersetic (51,91 s).

Zaszczytu wręczania medali najlepszym zawodniczkom w biegu na 400 m dostąpił st. kpr. Kamil Masztak, trener-koordynator lekkoatletycznej reprezentacji Wojska Polskiego. – To był piękny moment. Całe podium zajęły reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Naprawdę dziewczyny dały mi powód do dumy – przyznał były lekkoatleta i bobsleista. Szkoleniowiec podkreślił również, że poza jednym zawodnikiem, który zmaga się z kontuzją (st. szer. spec. Jakub Szyszkowski), wszyscy reprezentanci CWZS-u wrócili z mistrzostw z medalem. Troje z nich nawet z dwoma. St. szer. Michał Rozmys, mistrz w biegu na 1500 i 3000 m, szer. Adrianna Laskowska (wywalczyła złoto w trójskoku i brąz w skoku w dal) oraz szer. Natalia Kaczmarek, która zdobyła również srebro w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Wraz z nią w klubowej sztafecie Podlasia Białystok pobiegli: szer. Marlena Granaszewska, Maksymilian Klepacki i Paweł Miezianko.

Oprócz st. szer. Michała Rozmysa, szer. Adrianny Sułek, szer. Natalii Kaczmarek i szer. Adrianny Laskowskiej złote medale w Toruniu wywalczyli jeszcze: szer. Katarzyna Zdziebło (w chodzie na 3000 m), szer. Klaudia Kardasz i st. szer. Konrad Bukowiecki (w pchnięciu kulą) oraz szer. Kajetan Duszyński (w biegu na 400 m), szer. Mateusz Borkowski (w biegu na 800 m) i kpr. Adrian Świderski (w trójskoku). Warto podkreślić, że st. szer. Konrad Bukowiecki zapewnił sobie złoto rezultatem 21 m 55 cm, uzyskanym w pierwszej próbie. W tym sezonie w Europie dalej pchnęło kulę tylko dwóch zawodników. Z kolei kpr. Adrian Świderski o swój jedenasty tytuł mistrzowski walczył do ostatniej kolejki skoków. Dopiero w szóstej serii skoczył 15 m 88 cm i o 19 cm wyprzedził prowadzącego od pierwszej kolejki Jakuba Brackiego z Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Aleksandrowie Łódzkim.

Tytuły wicemistrzowskie, poza srebrną sztafetą mieszaną i st. szer. spec. Anną Kiełbasińską, wywalczyli dla CWZS-u: szer. Angelika Sarna (bieg na 800 m), st. szer. Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), szer. Magdalena Bokun (skok w dal), szer. Damian Czykier (bieg na 60 m przez płotki), st. mar. Patryk Dobek (bieg na 800 m), st. kpr. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce) i szer. Paweł Wiesiołek (siedmiobój). Natomiast brązowe medale, oprócz wspomnianych st. szer. Justyny Święty-Ersetic (trzeciej w biegu na 400 m) i szer. Adrianny Laskowskiej (trzeciej w skoku w dal), zdobyli: kpr. Marika Popowicz-Drapała (bieg na 200 m) i szer. Karolina Kołeczek (bieg na 60 m przez płotki). Co ciekawe, kpr. Marika Popowicz-Drapała wywalczyła w Toruniu swój 56 medal mistrzostw Polski!

W sumie reprezentanci CWZS-u zdobyli w toruńskiej Hali Sportowo-Widowiskowej 11 złotych medali, dziewięć srebrnych i cztery brązowe. Znacznie poprawili więc swoje osiągnięcia sprzed roku, kiedy to wracali z zawodów z dziewięcioma złotymi krążkami, pięcioma srebrnymi i dwoma brązowymi.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Marek Biczyk/PZLA, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
 
Gotowi na dyżur w SON
Więcej miejsc na studiach w LAW
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Nowy wymiar wojska
FA-50 dla Polski
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Wojsko poza schematem
Przysięga dobrowolsów
Polska wśród światowych liderów
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Razem gotowi na wszystko
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
WOT i „Anakonda”
Do końca walczył z tyranią
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Finlandia w NATO
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Śladem profesjonalistów
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Litwini kupią zestawy Grom
„Anakonda” inna niż wszystkie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Sukces eksportowy Meska
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Wojny wygrywają logistycy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Amunicja dla artylerzystów
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Słowa jak pociski
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nowy regulamin dla żołnierzy
D-Day, czyli aliancki sukces
Piekielny ogień dla polskiej armii
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Polska potrzebna od zaraz
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
B9 stawia na solidarność
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO