moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani na górskim szlaku

Ta wyprawa ma nie tylko zintegrować środowisko byłych żołnierzy i zachęcić ich do aktywności. Jej celem jest także upamiętnienie tych, którzy polegli w walce o wolną Polskę. W piątek ruszył pierwszy bieszczadzki „Marsz Weterana”. Zorganizowało go Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Ponad dwudziestu kombatantów, weteranów i sympatyków tych środowisk bierze udział w pierwszym „Marszu Weterana”. Impreza odbywa się w Bieszczadach. Dlaczego akurat tu? – To piękna okolica, która zapisała się w historii naszego kraju. Uznałem, że możemy przez Marsz upamiętnić osoby poległe i zamordowane w tym regionie podczas II wojny światowej i w latach powojennych – mówi Artur Artecki, kombatant Stowarzyszenia z Białej Podlaskiej, jeden z pomysłodawców wyprawy. Dodaje, że inicjatywa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ miała także na celu integrację środowiska. – Zorganizowaliśmy „Marsz Weterana”, by ożywić nasze stowarzyszenie, by nie kojarzyło się wyłącznie z jakimiś okolicznościowymi uroczystościami. Chcieliśmy też zachęcić kolegów do aktywności w życiu społecznym i pokazać, że wciąż jesteśmy pełni sił i zaangażowania – mówi Artur Artecki.

To pierwsza tego typu inicjatywa przygotowana przez Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Przedsięwzięcie adresowane jest nie tylko do kombatantów i weteranów, lecz także do sympatyków tych środowisk, grup paramilitarnych i młodzieży – mówi Andrzej Andrzejewski ze Stowarzyszenia.

Ostatecznie na górską wyprawę zdecydowały się 22 osoby. W czwartek na miejsce zbiórki – do „Niemczukówki” w Smereku – stawili się uczestnicy m.in. z Radomia, Wałcza, Wrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego. Kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w 1939 roku w Baligrodzie, oraz tych, którzy zginęli w latach powojennych.

Na bieszczadzki szlak byli wojskowi wyruszyli w piątek. Ich celem była Połonina Wetlińska położona na wysokości 1255 m n.p.m. między przełęczą Wyżną a Berehami Górnymi. – Trasa przepiękna, a sam marsz niezbyt forsowny – przyznaje Artur Artecki.


W sobotę uczestnicy wyprawy przeszli z Berehów Górnych Połoniną Caryńską (1297 m n.p.m) do Ustrzyk Górnych. – Choć królową Bieszczad jest Tarnica, jej zdobycie pozostawimy sobie na kolejny raz. Tym razem w planach znalazło się zdobycie księżniczki Bieszczad, z której można podziwiać Tarnicę, Wetlinę i masyw Wielkiej Rawki – mówi Artur Artecki.

Nad osobami, które biorą udział w Marszu, cały czas czuwają ratownicy medyczni oraz płk lek. med. Jerzy Banach, weteran misji. Dla tych, którzy ze względu na stan zdrowia, kondycję czy wiek, nie zdecydowali się na górskie marsze, przygotowano inne atrakcje: łowienie pstrągów w stawie, przejażdżka kolejką z Cisnej do Przysłupa czy zwiedzanie Ustrzyk.

„Marsz Weterana” zakończy się 26 kwietnia.

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ działa od 1999 roku. Jednymi z jego celów jest działanie na rzecz integracji środowiska kombatantów misji pokojowych ONZ oraz motywowanie ich do aktywności w życiu społecznym, a także wyjaśnianie społeczeństwu znaczenia i roli ONZ oraz innych organizacji międzynarodowych w zapewnieniu pokoju na świecie.

Osiągnięcia i doświadczenia Polski w misjach pokojowych członkowie Stowarzyszenia popularyzują zarówno w kraju, jak i za granicą. Spotykają się z młodzieżą w szkołach w całej Polsce, ściśle współpracują też z innymi organizacjami skupiającymi weteranów i byłych żołnierzy. Stowarzyszenie działa również na rzecz poprawy warunków socjalnych członków Stowarzyszenia i ich rodzin.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Artur Artecki

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO