Kobiety żołnierze służące w Żandarmerii Wojskowej wybrały swoje przedstawicielki do Rady ds. Kobiet w resorcie obrony narodowej.
Zebranie wyborcze delegatek do Rady ds. Kobiet w resorcie obrony narodowej odbyło się 13 stycznia w klubie Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W głosowaniu tajnym wybrano 3 członkinie Rady i 4 zastępczynie. Członkiniami zostały: mjr Agata Hatalska-Gorzki i mjr Beata Targońska z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz ppor. Małgorzata Klocek z Oddziału Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej. Zastępować je będą: mjr Marta Żak z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, mł. chor. Celina Szymiec z Oddziału Żandarmerii Wojskowej Krakowie, kpr. Dorota Parol z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz szer. Izabela Kowalczyk z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Kadencja Rady ds. Kobiet w resorcie obrony narodowej trwa 3 lata.
W spotkaniu kobiet żandarmów uczestniczył komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, przewodnicząca Rady ds. Kobiet w SZRP – pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. wojskowej służby kobiet kmdr Bożena Szubińska, przedstawicielki Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania Barbara Szymborska i Rita Kameduła-Tomaszewska.
Spotkanie zainicjowało wystąpienie kmdr Bożeny Szubińskiej, która przedstawiła zadania Rady ds. Kobiet w resorcie obrony narodowej. – Rada, będąca społecznym organem doradczym kierownictwa resortu obrony narodowej, skupia przedstawicielki wszystkich rodzajów SZRP, wojskowej służby zdrowia, szkół wojskowych. Jej zadaniem jest nie tylko opracowywanie rozwiązań prawnych, organizacyjnych i logistycznych dotyczących służby pań, równego traktowania i eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć, ale również działania na rzecz kształtowania dobrego wizerunku żołnierza kobiety, podniesienia prestiżu zawodu żołnierza kobiety, obrony i ochrony praw kobiet. Pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. wojskowej służby kobiet na koniec swojego wystąpienia podziękowała gen. Rozmusowi za wieloletnie wspieranie działalności Rady. – Panu Generałowi problemy środowiska kobiet żołnierzy nigdy nie były obce. Zawsze mogliśmy liczyć na Pana Generała – zarówno w sprawach dotyczących zwiększenia dostępu kobiet do szkolnictwa wojskowego, jak i łączenia rodzin żołnierskich – powiedziała kmdr Szubińska, podkreślając, że w ostatnich dwóch latach liczba kobiet służących w szeregach Żandarmerii Wojskowej uległa podwojeniu.
Zwracając się do gości i delegatek komendant główny ŻW podkreślił, że w jego karierze dowódczej równie ważna jak poprawa warunków służby żołnierzy jest kwestia równego traktowania kobiet i mężczyzn. – Rola kobiet w szeregach Żandarmerii Wojskiej jest szczególna, nie ukrywam, że jest to ciężka praca, ale nasze Panie są doskonale przygotowane i posiadają bogate doświadczenie zawodowe. Myślę, że w najbliższym czasie, kiedy Żandarmeria Wojskowa otrzyma szersze uprawnienia, kobiety żandarmi świetnie sprawdzą się podczas realizacji nowych zadań – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. – Wybranym dzisiaj członkiniom życzę owocnej pracy na rzecz kobiet żołnierzy i służę pomocą.
W Siłach Zbrojnych RP obecnie pełni służbę 5131 żołnierzy kobiet, z czego 3548 w zawodowej służbie wojskowej, 1137 w Narodowych Siłach Rezerwowych i 446 w służbie kandydackiej.
W Żandarmerii Wojskowej służy 76 kobiet: 23 w korpusie oficerskim, 20 w korpusie podoficerskim i 33 w korpusie szeregowych.
Tekst: Sylwia Guzowska
autor zdjęć: Sylwia Guzowska

komentarze