moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani misji zdobędą Beskidy

„Operacja Gorce 2014" – pod takim hasłem 50 żołnierzy wyruszy pieszo na rajd weteranów rannych na misjach. Będą zdobywać Turbacz, najwyższy szczyt pasma. Rajd rusza w maju. – Jednak to nie główny cel wyprawy jest tu najważniejszy. Dla wielu poszkodowanych ważniejsze jest podjęcie wyzwania – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz.

Ubiegłoroczny rajd w Bieszczadach był pierwszym sportowo-rehabilitacyjnym przedsięwzięciem polskich weteranów. Wzięło w nim udział blisko 40 żołnierzy.

Pomysłodawcą II Górskiego Rajdu Weteranów Rannych na Misjach jest mł. chor. Przemysław Wójtowicz. – Niedawno wróciłem z rekonesansu. Wszystko jest przygotowane, wystarczy tylko pojechać i zdobyć góry – mówi podoficer, który jest przedstawicielem ds. sportu Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Na co dzień służy w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

W rajdzie udział weźmie 50 weteranów. Na górskie szlaki wyruszą 8 maja. Wędrować będą dolinami i w ciągu jednego dnia mają pokonać 16 kilometrów. – Gorce, leżące w Beskidach Zachodnich, są może mniej popularne, ale to bardzo malowniczy teren. Osobliwością jest szczyt Turbacz, od którego we wszystkich kierunkach biegnie siedem grzbietów górskich. To właśnie ten szczyt położony na wysokości 1310 metrów będzie głównym celem naszej wyprawy – zapowiada chor. Wójtowicz.

St. kpr. Krzysztof Polusik,  saper ranny w Afganistanie, brał udział w rajdzie rok temu w Bieszczadach. Żołnierz jest po amputacji nogi, ma protezę. – Na szlaku przyda się na pewno kurtka przeciwdeszczowa, buty do turystyki górskiej, okulary przeciwsłoneczne i czapka. Warto pamiętać o kijkach do nordic walkingu, które mi bardzo pomogły w marszu – mówi Polusik.

W ubiegłym roku weterani pokonali ponad 20 kilometrów, a potem w ciągu siedmiu godzin zdobyli najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę. – Chłopaki udowodnili, że ich niepełnosprawność nie wyklucza aktywności fizycznej – mówi mł. chor. Wójtowicz. Podkreśla jednak, że główny cel wyprawy nie jest tu najważniejszy. – Trzeba zdać sobie sprawę, że w rajdzie biorą udział poważnie poszkodowani żołnierze. Nie możemy od nich oczekiwać ekstremalnych wyczynów. Dla wielu z nich ważniejsze jest to, że podejmą wyzwanie i że spotkają się na szlaku z podobnymi sobie – mówi mł. chor. Wójtowicz.

Weterani swoją wyprawę zadedykują poległemu na misji koledze. Tegoroczny rajd nazwany został imieniem śp. st. kpr. Szymona Słowika poległego w 2008 roku w Afganistanie żołnierza z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zanim weterani dotrą w Beskidy, zatrzymają się przy grobie żołnierza w rodzinnej Żabnicy, zapalą znicze, a rodzinie wręczą  pamiątkową tablicę.

Rajd jest finansowany z budżetu MON i ze środków Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

W tym roku z okazji Dnia Weterana odbędzie się też trzeci rajd rowerowy żołnierzy poszkodowanych na misjach. Ze swoich garnizonów wyruszą oni na rowerach do Szczecina. W ubiegłym roku, by dotrzeć na obchody we Wrocławiu, niektórzy pokonali nawet 400 kilometrów.

Rehabilitacja weteranów poprzez sport od wielu już lat jest popularyzowana w armii amerykańskiej. Do aktywności sportowej zachęcani są byli żołnierze z niepełnosprawnością ruchową, urazami mózgu, rdzenia kręgowego, osoby niedowidzące czy z urazami psychicznymi. Do wyboru mają oni blisko 30 sportowych dyscyplin, w tym m.in.: nurkowanie, żeglarstwo, kajakarstwo, siatkówkę, koszykówkę, jeździectwo czy wspinaczkę.

Ubiegłoroczny rajd w Bieszczadach był pierwszym sportowo-rehabilitacyjnym przedsięwzięciem polskich weteranów. Wysiłek podjęło blisko 40 poszkodowanych żołnierzy. W sierpniu 2013 roku kolejnych 15 poszkodowanych na misjach wzięło udział w kursie nurkowym w Orzyszu.

Polscy weterani dwukrotnie brali też udział w rajdzie rowerowym w Niemczech – Soldier Raid. W trasę po niemieckich szlakach wyruszyli ramię w ramię z ponad pół tysiącem poszkodowanych żołnierzy z całej Europy.

PG

autor zdjęć: arch. mł. chor. Przemysława Wójtowicza

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Gry wojenne w szkoleniu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO