moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na rowerach przez Polskę

Trzydziestu pięciu żołnierzy, którzy wrócili z misji zagranicznych, wystartowało w rajdzie rowerowym. Wyruszyli z różnych miejsc Polski, by 29 maja spotkać się na wrocławskim rynku. Tam odbędą się główne uroczystości Dnia Weterana. II Rajd Rowerowy Weterana zainaugurowali już strzelcy podhalańscy. Wyruszyli jako pierwsi, bo do pokonania mają aż 450 kilometrów.


– Chcemy w ten sposób upamiętnić żołnierzy poległych w misjach i docenić wysiłek, jaki wkładają nasi koledzy w służbę poza granicami kraju – mówi płk Stanisław Ekiert, główny specjalista Dowództwa Wojsk Lądowych ds. poszkodowanych w misjach.

To już druga edycja rowerowego rajdu. Jego organizatorami są Dowództwo Wojsk Lądowych oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. W tegorocznej bierze udział trzydziestu pięciu żołnierzy z różnych jednostek Wojsk Lądowych. W większości są to żołnierze, którzy wrócili z operacji w Iraku i Afganistanie. Niektórzy odnieśli tam rany. Najmłodszy z uczestników rajdu ma dwadzieścia, najstarszy czterdzieści lat.

Wystartowali z różnych miejsc Polski. Jako pierwsi wyruszyli 23 maja podhalańczycy. W kolejnych dniach na rowery wsiądą weterani ze Szczecina, Międzyrzecza, Tomaszowa Mazowieckiego i Gliwic. Rajd oficjalnie zakończy się 29 maja przejazdem przez centrum Wrocławia. Każdy z jego uczestników otrzyma od dowódcy Wojsk Lądowych pamiątkową statuetkę.

– Pod względem organizacyjnym to bardzo trudne przedsięwzięcie. Trzeba wysłać grupę kolarską przez pół Polski, zabezpieczyć jej przejazd, zapewnić noclegi i pomoc techniczną – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, przedstawiciel Stowarzyszenia ds. sportu. Przyznaje, że rajd ma ogromne znaczenie dla wszystkich żołnierzy. – Sport wpływa bardzo korzystnie na psychikę weteranów, zwłaszcza poszkodowanych w misjach. Pozwala odbudować wiarę we własne możliwości – zapewnia.

– Jedziemy, bo chcemy uczcić pamięć naszego kolegi kpr. Michała Kołka, który zginął w misji w Afganistanie – mówi por. Mariusz Bęben z 21 BSP, który służył w VI zmianie PKW w tym kraju. Podhalańczycy będą jechać na rowerach trekkingowych, wypożyczonych z 22 Batalionu Piechoty Górskiej.

W rajdzie wezmą udział żołnierze: 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Pułku Saperów i 4 Pułku Przeciwlotniczego.

II Rajd Rowerowy Weterana to już kolejne wydarzenie, które ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy żołnierzy wracających z misji. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju na początku maja zorganizowało rajd górski w Bieszczadach. Wzięło w nim udział 40 weteranów. Jednocześnie trwa kampania społeczna „Dzień Weterana – szacunek i wsparcie”.

28 maja we Wrocławiu odbędą się także zawody strzeleckie im. gen. Tadeusza Buka. Weźmie w nich udział 74 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych oraz 28 z innych rodzajów sił zbrojnych.

MKS

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
 
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Poznać rakietowego Homara
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Powstaje armia dronów
Debiut polskiego AW149
Podniebne wsparcie sojuszników
Zatopiony problem
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
W Ełku wykuwają charaktery
Pierwsza misja Gripenów
Rex Bolizlavus
Kolejowy sabotaż udaremniony
Podniebny Pegaz
Double Eagle – podwodny tropiciel
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sport kształtuje mentalność
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyrok za tragiczny wypadek
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
„Pułaski” na Atlantyku
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Polskie F-16 w służbie NATO
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Trzy dekady DGW
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Wielka lekcja
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Baltic Sea Under Control
Pracowity dyżur Typhoonów
Składy wysokiego ryzyka
Viva Polaki! Viva liberatori!
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Więcej polskiego trotylu dla USA
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Więcej na mieszkanie za granicą
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Medycyna na morzu
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Rodzina na wagę złota
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Pilecki ucieka z Auschwitz
Zwycięstwo mordercy
Strażnik nieba
Razem w walce ze skażeniami
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Święto ludzi z pasją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO