moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rowerowy rajd weteranów z Europy

Sześciu polskich żołnierzy weźmie udział w międzynarodowym rajdzie rowerowym organizowanym w Niemczech dla weteranów z europejskich armii. – Soldier Raid to dla nas nie tylko lekcja radzenia sobie z niepełnosprawnością, ale także okazja do spotkania ludzi mających podobne doświadczenia – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz.


Soldier Raid w Europie odbywa się po raz trzeci. Jego organizatorem jest amerykańska fundacja Wounded Warrior Project oraz armia USA. Polscy weterani do udziału w tegorocznej edycji zostali zaproszeni przez gen. Donalda M. Campbella, dowódcę amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Pomoc w transporcie do Niemiec i z powrotem zaoferowało im Dowództwo Wojsk Lądowych. W rajdzie ma wziąć udział blisko pół tysiąca żołnierzy z europejskich armii, którzy zostali poszkodowani podczas pełnienia służby. Oprócz Polaków na starcie stawią się także byli wojskowi m.in. z Norwegii, Estonii, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Rajd, który odbędzie się na początku sierpnia, został podzielony na kilka etapów. Na początku weterani będą musieli pokonać próbną, 20-kilometrową trasę wokół jeziora Bostalesee. Dzięki temu zawodnicy będą mogli przetestować otrzymany sprzęt oraz sprawdzić własne siły. Następnego dnia weterani pojadą do Hermeskeil. Tu rozpocznie się górski 90-kilometrowy odcinek wyścigu. Trzeci, końcowy etap rajdu odbędzie się w okolicach jeziora Bastalesee i amerykańskiej bazy Ramstein. Na tym 50-kilometrowym odcinku do weteranów dołączą żołnierze z dowództwa amerykańskich sił w Europie, niemieckiej bazy i szpitala. W sumie na starcie stanie około dwóch tysięcy osób.

– To dla nas lekcja radzenia sobie z niepełnosprawnością. I nie chodzi tu tylko o urazy fizyczne, ale także psychiczne. Zapominamy o problemach i skupiamy się na dążeniu do celu. I sami sobie udowadniamy, że stać nas na wiele – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Podoficer razem ze st. szer. Kamilem Laszewiczem reprezentowali polską ekipę na Soldier Raid w ubiegłym roku.

Weterani nie muszą zabierać z sobą sprzętu sportowego, gdyż na miejscu wszyscy zawodnicy otrzymają specjalne rowery. Zostaną one rozdzielone w zależności od stanu zdrowia żołnierza oraz jego wagi i wzrostu. Do dyspozycji zawodników będą m.in. handbiki, czyli specjalne rowery dla osób po amputacjach nóg, tandemy dla żołnierzy, którzy stracili wzrok i w rajdzie mogą wziąć udział wraz z osobą widzącą. Z kolei weterani z uszkodzeniami kręgosłupa dostaną rowery trzykołowe, na których jedzie się niemal na leżąco. – Fizycznie czuję się przygotowany na rajd, choć przyznam, że jeszcze do niedawna nie bardzo byłem przekonany do sportu. Gdy udało mi się jednak zaliczyć rajd pieszy w Bieszczadach, aktywność fizyczna stała się dla mnie bardzo ważna – mówi Tomasz Rożniatowski. Żołnierzowi po wypadku na misji w Afganistanie w 2011 roku lekarze amputowali rękę.

Weterani będą mogli także spróbować sił w innych dyscyplinach sportowych: w kajakarstwie, łucznictwie i strzelectwie. Będą też mogli spotkać się w gronie żołnierzy z innych państw.

Soldier Raid to jedyna taka impreza w Europie. W Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba fundacji Wounded Warrior Project, podobne rajdy odbywają się m.in. w Waszyngtonie, Los Angeles i Phoenix. W niektórych z nich bierze udział nawet 15 tysięcy weteranów. Ostatnia rowerowa impreza odbyła się w kwietniu w Waszyngtonie. – Powrót rannych żołnierzy do domu nie oznacza, że ich walka się kończy. W pewnym sensie dla niektórych to dopiero początek. Wspaniale jest patrzeć, jak wracają do aktywnego trybu życia – mówił Barack Obama, prezydent USA, który towarzyszył w rajdzie amerykańskim weteranom.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Orzeł dla bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO