Przez dwa najbliższe dni Wrocław będzie gościł weteranów. Żołnierze, którzy brali udział w misjach poza granicami kraju w środę spotkają się z ministrem obrony, odsłonią pomnik i uczczą pamięć poległych kolegów. Pierwsze uroczystości Dnia Weterana rozpoczną się już dziś, będzie można obejrzeć nowoczesną broń i zawody strzeleckie.
– Chcemy, aby ludzie dowiedzieli się na czym polega nasza służba, a wydarzenia związane z Dniem Weterana są do tego świetną okazją – mówi żołnierz, który wrócił Afganistanu.
Dziś we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa na temat bezpieczeństwa poza granicami państwa oraz zawody strzeleckie im. gen. broni Tadeusza Buka. Na strzelnicy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych będzie można obejrzeć pokaz broni i wyposażenia z kolekcji BUMAR – Żołnierz Przyszłości.
Jednak główne uroczystości zaplanowano na środę. W południe nad wrocławskim placem Gołębim przeleci samolot CASA. Weterani spotkają się z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem obrony narodowej. Odbiorą wyróżnienia i medale. Każdy, kto przyjdzie na wrocławski rynek, będzie mógł zobaczyć defiladę wojskową, musztrę paradną i sprzęt wojskowy, posłuchać muzyków orkiestry wojskowej. Odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego, będzie można także obejrzeć zrekonstruowany posterunek ISAF w Afganistanie.
Odsłonięta zostanie także figurka krasnala, który od lat w wielu wcieleniach jest symbolem Wrocławia. Tym razem będzie to krasnal weteran. Jak będzie wyglądał? Weterani nie chcą tego zdradzić. Na uroczyste odsłonięcie zapraszają 29 maja o godzinie 11.30 przed kościół garnizonowy Wojska Polskiego.
Na uroczystości do Wrocławia przyjedzie 35 weteranów, którzy biorą udział w rajdzie przez Polskę. Niektórzy z nich, np. strzelcy podhalańscy pokonają trasę 450 kilometrów.
Dzień Weterana jest świętowany po raz drugi. W zeszłym roku odbywał się w Ciechocinku. Żołnierze chcą, by co roku obchody odbywały się w różnych miastach Polski.
Wydarzenie poprzedziła kampania medialna „Szacunek i wsparcie”. W największych miastach Polski można było zobaczyć bilbordy z sylwetkami weteranów. Powstało też siedem krótkich filmów, w których weterani opowiadają o swojej służbie, leczeniu i rehabilitacji.
* * * * *
Legitymację weterana odebrało już prawie 7 tysięcy żołnierzy. Dzięki niej ci, którzy w czasie misji doznali urazów, mogą poza kolejnością korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, dostają też bezpłatne leki. Ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa w jednostkach wojskowych lub ośrodkach zdrowia nadzorowanych przez MON. Ministerstwo sfinansuje także weteranom naukę w szkołach średnich i na wyższych uczelniach.
W Warszawie powstaje także Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych. Ma ruszyć już za rok. Ranni na misjach będą tam mogli uzyskać m.in. informacje i porady prawne.
autor zdjęć: KN, www.dzien-weterana.pl
komentarze