Nad Jeziorem Tarnobrzeskim trwa zgrupowanie płetwonurkowe żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 18 Pułku Saperów. Towarzyszą im strażacy – instruktorzy nurkowania z SGRWN „Solina”. To okazja do rozwijania współpracy między poszczególnymi jednostkami wojskowymi i służbami cywilnymi, a także podtrzymania umiejętności nurkowych na najwyższym poziomie.
Nurkowie z 18 Pułku Saperów w czasie zgrupowania, które rozpoczęło się 7 lipca, przeprowadzają ćwiczenia m.in. z zakresu rozpoznania przeszkody wodnej, zwiadu nurkowego, a także poszukiwania i wydobywania zatopionego sprzętu techniki wojskowej. Ma to za zadanie pomóc utrzymać poprawne nawyki nurkowe niezbędne w trakcie prowadzenia podwodnych działań. Wykorzystują przy tym etatowy sprzęt będący na wyposażeniu jednostki: zestaw Nurpak 03 i 04 oraz zestawy DP 1. – Dodatkowo mamy suche i mokre skafandry, które zapewniają komfort cieplny. Dysponujemy także głębokościomierzami, kompasami, nożami, narzędziami wielofunkcyjnymi do cięcia lin i sieci oraz do wykuwania w lodzie – wylicza sierż. Marcin Orzeł, jeden z uczestników szkolenia.
Celem rozpoznania przeszkody wodnej i zwiadu nurkowego jest przede wszystkim dostarczenie danych o charakterze taktycznym. Zawsze rozpoczyna się od dokładnego przygotowania sprzętu i zebrania jak najwięcej danych potrzebnych do przeprowadzenia działań. W kolejnym etapie dowódca rozdziela zadania między poszczególnymi żołnierzami (nurkami). Natomiast część praktyczna treningu polega na skrytym i cichym przemieszczeniu się do miejsca wykonania rozpoznania. – Ćwiczymy różne warianty, np. skryte podejście pieszo, podpłynięcie łodzią rozpoznawczą w kontakcie z przeciwnikiem lub bez kontaktu. Po zajęciu rejonu żołnierze prowadzą obserwację i przygotowują sprzęt nurkowy – opisuje sierż. Orzeł.
Po zlokalizowaniu zatopionego przedmiotu nurkowie oznaczają go boją sygnalizacyjną i wynurzają się, po czym do oznaczonego obiektu schodzi kolejna para nurków z wcześniej przygotowanymi linkami, karabińczykami oraz pontonami wydobywczymi. Po podczepieniu przedmiotu uzupełniają powietrze w pontonie wydobywczym i w zależności od zadania albo wydobywają go na powierzchnię, albo przetransportowują w inne wcześniej wyznaczone miejsce.
Po wykonaniu zadania nurkowie bezpiecznie się wynurzają i wycofują się tą samą trasą lub zostają podjęci przez łódź. Na koniec sporządzają szczegółowy meldunek zawierający dokumentację fotograficzną i wideo z aparatu podwodnego. Dla zachowania bezpieczeństwa żołnierze działają w parach: jeden ubezpiecza, drugi przygotowuje się i wyznacza azymut. Gdy są gotowi, schodzą pod wodę i płyną zgodnie z wyznaczonym kierunkiem, zbierając jak najwięcej danych dotyczących ukształtowania oraz rodzaju dna akwenu, jego głębokości i szerokości czy występowania ewentualnych zapór i min.
– Każdy batalion ma sekcję saperską. A wspólne szkolenie na podwodnym poligonie z saperami 18 Pułku i instruktorami z Grupy „Solina” pozwala na wymianę doświadczeń z kolegami z innych jednostek. Żołnierze mogą poznać nowe, wcześniej niestosowane rozwiązania – mówi por. Paweł Wołąkiewicz, oficer prasowy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Żołnierze z 25 BKPow ćwiczą również z innymi cywilnymi jednostkami. Na początku roku np. wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu przeprowadzonym przez instruktorów WOPR-u z Piotrkowa Trybunalskiego. W jego trakcie musieli wykonać różne zadania, przebywając w bardzo zimnej wodzie i jednocześnie radząc sobie ze znacznym wychłodzeniem ciała. –Łączenie praktyki wojskowej z wiedzą cywilnych ekspertów od ratownictwa wodnego przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa jednostek bojowych – podkreśla por. Wołąkiewicz.
Lipiec jest jednym z najgorętszych miesięcy w rocznym planie szkolenia Sił Zbrojnych RP. Na wspólne ćwiczenia, które pomagają wypracować jednolite standardy działań operacyjnych, wyruszają specjalistyczne pododdziały z całego kraju. – To doskonała okazja do osobistego poznania się, nawiązania relacji i wymiany doświadczeń między zawodowcami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego i 18 Pułku Saperów z Niska oraz instruktorami ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Solina” – podsumowuje por. Wołąkiewicz. Zgrupowanie zakończy się w piątek 25 lipca.
autor zdjęć: st. szer. spec. Marcin Kawecki/ 18 psap

komentarze