moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pół tysiąca weteranów na rowerowym rajdzie

Weterani misji z różnych krajów Europy wzięli udział w rajdzie po Niemczech. Razem z kolegami z innych armii jechało też sześciu żołnierzy polskich. Wzdłuż granicy z Luksemburgiem, Belgią i Holandią pokonali 200 kilometrów. – Cały czas byliśmy w czołówce peletonu – opowiadają żołnierze.


Do Niemiec pojechali polscy weterani z Iraku i Afganistanu. – Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia. To dla nas kolejna okazja, żeby zmierzyć się ze swoją niepełnosprawnością, ale też, by spotkać się z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na starcie rowerowego rajdu w Oberhambach stanęło blisko pół tysiąca żołnierzy z całej Europy, którzy wrócili z zagranicznych misji ranni lub chorzy. Oprócz Polaków byli m.in. weterani z Norwegii, Estonii, Litwy, Gruzji i Wielkiej Brytanii.

Zanim ruszyli w trasę, każdy dostał specjalnie dostosowany rower. W zależności od kłopotów ze zdrowiem organizatorzy przydzielali żołnierzom: handbiki, trójkołowce i rowery dwuosobowe. Ekipy techniczne nie tylko idealnie dopasowały rowery do wzrostu i wagi żołnierzy, ale także wyposażyły ich w profesjonalną odzieżą sportową: kurtki, rękawice, okulary i kaski.


Film: Bundeswehra

W polskiej załodze było dwóch weteranów, którzy przeszli amputacje, jednak wybrali oni zwykłe rowery dwukołowe. – Poprzeczkę ustawiłem sobie dość wysoko, ale czułem się przygotowany do tego rajdu. Poradziłem sobie bez żadnych problemów – opowiada Tomasz Rożniatowski, który w wypadku na misji w 2011 roku stracił rękę. Tradycyjnym rowerem pojechał także Krzysztof Polusik, saper, który w 2010 roku został ranny w Afganistanie i amputowano mu nogę.

W sumie, rowerowymi trasami w okolicach Trewiru i jeziora Bostalesee polscy weterani przejechali niemal 200 kilometrów. Trasa była podzielona na trzy etapy. Polacy cały czas byli w czołówce peletonu. – Nasza ekipa była kondycyjnie dużo lepiej przygotowana niż żołnierze z innych krajów. Wszystkich zaskoczyli koledzy po amputacjach, którzy zdecydowali się jechać na zwykłych rowerach. Tomasz tylko podczas samych rozgrzewek robił kilkadziesiąt pompek na jednej ręce – opowiada mł. chor. Wójtowicz.

Żołnierze podkreślają, że udział w takich sportowych wydarzeniach pomaga im uwierzyć w siebie. – Gdy spotykamy ludzi znacznie bardziej poszkodowanych od nas, którzy wspinają się po górach, nurkują i pływają, to jeszcze bardziej zaczynamy wierzyć, że my też możemy pokonać swoje ograniczenia. Wielu z nas takie spotkania przywracają po prostu chęć do życia – mówi mł. chor. Wójtowicz.

„Soldier Ride” dla żołnierzy poszkodowanych w misjach to jedyna taka impreza w Europie. W tym roku odbyła się już trzecia edycja rajdu. Jego organizatorem jest amerykańska fundacja Wounded Warrior Project oraz armia USA. Polscy żołnierze, na zaproszenie gen. Donalda M. Campbella, dowódcy amerykańskich sił zbrojnych w Europie uczestniczyli w rajdzie po raz drugi. Polskę reprezentowali: Przemysław Wójtowicz, Krzysztof Polusik, Tomasz Rożniatowski, Eryk Żyłka, Paweł Ślizak i Mariusz Bęben.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba fundacji Wounded Warrior Project, podobne rajdy odbywają się m.in. w Waszyngtonie, Los Angeles i Phoenix.

PG

autor zdjęć: arch. P. Wójtowicza

dodaj komentarz

komentarze


Zielony, żółty czy czerwony?
 
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Drony na fali
Misja nie tylko wojskowa
Zostań wojskowym muzykiem
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Z pomocą dla Libanu
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
MON: nie wyciekły tajne informacje
Border Protection Is a Priority
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Zbuduj formę na wiosnę!
Zima, skały i kawalerzyści
Rosomaki będą groźniejsze
Jak Perun z Piratem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
W BBN o sytuacji na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nowa Rada przy prezydencie
W Brukseli o przyszłości NATO
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Jakie zmiany dla podchorążych?
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Kolejna prowokacja na granicy
Survival w Kosowie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowe radary dla MW
Saperzy rozminowują Kłaj
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Polak w szkole boardingu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Legionowski szpital niemal gotowy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Na wolność przez dwa mury
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Nauka kruszenia lodu
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Hiszpańskie dylematy
Pierwszy krok do zawodowców
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Dywizjon 303 w Napoleonie
Przesiadka do klasy premium
Rodzeństwo na medal
Bombardowanie Monte Cassino
Oczy na wschodnią flankę
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wiedza, która ratuje życie
Nowe garaże dla Leopardów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO