moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSPO 2021 - serwis specjalny

Światowe premiery sprzętu wojskowego krajowych i zagranicznych producentów, wielomilionowe umowy na dostawy uzbrojenia i eksperckie debaty. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, co ciekawego wydarzy się podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, przygotowaliśmy specjalny serwis. Codziennie będziemy publikować artykuły, wywiady i materiały filmowe. Bądźcie z nami!

 

MSPO – wyróżnienia dla najlepszych

Podpisanie umowy ramowej na dostawę systemu przeciwlotniczego Narew to z pewnością najważniejsze wydarzenie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Kielecką imprezę tradycyjnie zwieńczyło wręczenie nagród i wyróżnień. Poczet laureatów tworzą najsilniejsze marki polskiego przemysłu zbrojeniowego.

 

Priorytetowa jakość

Rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej.

 

Atuty sprawnej organizacji

Rozmowa z Sebastianem Chwałkiem, prezesem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Uzbrojenie dla „Kormoranów”

Waży ponad 3 t i może wystrzelić 550 pocisków na minutę do celu oddalonego nawet o 5 km, który wskaże zaawansowana głowica optoelektroniczna. Spółka PIT-Radwar opracowała OSU-35K, czyli nową wersję okrętowego systemu uzbrojenia, który będzie bronią niszczycieli min typu Kormoran II. Jako pierwszy zostanie w niego wyposażony ORP „Albatros”.

 

Nowa odsłona Leoparda 2PL

Zwiększenie niezawodności systemów elektronicznych czołgu oraz poprawa funkcjonalności systemu kierowania ogniem – takie ulepszenia zaprezentowały Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Według tego pakietu będą modernizowane wszystkie Leopardy 2A4 do standardu Leopard 2PL. Modyfikację oznaczono symbolem M1.

 

 

Neogobius dla wojska

Prace trwały trzy i pół miesiąca, ale pochłaniały nawet 12 godzin dziennie. Ich efektem jest Neogobius, bezzałogowy katamaran. O tym, jak powstawał, do czego może służyć i kiedy ma szansę znaleźć się w wyposażeniu Wojska Polskiego, opowiadają jego konstruktorzy z Akademii Marynarki Wojennej.

 

„Neogobius-1” i jego możliwości

Miał być innowacyjny, a jednocześnie prosty w obsłudze i tani w produkcji. I taki właśnie jest „Neogobius-1”. Morski bezzałogowiec, opracowany przez kpt. mar. Przemysława Chrabąszcza i Karola Szumachera, studenta Akademii Marynarki Wojennej, jest jednym z dronów nagrodzonych w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Oczy specjalsów

Operatora BSP z Jednostki Wojskowej Agat zapytaliśmy, do jakich zadań specjalsi wykorzystują bezzałogowe systemy powietrzne. – Głównie do obserwacji w trudnych warunkach, gdy wojsko na ziemi nie może jej przeprowadzić – mówi żołnierz gliwickiej jednostki. Opowiada nam także, jakie możliwości ma FlyEye 3.0 i jak długo trwa szkolenie operatora drona.

 

Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania

Ma kadłub wyższy o 20 cm, więc wewnątrz jest więcej miejsca dla żołnierzy. Wyposażono go w nowy system wieżowy z armatą kalibru 30 mm, może też forsować przeszkody wodne. Prototyp zmodernizowanego bojowego wozu piechoty zaprezentowały na targach zbrojeniowych w Kielcach Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne.

 

Defendery w komplecie

Nowoczesny system teleinformatyczny może bezpiecznie przesyłać niejawne informacje kanałami komunikacji, które nie są chronione, takimi jak chociażby telefonia komórkowa. Laserowy system umożliwia wykrywanie i śledzenie dronów, a samochód serwisowy – wykonywanie zadań z zakresu rozpoznania technicznego. Dziś prezentujemy ostatnie trzy produkty nagrodzone w Kielcach laurami Defender.

 

Symulator dla kierowców ciężarówek

Dzięki treningowi na symulatorze uczestnik szkolenia może przećwiczyć takie sytuacje, których zaaranżowanie na drodze byłoby niemożliwie lub niebezpieczne. Urządzenie może pozorować np. przesunięcie się ładunku w przyczepie lub wtargnięcie na drogę zwierzęcia. Nowoczesny symulator dla kierowców ciężarówek i autobusów z Centrum Szkolenia Logistyki został zaprezentowany na MSPO w Kielcach.

 

Defendery. Innowacyjność w cenie

Nowoczesny system szyfrujący przeznaczony jest do ochrony informacji w sieci radiowej. Modułowe ładunki wybuchowe można dostosować do zadań, a wielozadaniowe holowniki wcale nie muszą służyć tylko do pomocy okrętom w manewrowaniu, mogą także… gasić pożary. Prezentujemy kolejne produkty nagrodzone Defenderami na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

 

Nowe racje dla specjalsów

Risotto z awokado? Strogonow z makaronem? Kurczak w pięciu smakach? Takie przysmaki są częścią racji żywnościowych przygotowanych przez Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Żywnościowej dla wojsk specjalnych. Kulinarne nowości można było oglądać na tegorocznym MSPO w Kielcach.

 

HSW ma ofertę dla armii

Szacujemy, że Wojsko Polskie może potrzebować nawet ponad tysiąc tego typu pojazdów – zapewnia Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola, prezentując wielozadaniowy pojazd z napędem 4x4, który spółka pokazała na kieleckich targach zbrojeniowych. Rosomak AWR i gąsienicowa wersja Raka to kolejne nowości z HSW.

 

Defender, czyli innowacyjny obrońca

Jury, które na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego nagrodziło Defenderem dziesięć produktów, najczęściej podkreślało ich innowacyjność i praktyczność. I tym właśnie wyróżniają się drony do samobójczych ataków, modułowy system noktowizyjno-termalny, który żołnierz może dostosowywać do swoich potrzeb, oraz pojazdy do transportu amunicji systemu Wisła.

 

Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO

Oryginalność, innowacyjność, zalety eksploatacyjne oraz zwiększanie bezpieczeństwa żołnierzy – to walory, którymi wyróżniają się produkty nagrodzone podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Rozpoczynamy prezentację laureatów tegorocznego MSPO – dziś opisujemy rozwiązania uhonorowane przez prezydenta, szefa MON-u i jury konkursu Defender.

 

W MSPO trzeba tchnąć życie

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach musi znaleźć pomysł na to, aby ciekawie było na nim każdego dnia trwania imprezy, a nie tylko przez pierwsze dwa dni. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem rozwiązania, by MSPO wzorem innych dużych imprez targowych branży zbrojeniowej odbywał się co dwa lata. Ale uatrakcyjnić imprezę można też inaczej. 

 

AW139 mierzy w „Perkoza”

Tym, co najbardziej wyróżnia AW139, jest technologia. To jedyny średni śmigłowiec na rynku w pełni opracowany w XXI wieku. Wszystkie inne platformy są z końca lat 70. lub 80. ubiegłego stulecia – mówi Jacek Libucha, prezes PZL Świdnik.

 

Pistolet z „Łucznika”

Fabryka Broni „Łucznik” wyszła z ofertą do strzelców cywilnych i sportowych, a także kolekcjonerów i przygotowaliśmy wersję Visa 100 na rynek cywilny. Taki pistolet kosztuje 2850 zł i posiada cechy, które w tej cenie są bardzo trudne do osiągnięcia dla konkurencji – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom.

 

Symulator dla kierowców Leopardów

Symulator biurkowy czołgu Leopard, który zaprezentował OBRUM, to proste, kompaktowe urządzenie, przeznaczone do prowadzenia podstawowych szkoleń dla kierowców czołgów. Jednak możliwość połączenia pojedynczych symulatorów w sieć powoduje, że instruktor może przeprowadzić także bardziej zaawansowane szkolenie taktyczne nawet na poziomie kompanii.

 

„Narew” to sukces Polski

Przy realizacji „Narwi” Polska Grupa Zbrojeniowa dokona skoku technologicznego. Zdobędziemy nowe kompetencje, szczególnie dotyczące rakiety. Pozyskamy je od dostawcy zagranicznego, który wraz z technologią ma nam przekazać całą dokumentację, know-how oraz zdolność do rozwijania efektora – mówi Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

MBDA na MSPO

CAMM to pocisk uniwersalny dla różnego rodzaju wojsk. Ten sam pocisk, ta sama wyrzutnia dla aplikacji morskiej i lądowej. Oferujemy go zarówno w programie „Miecznik”, jak i „Narew”. To oznacza wspólną logistykę, łańcuch dostaw i produkcję tych rakiet w Polsce – mówi Jan Grabowski, dyrektor MBDA Polska.

 

Nowości od Grupy WB

Jedna z nowości prezentowanych przez Grupę WB na kieleckich targach, czyli zdalnie sterowana stacja uzbrojenia, została zamontowana na produkowanym w RPA pojeździe Bruiser. Wóz został także wyposażony w opracowane w Polsce systemy łączności. Produkt Grupy WB i południowoafrykańskiej firmy Bruisertech otrzymał nazwę Combatmate.

 

Siły zbrojne na MSPO

Są Leopardy 2A5, Rosomaki, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski Pilica, armatohaubice Krab, moździerze Rak czy samobieżny zestaw rakietowy Poprad. Wojsko przyjechało do Kielc z Wystawą Sił Zbrojnych. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego żołnierze prezentują ponad 300 różnego rodzaju jednostek sprzętu. Można też spotkać specjalsów, a nawet zgłosić się do armii.

 

Drony z AWL na MSPO

„Heron” będzie wspierał wojska inżynieryjne, a „Kompanix” sprawdzi się w rozpoznaniu i pomoże w zapewnieniu łączności wojskowej w terenie zurbanizowanym. O nagrodzonych przez MON dronach opowiada prof. Adam Januszko z Akademii Wojsk Lądowych. Obydwa bezzałogowce zostały opracowane przez podchorążych wrocławskiej uczelni.

 

 

„Dumny weteran” dla Huty Stalowa Wola

Od siedmiu lat Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju przyznaje statuetkę „Dumnego weterana”. W tym roku nagrodę otrzymała Huta Stalowa Wola za pomoc udzielaną żołnierzom rannym podczas misji. – HSW ma poczucie społecznej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że taką postawą zarażą innych – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia.

 

Łączność od Transbitu

Radiolinia R-460A jest pierwszym nieamerykańskim systemem łączności, który został scertyfikowany z systemem kierowania wyrzutnią Patriot. – Na początku tego roku Northrop Grumman potwierdził pełną funkcjonalność naszej radiolinii i zintegrował ją ze swoim systemem – mówi Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju firmy Transbit.

 

Perun, czyli robot do zadań rozpoznawczych

Może wykonywać zadania trudne i niebezpieczne dla człowieka. Ma zastąpić operatora na polu walki – tak o autonomicznym pojeździe Perun mówi Damian Jarosz, kierownik Działu Konstrukcji Mechanicznych z Zakładów Mechanicznych Tarnów. Robot prezentowany jest podczas XXIX edycji MSPO w Kielcach.

 

Biznes z USA

Nawet 500 mln zł rocznie mogą wynosić nakłady na rozbudowę infrastruktury na potrzeby stacjonujących w Polsce wojsk USA. Aby móc się ubiegać o te kontrakty, polskie firmy muszą jednak wcześniej certyfikować się w amerykańskim systemie zamówień publicznych. Jak to zrobić, wyjaśniali podczas MSPO w Kielcach organizatorzy seminarium poświęconego polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

 

Pancerny bohater MSPO

Czołg Abrams nie jest wozem w Polsce nieznanym. Takie maszyny mają w wyposażeniu żołnierze US Army stacjonujący w naszym kraju. Ale decyzja, by 250 sztuk takich wozów trafiło w ciągu kilku lat do Wojska Polskiego, znacznie zwiększyła zainteresowanie tą konstrukcją. Nie dziwi więc, że Abrams o nazwie „Obi-Wan Kenobi” był w centrum zainteresowania gości kieleckiego MSPO.

 

System Noteć w nowej odsłonie

Może zwalczać cele oddalone o 6 km, znajdujące się na wysokości 3,5 km, a jego zaawansowana głowica ma podsystem do automatycznego sterowania napędami azymutu i elewacji. Na nową wersję 35 mm artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego Noteć składają się wóz ogniowy AR-35 oraz wóz dowodzenia WG-35. Firma PIT-Radwar zaprezentowała je na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

 

Polsko-czeski pojazd (nie tylko) dla artylerii

Waży około 13 t, ma podwozie zbudowane z myślą o zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia podczas jazdy w trudnym terenie i może być opancerzony aż do poziomu czwartego wg natowskiego STANAG-u 4569. HSW S.A. pokazała opracowany wraz ze spółką Tatra Export średni pojazd z napędem 4x4. Ma on służyć przede wszystkim w jednostkach artylerii jako wóz dowodzenia lub pojazd rozpoznawczy.

 

Przeciwpancerny Pirat

Pirat firmy Mesko to lekki zestaw przeciwpancerny ze sterowaną rakietą o zasięgu 2,5 km. Jego zaletą jest system laserowego oznaczania celów. – Wiązka laserowa jest kodowana, dzięki czemu jest odporna na zakłócenia – mówi Marek Skowron, kierownik Działu Technologicznego TT-1 w Mesko.

 

MSPO – pierwsze nagrody rozdane

Przedstawiciele nowoczesnych przedsiębiorstw, a także twórcy innowacyjnych produktów, które mogą przyczynić się do poprawy działania sił zbrojnych, otrzymali statuetki Lider Bezpieczeństwa Państwa. Kapituła nagrody doceniła m.in. nabój moździerzowy Rak-HE, przeciwpancerny zestaw rakietowy Pirat, trenażer dla kierowcy czołgu Leopard.

 

Piorun od Mesko

Dużą zaletą Piorunów jest minimalny pułap skutecznego działania. Już od 10 metrów nad ziemią jesteśmy w stanie zwalczać cele, na przykład śmigłowce, które będą próbowały się ukryć poniżej pułapu skutecznego działania innych rakiet tej klasy – mówi Marek Skowron, kierownik Działu Technologicznego TT-1 w Mesko.

 

Sprzęt optoelektroniczny z PCO dla wojska

Jakie nowości optoelektroniczne prezentuje na MSPO ’21 firma PCO S.A.? O zaletach modułowego zestawu noktowizyjnego i monokularu termowizyjnego mówi Radosław Pochylski, kierownik Działu Zarządzania Produktami i Wsparcia Sprzedaży tej firmy.

 

MSBS Grot w wersji A2

Fabryka Broni „Łucznik” prezentuje na kieleckim MSPO zmodernizowaną wersję karabinka MSBS Grot 5,56 mm. Do najważniejszych zmian w wersji A2 konstruktorzy zaliczają wydłużenie łoża, które chroni regulator gazowy przed przypadkowym przestawieniem i wypadnięciem. Na łożu zamontowano także okładziny termiczne chroniące dłoń strzelca przed wysoką temperaturą generowaną w czasie strzelania.

 

 

System zwalczania BSL

Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały podczas kieleckich targów zbrojeniowych swój najnowszy produkt – system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Został on wyposażony w wielolufowy karabin maszynowy WLKM kalibru 12,7 mm, a także w radar, który może wykrywać przemieszczające się cele oddalone nawet o 3,5 km.

 

MON robi zakupy na MSPO

Systemy symulacji pola walki, kołowe transportery opancerzone Rosomak w wersji wozu rozpoznania skażeń, interrogatory systemu „swój–obcy” oraz laboratorium stacji radiolokacyjnej NUR-15M – to najnowsze zakupy dla Wojska Polskiego. Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego resort obrony zawarł umowy o wartości prawie 1,4 mld zł.

 

Moździerz Rak w nowej odsłonie

Zautomatyzowany system naprowadzania na cel, automat ładowania, który może podawać pociski w każdym położeniu lufy, oraz hydropneumatyczne zawieszenie, które pozwala regulować prześwit pojazdu – oto M120G. Huta Stalowa Wola zaprezentowała na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego ulepszoną gąsienicową wersję 120-milimetrowego automatycznego moździerza Rak.

 

Bizon. Lotniskowy nadzorca

Bezzałogowy pojazd wyposażony w radar oraz głowicę optoelektroniczną potrafi samodzielnie sprawdzić, czy teren wyznaczony na trawiaste lub gruntowe lotnisko nadaje się do lądowania samolotów i śmigłowców. Robota o nazwie Bizon zaprezentowało na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego konsorcjum Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych oraz firmy Dobrowolski sp. z o.o.

 

Umowa na Narew

To największy i najbardziej skomplikowany kontrakt w historii polskich sił zbrojnych – mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Kielcach. Zwierzchnik sił zbrojnych wziął udział w uroczystości podpisania umowy ramowej z konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej na dostawę do wojska 23 zestawów systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Narew.

 

Wojskowe klasy rozpoczynają rok szkolny

W klasach mundurowych jest już 15 tysięcy uczniów, ale Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że z roku na rok będzie ich jeszcze więcej. W szesnastu miejscowościach w Polsce powstały cyberklasy. – Dajemy szansę uczniom z małych miast i wsi, by rozwijali swoje pasje, a w przyszłości związali się z wojskiem – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

 

Patriot na MSPO

W tej chwili realizujemy fazę pierwszą programu „Wisła”. Współpracujemy blisko z polskim przemysłem. Jedna wyrzutnia Patriot została już dostarczona. Wyrzutnia ta jest produkowana w Polsce przez naszych partnerów przemysłowych: HSW, WZL oraz ZM Tarnów. Wyrzutnia jest w tej chwili na wystawie MSPO – mówi Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot w Raytheon.

 

Debiuty na MSPO: Artyleryjski Rosomak

Podczas tegorocznego MSPO w Kielcach po raz pierwszy pokazano publicznie najnowszą wersję kołowego transportera opancerzonego Rosomak – artyleryjski wóz rozpoznawczy. Pojazd wyposażony jest w zaawansowane systemy radiolokacyjne i optoelektroniczne, dzięki którym jego załoga jest w stanie wykrywać czołgi oddalone o 32 km, a spieszonych żołnierzy z odległości 12 km.

 

Dobrobyt jest fundamentem bezpieczeństwa

Rozmowa z płk. Tomem Blythe’em, attaché obrony przy Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

 

Czas na Mieczniki

Koszt: 8 mld zł. Cel: pozyskanie trzech wielozadaniowych fregat, które znacząco wzmocnią siłę uderzeniową marynarki wojennej. Została zawarta umowa na budowę okrętów typu Miecznik. Prace już ruszyły. Pierwsza jednostka ma być gotowa w 2028 roku.

 

Amerykański gigant

Dla Raytheon Technologies, należącego do grona największych koncernów zbrojeniowych na świecie, Polska jest jednym z kluczowych rynków.

 

Polska łączność w patriotach

W dobie łączności satelitarnej i światłowodowej radiolinie wydają się wielu osobom przestarzałe. Tymczasem armie na całym świecie stawiają na ich rozwój, widząc w nich alternatywne kanały komunikacji nawet dla najnowocześniejszych systemów walki.

 

Lekki sprzęt dla lekkiej piechoty

Wojska obrony terytorialnej rosną w siłę nie tylko pod względem liczby żołnierzy. Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych dysponuje nowoczesnym, najwyższej jakości uzbrojeniem i wyposażeniem.

 

Polski satelita SmallGEO

Innowacyjna spółka z branży kosmicznej Thorium Space powstała w 2017 roku. W tym samym, w którym grupa naukowców dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za obserwację fal grawitacyjnych, co było dużym przełomem w nauce. Na taki sam przełom, ale w branży satelitów kosmicznych, liczy Paweł Rymaszewski, prezes i założyciel Thorium Space.

 

45 lat optoelektroniki w Polsce

Optoelektronika jest jedną z kluczowych dziedzin wspierających rozwój polskiej gospodarki i obronności. Początki optoelektroniki w Polsce sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale jej intensywny rozwój jako dziedziny nauki związanej z przemysłem wysokich technologii trwa dopiero od dwóch dekad.

 

W2MPIR skutecznie kąsa strefy antydostępowe

Debiut opracowanego przez Grupę WB systemu rozpoznawczo- -uderzeniowego W2MPIR (wielowarstwowy wielozadaniowy misyjny powietrzny inteligentny rój) przewidziano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To unikatowe polskie rozwiązanie, spełniające wymagania stawiane przez Siły Zbrojne RP, dotyczące obezwładniania stref antydostępowych.

 

Jak ulepszyć Jaśmin?

Od trzech lat polskie wojsko do zarządzania i kierowania walką używa systemu HMS C3IS Jaśmin. Przez ten czas zebrało wystarczająco dużo wniosków, aby zacząć myśleć o rozbudowie jego funkcjonalności.

 

Ściśle tajne

Zastosowane w ruchomych kancelariach tajnych zabezpieczenia pozwalają na przetwarzanie w nich dokumentów niejawnych, chronią je przed włamaniem i skutkami ataku bronią masowego rażenia.

 

WZM S.A. – wczoraj, dziś i jutro

Śmiało można powiedzieć, że bez WZM S.A. nie ma polskiej zbrojeniówki. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. (Grupa PGZ) działają na polskim rynku zbrojeniowym od 1945 roku – a zatem przeszło 75 lat. Spółka definiuje i wyznacza kierunki rozwoju przemysłu zbrojeniowego w zakresie sprzętu pancernego. WZM S.A. stanowią wzór dla spółek z GK PGZ S.A. pod względem standardów obsługi pancernych pojazdów gąsienicowych – nie tylko co do jakości realizowanych prac, ale także ich terminowości.

 

Ruszają XXIX MSPO!

Przez najbliższe cztery dni Kielce ponownie będą w centrum zainteresowania branży obronnej. Po skromnych w ubiegłym roku targach zbrojeniowych na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można zobaczyć czołgi, transportery, systemy artyleryjskie, śmigłowce, drony, rakiety różnego typu, rozwiązania teleinformatyczne. Zjechało aż 400 wystawców.

 

Odliczanie do MSPO 2021

KTO Rosomak w wersji WPT i AWR, pojazd opancerzony 4x4 dla jednostek artylerii, moździerz Rak na ulepszonym podwoziu gąsienicowym, wyrzutnia systemu Patriot M903 czy najnowsza wersja armaty morskiej OSU-35 – to niektóre z nowości, jakie zobaczymy na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zaczyna się już we wtorek!

PZ

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~polak
1632038520
Modernizacja naszej armii robi wrażenie. Proszę mi powiedzieć dlaczego program modernizacji leopardów tyle trwa, dlaczego zakup helikopterów bojowych jeszcze nie został rozstrzygnięty. Dlaczego brakuje w Polskiej Armii sprzętu który będzie odstraszał, niszczył sprzęt przeciwnika na ogromną skalę?! Broń precyzyjna jest bardzo ważna ale jak przeciwnik dysponuje ogromnymi siłami trzeba sięgnąć po coś większego!!
7A-99-C5-E7

Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Zawsze gotowi do pomocy
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO