Zastosowane w ruchomych kancelariach tajnych zabezpieczenia pozwalają na przetwarzanie w nich dokumentów niejawnych, chronią je przed włamaniem i skutkami ataku bronią masowego rażenia.
Ruchome kancelarie tajne produkowane przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA z Zegrza umożliwiają przetwarzanie, przechowywanie oraz przewożenie dokumentów niejawnych w warunkach polowych. Skonstruowano je na bazie kontenera typu 891P na podwoziu pojazdu Jelcz 442.32.
Ochrona wrażliwych danych
„Ruchome kancelarie tajne służą do przetwarzania danych w każdej postaci – i cyfrowej, i tradycyjnego dokumentu papierowego. Pozwala na to połączenie z systemami teleinformatycznymi. Dzięki temu Wojsko Polskie, prowadząc działania zarówno w kraju, jak i za granicą, spełnia nawet najbardziej rygorystyczne wymagania narodowe czy koalicyjne w zakresie ochrony informacji niejawnych”, mówi płk rez. Tomasz Więckowski, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju WZŁ-1 SA. Dodaje, że w kancelarii można przetwarzać dokumenty o klauzuli „ściśle tajne”, a także „Cosmic Top Secret”, która jest jej równoważnikiem w NATO, oraz unijnej „EU Top Secret”.
„Koalicyjne zobowiązania obligują wojsko do utrzymywania zdolności do przetwarzania dokumentów międzynarodowych na potrzeby stacjonującej w Polsce Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, Batalionowej Grupy Bojowej oraz jednostek narodowych, które są w strukturach sojuszniczych czy też wykonują zadania w ramach misji lub dyżurów. Nasze kancelarie spełniają wszystkie wymagania i umożliwiają przetwarzanie danych wrażliwych nawet w warunkach polowych”, zaznacza dyrektor. Mogą stanowić część infrastruktury stanowisk dowodzenia, ale też można je wykorzystywać np. podczas szkoleń poligonowych, ćwiczeń, operacji połączonych, a nawet w czasie misji poza granicami kraju.
Dla polskiego wojska
Ruchome kancelarie są wyposażone w takie zabezpieczenia, jak systemy kontroli dostępu, alarmowy, sygnalizacji pożarowej, a także antywłamaniowy. W środku przewidziano stanowiska pracy dla dwóch osób i wydzielono pomieszczenie dla interesanta. Znajdują się tam również trzy stalowe szafy do przechowywania dokumentów. „W kabinie pojazdu jest mobilny radiotelefon, który w czasie przemieszczania kolumny wozów umożliwia utrzymanie łączności”, zaznacza Grzegorz Górczyński, kierownik projektu WZŁ-1 SA.
Pierwsza ruchoma kancelaria tajna powstała w 2018 roku. Rok później Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na dostarczenie wojsku 18 sztuk tego typu sprzętu. Wartość kontraktu wynosi 35,5 mln zł. Wojsko ma już 12 egzemplarzy, ale kolejnych sześć otrzyma jeszcze w tym roku. Produkt budzi zainteresowanie także poza granicami kraju. „Koncentrujemy się jednak na polskim rynku, m.in. dlatego, że nasza rola nie ogranicza się tylko do dostarczenia sprzętu. Użytkowane przez wiele lat kancelarie muszą być serwisowane i modernizowane”, podkreśla Roman Tętnik, prezes zarządu WZŁ-1.
autor zdjęć: Michał Niwicz
komentarze