Komunikat Przedstawicielstwa DCNS w Polsce
W artykule „Polska flota bez podwodnych kłów, a przedsiębiorstwa bez zamówień” opublikowanym 30.10.2016 r. znalazła się nieprawdziwa informacja jakoby DCNS sygnalizował zmianę nastawienia do „inwestycji w Polsce”, czyli do oferty koncernu dotyczącej dostawy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP.
Grupa DCNS, światowy lider w projektowaniu, budowie i serwisowaniu okrętów podwodnych, prowadzi od wielu lat z polskimi władzami rozmowy dotyczące budowy w Polsce okrętów podwodnych najnowszej generacji dla Marynarki Wojennej RP. Całościowa oferta DCNS skonstruowana została w celu zapewnienia państwu polskiemu niezależności operacyjnej i przemysłowej, możliwej dzięki maksymalnemu zaangażowaniu krajowego przemysłu stoczniowego wchodzącego w skład PGZ. Ponad połowa prac związanych z budową okrętów podwodnych wykonanych będzie przez polski przemysł. Także serwisowanie okrętów zapewnione będzie w Polsce w pełnym zakresie. Oferta DCNS obejmuje też potrzebny do tego rozległy transfer technologii.
Oferowane okręty podwodne Scorpène są nowoczesnymi, ale już sprawdzonymi jednostkami, zamówionymi dotąd przez cztery państwa. Wykorzystują one najnowocześniejsze technologie opracowane dla atomowych okrętów podwodnych Barracuda, w szczególności w zakresie niskoszumności. Dziesięć okrętów podwodnych Scorpène jest aktualnie budowanych przez przemysł stoczniowy państw odbiorców – Indii i Brazylii, cztery zaś znajdują się w służbie operacyjnej. Pierwszy z okrętów budowanych w Indiach przechodzi obecnie próby morskie i zostanie w najbliższych miesiącach przekazany indyjskim siłom morskim.
DCNS nie zmienił stanowiska w sprawie swojego zaangażowania w budowę w Polsce okrętów i podtrzymuje swoja ofertę w tym zakresie.
Źródło: MON

komentarze