W środę w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa X edycji konkursu „Lex et Patria”. Celem konkursu jest promowanie jednostek wojskowych oraz żołnierzy zasłużonych dla kształtowania idei praworządności w Siłach Zbrojnych RP oraz wzrostu zaufania publicznego dla wojska.
„Lex et Patria” to coroczne przedsięwzięcie, które jest organizowane przez Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Konkurs ma na celu promowanie działań zmierzających do zmniejszenia liczby przypadków naruszeń prawa w Siłach Zbrojnych RP, wyłonienie najbardziej praworządnych jednostek oraz nagrodzenie żołnierzy, którzy zajęli krytyczną postawę wobec przypadków łamania prawa, niejednokrotnie przyczyniając się do ujawnienia sprawców przestępstw i wykroczeń.
W uroczystości uczestniczyła podsekretarz stanu w MON Beata Oczkowicz oraz przedstawiciele kierowniczej kardy Sił Zbrojnych RP.
Wiceminister podkreśliła, że wśród laureatów konkursu nie brakuje prawdziwych bohaterów, którzy niejednokrotnie narażając własne życie i zdrowie, ratowali ludzi z pożarów, pomagali ująć sprawców zabójstw czy zatrzymywali złodziei.
Beata Oczkowicz dziękując komendantowi głównemu Żandarmerii Wojskowej za tak cenną inicjatywę, zauważyła, że docenienie tego typu postaw to rzadka dziś możliwość nobilitacji uczciwości i odwagi ludzi, dla których wartości „Bóg, Honor i Ojczyzna” nie są tylko pustym sloganem.
Podsekretarz stanu, w imieniu wicepremiera Tomasza Siemoniaka, pogratulowała wyróżnionym osobom oraz przekazała życzenia powodzenia w realizacji dalszych, ważnych zadań w Siłach Zbrojnych RP.
- Jubileusz 10-lecia konkursu „Lex et Patria” jest dla nas okazją, by w szczególny sposób podziękować wszystkim jednostkom wojskowym, dowódcom i żołnierzom wyróżnionym przez formację w ostatniej dekadzie. Wasze dokonania są dla nas, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, powodem do dumy i czynnikiem mobilizującym do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz podniesienia dyscypliny w Siłach Zbrojnych RP. Gorąco gratuluję i życzę utrzymania tak wysokiego poziomu etycznego w dalszej służbie - powiedział z kolei podczas uroczystej gali komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.
Laureaci zostali wytypowani 27 marca br. podczas posiedzenia Kapituły X Edycji Konkursu „Lex et Patria”. Honorowy patronat nad konkursem objął wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej.
* * *
Laureaci X edycji konkursu „Lex et Patria”
JEDNOSTKI WOJSKOWE
38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej
38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej został sformowany 31 grudnia 2011 roku na bazie rozformowanego 83 Dywizjonu Dowodzenia Obrony Powietrznej. Jest jednostką 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Dywizjon wydziela moduł do pełnienia dyżurów w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Regularnie bierze udział w ćwiczeniach pk. „ORZEŁ” i „ANAKONDA” oraz w ćwiczeniach międzynarodowych pk. „ELITE”. Głównym uzbrojeniem jednostki są przenośne rakietowe zestawy przeciwlotnicze typu GROM oraz STRZAŁA.
Dowódca: ppłk Maciej Majkowski
25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
25 Brygada Kawalerii Powietrznej powstała w 1999 roku na bazie 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej. Jednostka dziedziczy tradycje Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Brygada podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych i jest związkiem taktycznym przeznaczonym do prowadzenia działań aeromobilnych we wszystkich rodzajach działań bojowych. Działania te może prowadzić samodzielnie lub wspólnie z innymi rodzajami wojsk i sił powietrznych. Jej głównym atutem jest szybkość przemieszczania się w rejon działań bojowych i zdolność podejmowania walki w krótkim czasie po otrzymaniu zadania. Efekty szkolenia żołnierze brygady nieprzerwanie weryfikują w praktyce, służąc na całym świecie w polskich kontyngentach wojskowych.
Dowódca: płk Stanisław Kaczyński
34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu
34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu jest bardzo nowoczesnym związkiem taktycznym Sił Zbrojnych RP. Jednostka wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Brygada powstała w 1995 roku w wyniku przeformowania 89 Pułku Zmechanizowanego. Jednostka kontynuuje tradycje 3 Brygady Strzelców 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka i 4 Brygady Pancernej 1 Korpusu Pancernego. Właśnie z cyfr 3 i 4 powstał dzisiejszy numer jednostki.
Dowódca: płk Krzysztof Pokropowicz
23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim
23 Baza Lotnictwa Taktycznego powstała w 2001 roku z rozformowanej 23 Bazy Lotniczej i 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Jednostka wchodzi w struktury 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. 23 Baza Lotnictwa Taktycznego jest oddziałem lotniczym przeznaczonym do planowania, organizowania i realizacji zadań pododdziałem taktycznym lotnictwa myśliwskiego oraz do organizowania i kierowania realizacją zadań w zakresie działalności logistycznej, ubezpieczenia lotów, ochrony wojsk w oparciu o organiczne pododdziały zabezpieczenia i wsparcia działań na rzecz eskadry lotniczej oraz jednostek będących na przydziałach gospodarczych.
Dowódca: płk pil. Maciej Trelka
Pułk Ochrony w Warszawie
Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego jest jednostką Dowództwa Garnizonu Warszawa. Jest odpowiedzialny za ochronę i obronę obiektów i instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej. Do najważniejszych zadań jednostki należy: organizacja ochrony doraźnej, konwojowanie przesyłek specjalnych i pieniężnych, utrzymywanie wydzielonych sił i środków w gotowości do udziału w akcjach ratowniczych oraz likwidacji skutków awarii, katastrof i klęsk żywiołowych.
Dowódca: płk Krzysztof Zakrzewski
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego rozpoczął funkcjonowanie w 2001 roku jako samodzielna jednostka wojskowa podporządkowana dowódcy Garnizonu Warszawa. Żołnierze batalionu zabezpieczają centralne obchody najważniejszych uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych. Uczestniczą w uroczystościach o wymiarze dyplomatycznym i o charakterze międzynarodowym. Pełnią również wartę honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim.
Dowódca: ppłk Leszek Szcześniak
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu jest jedynym ośrodkiem w kraju kształcącym od 1919 roku kadry wojsk łączności na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Dziedziczy chlubne tradycje wszystkich szkół i ośrodków szkolenia wojsk łączności, funkcjonujących od pierwszych lat istnienia II Rzeczypospolitej. Głównym zadaniem jednostki jest szkolenie kadr łączności: żołnierzy zawodowych i pracowników wojska na kursach specjalistycznych (w tym również na potrzeby polskich kontyngentów wojskowych), żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, szeregowych zawodowych, słuchaczy Studium Oficerskiego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz studentów Wydziału Elektroniki i Wydziału Cybernetyki WAT.
Dowódca: płk Ireneusz Fura
LAUREACI INDYWIDUALNI
Major Andrzej Bubek, 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia
Major Andrzej Bubek znacząco wpływa na kształtowanie dyscypliny wojskowej w brygadzie i utrzymanie jej na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy spadek ogólnej ilości czynów zabronionych, w tym przewinień dyscyplinarnych. Oficer wzorowo i na wysokim poziomie metodycznym organizuje zajęcia profilaktyczne dla żołnierzy i pracowników wojska oraz kreatywnie i z ogromnym zaangażowaniem prowadzi szkolenia z wojskowych przepisów dyscyplinarnych. Major Bubek szeroko współpracuje z wojskowymi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Kapral Łukasz Lizak, starszy szeregowy Łukasz Świątkowski, 16 Batalion Powietrznodesantowy w Krakowie
5 września 2014 roku kpr. Łukasz Lizak i st. szer. Łukasz Świątkowski, podróżując drogą krajową nr 3, zatrzymali się w jednym z lokali. Na miejscu zobaczyli mężczyznę, który wysiadł z pojazdu marki Volkswagen i udał się chwiejnym krokiem do obiektu. Żołnierze natychmiast przystąpili do działania – ujęli mężczyznę i zatrzymali jego kluczyki do samochodu. Następnie o zaistniałej sytuacji powiadomili dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach. Przeprowadzone u kierowcy badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad 2 promile. Wzorowa postawa żołnierzy wyeliminowała z ruchu drogowego kierowcę, którego jazda mogła doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia drogowego.
Starszy szeregowy Michał Kaczmarek, 10 Opolska Brygada Logistyczna
Starszy szeregowy Michał Kaczmarek 28 czerwca 2014 roku około godz. 16, w czasie wolnym od służby, był świadkiem zdarzenia drogowego na al. Witosa w Opolu – kierujący samochodem osobowym uderzył w tył autobusu komunikacji miejskiej. Żołnierz, obserwujący całe zdarzenie z balkonu, zauważył, że sprawca kolizji wybiega z pojazdu i oddala się w stronę ulicy Wygonowej. Szeregowy bez chwili zastanowienia podjął pościg za uciekającym mężczyzną. Po zatrzymaniu go, zawiadomił o całym zajściu dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Żołnierz wykazał się odwagą i niezłomnością, ponieważ pomimo doznanego w czasie akcji urazu nogi, kontynuował pościg. Ujęty kierowca po zbadaniu przez funkcjonariuszy okazał się być w stanie nietrzeźwości. Zachowanie st. szer. Michała Kaczmarka przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa w Opolu i wyeliminowało z ruchu drogowego potencjalnego sprawcę tragedii na drodze.
Starszy szeregowy Marcin Kazanowski, Pułk Ochrony Dowództwa Garnizonu Warszawa
Latem 2014 roku st. szer. Marcin Kazanowski spędzał urlop w rodzinnym Lublinie. To wtedy stał się świadkiem dramatycznych wydarzeń. W bloku, w którym mieszkał, usłyszał głos sąsiadki wołającej o pomoc. Kiedy przybiegł, zobaczył, że kobietę dusi mężczyzna. Napastnik miał przy sobie nóż. Żołnierz bez wahania ruszył na pomoc sąsiadce. Obezwładnił mężczyznę, powalając go na podłogę. W tym czasie kobieta zdołała wezwać Policję. Zdaniem Policji st. szer. Kazanowski zapobiegł tragedii i uratował kobiecie życie. Takie zachowanie żołnierza przyniosło chlubę jednostce wojskowej i jest najlepszym przykładem społecznej i obywatelskiej postawy. Szeregowy to żołnierz odpowiedzialny i zdyscyplinowany, wielokrotnie wyróżniany, cechuje go również wysoka kultura osobista i determinacja w dążeniu do celu.
Chorąży Mariusz Kacpura, Centrum Operacji Powietrznych Dowództwo Komponentu Powietrznego
Chorąży Mariusz Kacpura w nocy z 23 na 24 maja 2014 roku usłyszał, że ktoś próbuje włamać się do pojazdu. Dzięki przytomności umysłu oraz odwadze podoficer nie tylko udaremnił działania przestępcy – ale i doprowadził do zatrzymania go przez Policję. Na uwagę zasługuje fakt, że jak przystało na prawdziwego bohatera, nie wspominał nikomu o tym zdarzeniu.
Starszy szeregowy Sebastian Szczepaniak, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu
28 października 2014 roku około godziny 21 st. szer. Sebastian Szczepaniak, jadąc prywatnym samochodem, zauważył, że kierowca poruszającego się przed nim pojazdu marki VW Golf wykonywał manewry stwarzające realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sposób jazdy wskazywał, że kierujący może być pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Z uwagi na zagrożenie, jakie mogło wyniknąć z takiego sposobu jazdy, st. szer. Szczepaniak wyprzedził i zatrzymał pojazd. Żołnierz Żandarmerii Wojskowej wyczuł silną woń alkoholu od zatrzymanego kierowcy i niezwłocznie powiadomił Policję. Funkcjonariusze przebadali kierującego na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Pierwszy wynik wykazał 1,29 mg/l, natomiast drugi – 1,42 mg/l. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Dalsze czynności prowadzi Komisariat Policji w Iłowej.
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE
- gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek
- Krzysztof Sikora
- płk Jerzy Gutowski
- płk Stanisław Piwowar
- płk Tomasz Szewczyk
- płk Grzegorz Piotrowski
- ppłk Tadeusz Mariańczyk
- ppłk Tomasz Sieńko
- prof. nadzw. dr hab. Aleksandra Skrabacz
- dr Jan Tarczyński
- płk rez. Jarosław Sosiński
- płk w st. spocz. Andrzej Smok
- kmdr ppor. rez. Robert Rybak
- ppłk rez. Jacek Guz
- płk w st. spocz. Jan Skośkiewicz
Źródło: MON
autor zdjęć: JW 2117
komentarze