moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Pomagamy

1 proc. podatku – tak niewiele, a tak wiele dobrego można dzięki temu zrobić. Zachęcamy do przekazania darowizny na poniższe akcje. W imieniu organizatorów zbiórek, dziękujemy.


 

Żołnierskie wsparcie

Żołnierze 10 Brygady Logistycznej z III zmiany Polskiego Kontyngentu w Rumunii, poruszeni chorobą plutonowego Cezarego Hirschberga, zorganizowali akcję pomocy na miejscu w bazie wojskowej.

Żołnierze z III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii nie pozostali obojętni na los kolegi z 10 Brygady Logistycznej. W bazie wojskowej podczas apelu porucznik Piotr Żółtański zapoznał stan osobowy kontyngentu z sytuacją plutonowego Cezarego Hirschberga. Każdy z żołnierzy otrzymał ulotkę z adresem i numerem konta Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia, która opiekuje się naszym kolegą.

***

U naszego kolegi, plutonowego Cezarego Hirschberga, żołnierza 10 Brygady Logistycznej, rozpoznano chłoniaka nieziarniczego z zajęciem węzłów chłonnych śródpiersia, jamy brzusznej i miednicy.

Ratunkiem dla naszego kolegi jest zakup nierefundowanego leku Imbruvica (Imbrutynib) umożliwiającego skuteczne leczenie.

Każdy z nas może okazać wsparcie. Wystarczy najdrobniejsza kwota wpłacona na konto:

DOLNOŚLĄSKA FUNDACJA ROZWOJU OCHRONY ZDROWIA
Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław

45 1240 1994 1111 0000 2495 6839

Z dopiskiem: darowizna na cele ochrony zdrowia - MONTEDIU

Istnieje również możliwość wpłaty poprzez portal zrzutka.pl.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: kpt. Dariusz Szeląg


Pomóżmy Oliwce!

Szanowni Państwo, zwracamy się do Was z ogromną prośbą o wsparcie Oliwki – ukochanej wnuczki naszego kolegi z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, poprzez nagłośnienie jej tragicznej sytuacji w mediach.

Mała dziewczynka od swoich pierwszych dni na świecie walczy o życie i bez kosztownej operacji nie ma szansy na przeżycie. Przy wadzie serca takiej jak ta Oliwii życie uratować potrafią tylko dwie osoby na świecie. Profesor Adriano Carotti z Rzymu i prof. Frank L. Hanley z Lucile Packard Childrens Hospital w Stanford (USA). Dziewczynka jest po operacji we Włoszech w 2016 r. i w zasadzie dzięki niej żyje do dzisiaj, chociaż nie udało się tam zrobić wszystkiego co było zaplanowane. Niestety pół roku po operacji pojawiły się komplikacje, które skutkują bardzo niebezpiecznym nadciśnieniem płucnym. Profesor Carotti niestety nie ma dalszego planu leczenia Oliwii. Pomocną dłoń wyciągnął prof. Frank L. Hanley, który specjalizuje się w ratowaniu takich serduszek, jakie ma Oliwka, tych bardzo chorych i skomplikowanych w swojej budowie i zakwalifikował ją do operacji polegającej na rekonstrukcji tętnic płucnych i zamknięciu ubytku między komorami serca.

Mówiąc wprost, jako jedyny na całym świecie dał dziecku ostatnią szansę na życie!

Stan zdrowia Oliwki pogarsza się, a bez szybkiej operacji nadciśnienie płucne może się utrwalić co może wyeliminować ją z dalszego leczenia. Niestety koszt operacji w USA przekracza możliwości rodziców i wynosi aż 1 200 000 USD.

Poniżej podajemy linki do zbiórek na rzecz Oliwki i prosimy o zainteresowanie się sprawą naszego kolegi!
https://www.siepomaga.pl/serce-oliwii
https://www.kawalek-nieba.pl/oliwia-dabrowska/

W celu ułatwienia kontaktu w powyższej sprawie przekazujemy również poniżej dane kontaktowe do mamy Oliwki:
Pani Dorota Dąbrowska tel. 604455469

Z wyrazami szacunku

mjr Marcin Jasnowski
Rzecznik Prasowy
Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu
oraz
ppłk Piotr Szczepański
Prodziekan ds. studenckich
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie
Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu

 Szanowi Państwo, Koledzy i Koleżanki

Nasz kolega ppłk Krzysztof SŁOTA z uwagi na swoją chorobę zmuszony został do wcześniejszego odejścia ze służby, aby dalej się z nią zmagać. Nie pozostając obojętnymi na coś, co może spotkać każdego z nas, zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie w zbiórce środków na zakup leku, który może Mu pomóc. Sam nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Mając na uwadze fakt, że jest SUPERczłowiekiem, kolegą i żołnierzem, zawsze życzliwym i otwartym na pomoc innym prosimy o każde nawet najmniejsze wsparcie.

W załączeniu link do strony, na której można udzielić wsparcia.
https://skarbonka.alivia.org.pl/krzysztof-slota#wspierajacy

Z góry dziękują Koledzy z Inspektoratu Szkolenia DGRSZPOMOC DLA PODWODNIAKA!

Szanowni Koledzy Marynarze, Żołnierze oraz Pracownicy Wojska!Zwracamy się do Was z apelem o wsparcie kosztów leczenia naszego kolegi kpt. mar. Leopolda Tymanowskiego pełniącego służbę w Dywizjonie Okrętów Podwodnych. W wyniku nieszczęśliwego wypadku w górach walczy o życie i powrót do zdrowia. Obecnie „Poldo” znajduje sie w ciężkim stanie i jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej w szpitalu. Rodzina nie jest w stanie pokryć kosztów związanych z leczeniem i przyszłą rehabilitacją.

Wszelkie wpłaty prosimy dokonywać na subkonto fundacji "SZTURMAN".

Fundacja Byłych Żołnierzy
i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych "SZTURMAN"
ul. Sobieskiego 35, 42-700 Lubliniec
Alior Bank nr 18 2490 0005 0000 4600 6874 5845
z dopiskiem  „Pomoc dla Polda”

Za każdą pomoc, w imieniu wszystkich marynarzy oraz rodziny - serdecznie DZIĘKUJEMY!

 


 

Razem od czterech lat gramy z powodzeniem o najwyższą dla mnie stawkę – moje życie. Ponieważ choroba nowotworowa wymaga dalszego leczenia uprzejmie proszę o:

1) przekazanie 1% podatku za rok 2016 na rzecz Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” im. Prof. Grzegorza Madeja w Warszawie wpisując w PIT:

Nr KRS: 0000242845
Cel szczegółowy 1%: na leczenie Bogdana Niewitowskiego

2) bądź dokonania nawet najdrobniejszej wpłaty (darowizny) na rzecz Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”
ul. Piękna 28/34 lok. 53, 00–547 Warszawa

nr subkonta: 40 1240 6410 1111 0010 4995 0536;
z dopiskiem (tytułem): na leczenie Bogdana Niewitowskiego

Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję za wsparcie.

z wyrazami szacunku
płk rez. Bogdan NIEWITOWSKI

 


 


 

Przekaż 1% podatku

Bardzo dziękuję za pamięć przy wypełnianiu deklaracji PIT w zeszłym roku i proszę o uzupełnienie odpowiedniej rubryki i tym razem – niekoniecznie moim nazwiskiem, ktokolwiek otrzyma wsparcie, 1% Twojego podatku będzie dobrze wykorzystany i to jest najważniejsze.

Jeśli jednak wskażesz mnie jako odbiorcę, będę bardzo zobowiązany. Zgromadzone środki mogę przeznaczyć na rehabilitację i leki wspomagające podstawową terapię – więcej informacji na stronie www.ptsr.org.pl. Jeszcze raz dziękuję!

Pozdrawiam, Jacek

Dane do przekazania 1% podatku:
Nazwa OPP: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Numer KRS: 0000083356
Wnioskowana kwota: kwotę należnego podatku dzielimy przez sto, a następnie zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół.
W rubryce „cel szczegółowy 1%” proszę wpisać: Jacek Gruszecki
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – pomóżmy Antosi Twardowskiej

Anakonda dzieciom

Adelajda, 4-metrowa pluszowa anakonda, została wystawiona na aukcji charytatywnej. Dochód z aukcji w całości zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom weteranów.

Anakonda Adelajda jest prezentem od Oli Korus, córki weterana Andrzeja, dla Eweliny Jaszczuk, córki weterana Piotra. Dziewczynka gotowa jest rozstać się z przytulanką w wojskowym kamuflażu. Bo Ewelina postanowiła pomóc dzieciom żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju.

Pluszaka można wylicytować na aukcji charytatywnej, której beneficjantami będą dzieci objęte opieką Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”.

Aukcję zorganizowano w przededniu czerwcowych, największych manewrów wojskowych rozgrywanych na polskich poligonach „Anakonda-16”.

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA DZIECI POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY!

https://pomagam.pl/anakondadzieciom

Tekst: kpt. Andrzej Pindor/ WKTr Szczecin
Fot. IWsp SZ


 

Bruno Challange – kolejna edycja pomocy dla Bruna

22 maja w Gdyni odbyła się IV edycja pomocy dla Bruna, chorego na rozszczep kręgosłupa synka żołnierza wojsk specjalnych.

Bezinteresownie zaangażowani w pomoc dla małego chłopca od początku są pasjonaci ze Specjalnych Grup Operacyjnych SGO oraz ze Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych Akademii Marynarki Wojennej. Przyjaciele Bruna zorganizowali w Akademickim Centrum Sportowym AMW szereg sportowych i militarnych atrakcji. – W odróżnieniu od poprzednich edycji postanowiliśmy przygotować szerszy wachlarz atrakcji dopasowany do różnych uczestników: od dzieci po osoby starsze, od osób preferujących spokojną rekreację po uczestników ekstremalnych eventów. Nowością było przygotowywanie atrakcji w zależności od liczby osób zgłaszających uczestnictwo w wydarzeniu. Nie wyczerpaliśmy wszystkich pomysłów, więc inicjatywa ta będzie kontynuowana – mówi Mariusz „Ram” Sokołowski, organizator Bruno Challange i przedstawiciel SGO.

Wśród stałych atrakcji była wystawa sprzętu grupy rekonstrukcyjnej Jednostki Wojskowej Komandosów „Task Force 41” oraz grupy MilSim „Dziki Oddział”. Ponadto dzieci brały udział w zajęciach tanecznych Darią Teliczan. Innymi atrakcjami sportowymi były piłkarki bilard, zajęcia jump fitness oraz cieszące sie największym zainteresowaniem zajęcia z wielokrotną mistrzynią świata kickboxingu i boksu Iwoną Guzowską.

Studenci AMW przygotowali bieg trasą znajdującą się w okalających ośrodek sportowy lasach. Interwałowy bieg z przeszkodami mimo krótkiego dystansu dał w kość zawodnikom, których czekało jeszcze jedno wyzwanie: tor przeszkód przygotowany przez instruktorów SGO. Obejmował on dźwiganie ciężarów, podciągnięcia na drążku, wspinaczkę na linie oraz drabinie speleo oraz inne przeszkody.

Dzięki wsparciu rektora komendanta AMW komandora prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, fundacji KRS Formoza oraz sklepowi Paqj uczestnicy Bruno Challange otrzymali okolicznościowe nagrody.

Źródło: informacja organizatorów

Fot. Marta Moosiatko Streng

 Pomóżmy weteranom i dzieciom żołnierzy poległych w misjach – podzielmy się 1%

Do końca ustawowego terminu rozliczenia się z fiskusem pozostało nam jeszcze kilkanaście dni. Nasze ponad dwudziestoletnie doświadczenie wskazują, że dopiero w ostatniej chwili „mobilizujemy się” do wypełnienia zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym. Również w tym roku przeogromna część z nas dopiero w ostatniej chwili wypełni zeznanie podatkowe. Podczas tej obowiązkowej czynności pamiętajmy, że ustawodawca dał nam możliwość przekazania 1% naszego podatku dochodowego na wybraną przez nas organizację pożytku publicznego.

Taką możliwość wprowadziła w 2003 r. ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przepisy określające, kto i jak może przekazać 1% podatku znajdujące się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ten 1% nie jest ani darowizną ani ulgą wykładaną z własnej kieszeni. Każdy podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część jego podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości „wspomagamy" dystrybucję tych środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego i tak trafi on do „wspólnego worka”. 

Jakie organizacje mogą przyjmować wpłaty z 1%

Aby przyjąć 1% podatku dochodowego organizacja musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP). Jednak nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%. Organizacje nowo uzyskujące status OPP muszą mieć w KRS wpis o jego nadaniu, najpóźniej do dnia 30 listopada roku podatkowego, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku. 

Organizacje posiadające status OPP

To takie organizacje, które uzyskały status w latach wcześniejszych niż rok podatkowy, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku, muszą wypełniać obowiązki sprawozdawcze czyli przesyłanie do odpowiednich urzędów ich rocznego sprawozdania merytorycznego i finansowego. Organizacje, które nie wypełnią tych obowiązków, nie są uwzględnione na wykazie organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku. Na wykazie nie są także umieszczane OPP, w stosunku do których rozpoczęto procedurę likwidacji lub ogłoszono upadłość. 

Pomóżmy weteranom i dzieciom żołnierzy poległych w misjach

Korzystając z przysługującego nam prawa do przekazania 1% weźmy pod uwagę weteranów poszkodowanych i rodziny, a szczególnie dzieci żołnierzy, którzy polegli wykonując zadania podczas służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami państwa. Chciałem poddać pod rozwagę dwie organizacje, które są szczególnie zaangażowane w udzielanie pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz fundacja Dorastaj z nami.
Pierwsza z tych organizacji ukierunkowuje swoją działalność głównie na weteranów poszkodowanych organizując dla nich m.in.: warsztaty psychoterapeutyczne mające na celu pomoc w radzeniu sobie z problemami wynikającymi z pełnienia służby poza granicami. Ale to także wiele innych projektów integrujących środowisko takich jak rajdy górskie, spływy kajakowe czy zawody strzeleckie organizowane w ramach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Natomiast fundacja „Dorastaj z nami" swoją pomocą obejmuje dzieci, których rodzice zginęli pełniąc służbę publiczną włączając tu dzieci żołnierzy, strażaków, ratowników górskich i policjantów. Fundacja wspiera głównie ich edukację otwierając przed nimi nowe możliwości i szanse na lepszą przyszłość, a w szczególności współfinansuje indywidualne potrzeby związane z rozwojem intelektualnym, nauką, wychowaniem czy zainteresowaniami.
Działalność fundacji na rzecz dzieci to także tutoring edukacyjny - K.O.M.P.A.S., czyli Kreatywność, Odwaga, Mądrość, Pasja, Aspiracje, Samodyscyplina. Fundacja oferuje również pomoc w uzyskaniu praktyk i staży w firmach, które są darczyńcami fundacji. Istotne miejsce w działaniach fundacji zajmuje pomoc psychologiczna obejmująca refinansowanie kosztów opieki psychologicznej rozumianej jako indywidualne spotkania z psychologiem, warsztaty grupowe, wyjazdy terapeutyczne czy inne formy w zależności od potrzeb i możliwości.

Już dziś zdecydujmy gdzie trafią pieniądze z 1%.

Stanisław Ekiert, pułkownik rezerwy, były kierownik zespołu informacyjno-konsultacyjnego Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

 
Bohaterowie proszą Cię o pomoc. Przekaż 1 % podatku dla dzieci, których rodzice polegli na służbie.

Prosimy Cię o 1 % dla dzieci Bohaterów. Pomóż naszym dzieciom żyć bez taty. Pomóż im odnaleźć ich własną drogę i obrać właściwy kurs w życiu.

Wpisz w PIT nasz KRS: 0000361265 lub rozlicz się on-line.

Przekazując nam swój 1 % dajesz naszym podopiecznym szansę na bezpieczny start w dorosłość.

Na co planujemy przeznaczyć Twój 1%?

  • Obejmiemy pomocą psychologiczną dzieci, które znalazły się w nagłym kryzysie.
  • Będziemy regularnie wspierać edukację,pasje i rozwój naszych podopiecznych.
  • Rozwiniemy nowy program indywidualnej pomocy edukacyjnej.* * * * *

  Trening dla Bruna

Ponadgodzinny trening wytrzymałościowy, wspinaczka i sporty walki, pompki i brzuszki – grupa miłośników wojsk specjalnych SGO oraz studenci Akademii Marynarki Wojennej zapraszają na wspólne szkolenie. Koszt 20 złotych. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na leczenie trzyletniego Bruna, syna żołnierza wojsk specjalnych. Chłopczyk od urodzenia zmaga się z poważnymi chorobami.
  Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.
  Hip-hopowy koncert charytatywny

Grzegorz Sieradzki, weteran misji w Libanie i Afganistanie, cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Na chorobę nie ma lekarstwa – jedynym ratunkiem dla mężczyzny jest eksperymentalna terapia. To właśnie na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas koncertu hip-hopowego, który odbędzie się 5 marca w Skierniewicach.
  Bal charytatywny na rzecz weteranów

Wieczne pióro od prezydenta Andrzeja Dudy czy komplet filiżanek od premier Beaty Szydło – takie pamiątki można było wylicytować na aukcji podczas balu charytatywnego na rzecz rannych weteranów. W Szczecinie w Zamku Książąt Pomorskich zbierano pieniądze na ich rehabilitację. Goście byli hojni – za dzień szkolenia w 12 Brygadzie Zmechanizowanej zwycięzca zapłacił 11 tys. zł.
  Koncert dla wolontariuszy Szlachetnej Paczki

Natalia Kukulska, DJ Wika, a także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego grali w finałowym koncercie Szlachetnej Paczki 2015. Gala, która odbyła się w warszawskim Klubie Stodoła, była podziękowaniem dla wolontariuszy, osób wspierających akcję oraz darczyńców. Wojskowi muzycy na koncercie zagrali trzy marsze.
  Żołnierze przygotowali „Szlachetną Paczkę”

Kuchenka gazowa, prysznic, zlew, szafki kuchenne, do tego odzież, buty, koce i pościel – takie prezenty znalazły się w paczce, która trafi dziś do potrzebującej rodziny z Sulęcina. Upominki w ramach akcji „Szlachetna Paczka” przygotowała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza.
  Wysłaliśmy Szlachetną Paczkę do weterana z Iraku

Ujęła mnie jego niezłomna walka o powrót do normalności – mówi psycholog o 33-letnim Pawle z Ełku, byłym żołnierzu poszkodowanym podczas misji w Iraku, który mimo utraty zdrowia stara się być aktywny. Wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami Polska Zbrojna podarowała mu na święta przedmioty, których potrzebuje. W ten sposób włączyliśmy się do akcji Szlachetna Paczka.
  Kalendarz komandosów pomoże dzieciom

Dwanaście najlepszych zdjęć autorstwa Michała Szlagi i Ireneusza Dorożańskiego – fotografów komandosów z Lublińca znalazło się w kalendarzu fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie”. Każdy kto zamówi kalendarz, zasili konto fundacji wspierającej chore dzieci żołnierzy wojsk specjalnych. W ubiegłym roku w ten sposób udało się zebrać ponad 10 tysięcy złotych.
  Gdy weteran jest w potrzebie

Bartosz Topa, Jakub Wesołowski, Krzysztof Hołowczyc czy Adam Małysz to tylko część gwiazd, które wsparły akcję #walkaweterana zorganizowaną dla Grzegorza Sieradzkiego. To weteran chorujący na stwardnienie zanikowe boczne. Szansą na poprawę jego zdrowia jest terapia eksperymentalna. Jednak jej koszt – 60 tysięcy złotych – przekracza możliwości finansowe byłego żołnierza.
  Na Hel dla Małgosi

Przebiegł już niemal 500 km w ultramaratonach, by pomóc swojej siostrzenicy chorej na porażenie mózgowe. Podczas imprez zbiera bowiem pieniądze na specjalną windę, niezbędną Małgosi do codziennej egzystencji. Plutonowy Przemysław Ignaszewski służy w 4 Rejonie Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych. We wrześniu pobiegnie z Morskiego Oka na Hel.
  Razem jest łatwiej

Na warsztatach czujemy, że jesteśmy w gronie osób, które połączyło podobne doświadczenie, które doznały takiego samego, bolesnego uczucia straty. Uczymy się, jak radzić sobie z żałobą, jak budować na nowo relacje rodzinne – mówi Małgorzata Wilczyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość".
  Legioniści u weteranów

Czterech piłkarzy Legii Warszawa odwiedziło Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Nie sądziłem, że nasi żołnierze brali udział w tylu ważnych i niebezpiecznych operacjach. Odważne z nich chłopaki. Należy ich podziwiać za poświęcenie w imię pokoju – mówił Tomasz Jodłowiec, obrońca Legii po spotkaniu z żołnierzami.
  „Dwie dychy” dla Bruna

Bruno to dwuletni syn jednego z komandosów Formozy. Chłopczyk od urodzenia zmaga się z poważnymi chorobami. Potrzebuje ciągłej rehabilitacji, aby w przyszłości móc normalnie żyć. Sympatycy wojsk specjalnych oraz komandosi postanowili zorganizować bieg charytatywny. Dochód z imprezy ma być w całości przekazany na pomoc Brunowi.
  Ruszyła akcja „Rower dla weterana”

Żołnierze poszkodowani podczas misji dostaną kilkanaście specjalistycznych rowerów. Zainteresowani mogą do 20 kwietnia składać wnioski o ich przyznanie. To pierwsza taka akcja dla polskich weteranów. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.
  Kampania na rzecz rodzin mundurowych

Gdyby coś się stało... pamiętaj o moich dzieciach – mówią w spocie Fundacji Dorastaj z Nami strażak, policjant i żołnierz. Kampania ma zwrócić uwagę Polaków na dzieci i rodziny tych, którzy zginęli, pełniąc służbę. Spoty będą wyświetlane w telewizji, a plakaty będzie można zobaczyć m.in. w metrze i autobusach w całej Polsce.
  Nowy ośrodek dla weteranów z PTSD

W połowie roku zostanie uruchomiony pierwszy w Polsce, cywilny ośrodek dla weteranów cierpiących na zespół stresu pourazowego. Żołnierze będą mogli w nim leczyć się ambulatoryjnie albo wziąć udział w kilkutygodniowej terapii. Jednym z jej elementów będzie opieka nad psem. Założycielem ośrodka jest Fundacja Szarik.
  Kup kalendarz, pomóż dzieciom

Dwanaście zdjęć ze szkoleń bojowych komandosów JWK z Lublińca znajduje się w kalendarzu wydanym przez Fundację Wspieram Cicho i Skutecznie. Pieniądze z jego sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc chorym dzieciom żołnierzy z jednostki – podopiecznym fundacji. Kalendarze są jeszcze dostępne w sprzedaży internetowej.
  Nakrętki od żołnierzy pomogą niepełnosprawnym

Półtorej tony plastikowych nakrętek zebrali żołnierze i pracownicy Dowództwa Garnizonu Warszawa i Batalionu Reprezentacyjnego. Dzisiaj przewieźli je do warszawskiego Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek. Pieniądze z ich sprzedaży wspomogą zakup wózków inwalidzkich dla podopiecznych fundacji.
  Wojsko wspomaga Wielką Orkiestrę

Setki wolontariuszy na ulicach miast, koncerty, aukcje, pokazy wojskowego sprzętu – w kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyło się w tym roku 65 jednostek oraz instytucji podległych Dowództwu Generalnemu. Ale to nie koniec. Internetowe aukcje przedmiotów i atrakcji wystawionych przez armię potrwają jeszcze kilka dni.
  Za oceanem witali nas jak w domu

W Waszyngtonie byliśmy nie tylko na meczu Gortata, spotkaliśmy się także z polskim ambasadorem i amerykańskim kongresmenem gen. Williamem L. Enyartem. Generał obiecał pomóc polskim weteranom, którzy mają problemy z uzyskaniem protez po amputacji – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, który niedawno wrócił ze Stanów Zjednoczonych.
  Wyślij pozdrowienia weteranom z PTSD

„Podziwiam Waszą odwagę”, „Dziękuję za Waszą służbę” – tak internauci piszą do żołnierzy, którzy walczą z zespołem stresu pourazowego. Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” trwa na Facebooku. Pomysłodawcy zapewniają, że wszystkie nadesłane przez Internet prace trafią do tych, którzy w szpitalach zmagają się z wojenną traumą.
  Protezy nóg dla kapitana Ahmada Zii

Afgański policjant kpt. Ahmad Zia, który dwa lata temu po ataku talibów stracił nogi, będzie mógł chodzić dzięki protezom i leczeniu w Polsce. Dziś po raz pierwszy stanął o własnych siłach, gdy lekarze dopasowali protezy. – To cudowne uczucie zrobić pierwszy krok – mówił Afgańczyk. Pieniądze na leczenie kapitana zbiera bydgoska fundacja Valetudinaria.
  Gwiazdy dla weteranów

Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, piosenkarka Tatiana Okupnik czy tyczkarka Monika Pyrek – to tylko część gwiazd, które wezmą udział w kampanii wspierającej polskich weteranów misji. W maju spoty z ich udziałem pojawią się w TVP. – Ta akcja propaguje poważanie dla żołnierzy, munduru i Polski. Mam nadzieję, że dotrze do każdego – mówi Hołowczyc.
  Kup kawę dla weterana

Raz w miesiącu możesz zrezygnować z kubka kawy, a pieniądze wpłacić na konto Fundacji Szarik i w ten sposób wesprzeć weteranów. Akcja pod hasłem „Kawa dla weterana” prowadzona jest na Facebooku. Za zebrane pieniądze fundacja pomagająca żołnierzom poszkodowanym na misjach kupi psy do dogoterapii.
  W Alpy dla Nadii

Chcą w tydzień pokonać 100-kilometrową alpejską trasę Haute Route. Komandosi z Formozy lodowce i górskie szczyty będą zdobywali dla Nadii, 10-letniej córki jednego z nich. Dziewczynka potrzebuje rehabilitacji i bardzo kosztownego sprzętu medycznego. W Alpy komandosi ruszają 7 kwietnia.
  Wojsko z Owsiakiem do końca świata

W Afganistanie, Mali i oczywiście w całej Polsce – żołnierze włączyli się do pomocy w XXII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie tylko pilnują bezpieczeństwa wolontariuszy, ale także organizują pokazy sprzętu wojskowego. Miłośnicy militariów mają unikalną okazję wylicytować takie atrakcje jak skok spadochronowy czy dzień w bazie lotniczej.
  Amerykańska fundacja pomoże weteranom

Centrum rehabilitacji, stypendia dla dzieci poległych żołnierzy, a w maju pierwsze spotkanie dla matek tych, którzy zginęli na misjach. To cele fundacji amerykańskiej, która chce pomóc polskim weteranom i ich rodzinom. – Nie chcemy dublować działań państwa, chcemy je wspierać – mówi płk George Cunningham, założyciel fundacji.
  Porady psychologa przez skype’a

Psychiatrzy, byli żołnierze, a nawet księża będą dyżurować przez całą dobę. Po pomoc mogą się zgłaszać żołnierze czy policjanci – w Krakowie rusza Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl”. Na początku wsparcie będzie można uzyskać przez telefon i internetowe komunikatory, później na spotkaniach z terapeutami.
  Lotnicy zbierają misie dla chorych dzieci

Polscy piloci zbierają pluszaki dla dzieci z oddziałów onkologicznych Centrum Zdrowia Dziecka. W grudniu odwiedzą je w szpitalu i obdarują prezentami. To już trzecia edycja akcji „Zrób coś dobrego na święta”, którą organizują Siły Powietrzne.
  Akcja Formozy dla Sebastiana

Zebraliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych i sprzęt rehabilitacyjny – mówią przyjaciele Sebastiana Łukackiego, byłego komandosa Formozy, który po wypadku potrzebuje pomocy. Zorganizowali oni akcję „Mila dla Sebastiana”. Nadal można ją wesprzeć, biorąc udział w licytacji. Do wygrania są m.in. skafander nurkowy, kamizelka GROM-owca i koszulki z autografami Gortata.
  Pomagają synowi poległego komandosa

Za zebrane pieniądze kupili już komputer, teraz chcą zorganizować ferie. Przyjaciele i koledzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca pamiętają o synu st. chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w sierpniu w Afganistanie. W akcję pomocy włączyła się też pisarka Magdalena Kozak i legenda SEALS-ów Brandon Webb.
  Ostatnia zbiórka dla afgańskich maluchów

Do końca listopada trwa zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla afgańskich dzieci. Dary trafią do nich dzięki polskim żołnierzom. To ostatnia okazja, by pomóc potrzebującym. W przyszłym roku bowiem Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie znacznie ograniczony.
  Potrzebna krew dla chorego żołnierza!

W najbliższy poniedziałek w jednostkach w Wędrzynie i Międzyrzeczu można będzie oddać krew dla żołnierza, u którego wykryto groźny nowotwór. Akcję organizują wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Nie ma znaczenia grupa krwi. Trzeba jednak zaznaczyć, że to dla Jakuba Koślińskiego.
  Psy pomagają w terapii weteranów

Jak poradzić sobie ze wspomnieniami z misji, jak walczyć z PTSD i po powrocie do domu nie stracić kontaktu z najbliższymi? Kilkudziesięciu weteranów razem z żonami wzięło udział w warsztatach terapeutycznych. Po raz pierwszy podczas zajęć wykorzystano dogoterapię.
  Afgański policjant potrzebuje pomocy

Silny, charyzmatyczny, świetnie się z nim współpracuje – tak o Ahmadzie Zia, afgańskim komendancie policji, mówią polscy żołnierze. Rok temu jego posterunek został zaatakowany przez rebeliantów, on sam został postrzelony. Lekarze musieli amputować mu obie nogi. Teraz Polacy zbierają na jego rehabilitację i protezy.
  Armia pomoże spełnić marzenie sześciolatki

Oliwia Gandecka z Zielonej Góry od roku walczy z chorobą nowotworową. Dziewczynka marzy, by na szóste urodziny spełniło się jej nietypowe życzenie – dostać jak najwięcej pocztówek. Akcja „Kartka dla Oliwii” zorganizowana na jednym z portali społecznościowych objęła już całą Polskę. Włączyli się w nią również żołnierze.
  Rejs „Orłem” – finał licytacji Orkiestry

Na pokładzie okrętu podwodnego ORP „Orzeł” wypłynął dziś w morze informatyk z Opola, Adam Kowalewski. Udział w rejsie wylicytował na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Jeszcze niedawno wydawało mi się to tak nieprawdopodobne jak lot w kosmos – przyznaje. W rejsie towarzyszy mu m.in. Jerzy Owsiak, szef Fundacji WOŚP.
  Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.
  Weterani z patentem płetwonurka

Jak nie stracić orientacji w głębokiej wodzie i opanować różne techniki nurkowania? Dziesięciu żołnierzy poszkodowanych na misjach bierze udział w szkoleniu płetwonurków na Mazurach. Pod wodą ćwiczą nawet ci, którym amputowano nogę lub rękę. Po zaliczeniu kursu zdobędą uprawnienia płetwonurka.
  Pół tysiąca weteranów na rowerowym rajdzie

Weterani misji z różnych krajów Europy wzięli udział w rajdzie po Niemczech. Razem z kolegami z innych armii jechało też sześciu żołnierzy polskich. Wzdłuż granicy z Luksemburgiem, Belgią i Holandią pokonali 200 kilometrów. – Cały czas byliśmy w czołówce peletonu – opowiadają żołnierze.
  Skuter dla byłego komandosa

Michał Całczyński, były żołnierz 6 Batalionu Powietrznodesantowego, dostał trójkołowy skuter, dzięki któremu będzie mógł samodzielnie się przemieszczać. Sprzęt podarowała prywatna firma, którą o pomoc poprosiło wojsko. Do tej pory podczas każdego wyjścia z domu Michał potrzebował pomocy drugiej osoby. Teraz to się zmieni.
  Oddaj z wojskiem krew na Woodstocku

Fani muzyki, którzy od dzisiaj bawią się na Przystanku Woodstock, będą mogli wspomóc chorych i potrzebujących, oddając krew. Armia dostarczyła na festiwal specjalny autobus Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Na Woodstock przyjeżdża wiele silnych, młodych osób, liczymy na to, że zechcą zrobić coś dla innych – zachęca płk Cezary Kostrzewa.
  Dzieci weteranów na obozie z Gortatem

Trenowali już z koszykarzem NBA, spotkali się z mistrzynią w rzucie młotem, czekają na wielki mecz z Barceloną. 48 dzieci żołnierzy weteranów z Iraku i Afganistanu wypoczywa na dwutygodniowym obozie sportowym w Pucku. Wakacje nad Bałtykiem zorganizowała dla nich fundacja Marcina Gortata i Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych.
  Jak chłopiec został żołnierzem

Sebastian miał dwa marzenia: zobaczyć czołg i zwiedzić jednostkę lotniczą. Dzięki portalowi polska-zbrojna.pl udało się spełnić oba. Wojsko zaprosiło chorego chłopca na dwa dni pełne militarnych atrakcji. Zasiadł w czołgu, szukał min, latał w symulatorze. – Już dawno nie widziałam go tak uśmiechniętego. Podarowaliście mu chwile radości – mówiła mama chłopca.
  Żołnierze z wizytą u chorych dzieci

Ile waży hełm? Czy w masce przeciwgazowej można oddychać? Co żołnierz nosi w plecaku? Dzieci i niepełnosprawni dorośli przebywający na turnusie rehabilitacyjno-terapeutycznym w ośrodku Caritas w Głuchołazach znają już odpowiedzi na te pytania. Opowiedzieli im o tym żołnierze z poznańskiej szkoły podoficerskiej.
  Pokonali Alpy dla Sebastiana

Czterech żołnierzy z Formozy zdobyło 10 alpejskich czterotysięczników w tydzień, rok wcześniej przepłynęli 700 kilometrów kajakami. Ekstremalne wyzwania podejmują dla swojego przyjaciela, byłego komandosa – Sebastiana Łukackiego, który potrzebuje rehabilitacji po wypadku. – Nigdy nie zostawiamy swoich – mówią.
  Komandosi pomagają chorej żonie kolegi

Trzy lata temu u Joanny Kapei wykryto złośliwy nowotwór mózgu. Kiedy wszystkie możliwości leczenia w Polsce zostały wyczerpane, jej mąż – były komandos, postanowił szukać pomocy za granicą. W pomoc przy zebraniu 100 tys. zł potrzebnych do sfinansowania operacji zaangażowali się komandosi z Lublińca.
  MON wyśle dzieci na obozy i kolonie

Prawie 600 dzieci żołnierzy zawodowych może w tym roku skorzystać z finansowanego przez resort wakacyjnego wypoczynku. Młodzież będzie mogła odpocząć m.in. na obozie żeglarskim w nadmorskim Unieściu lub na kolonii sportowej nad Soliną. – Oferta skierowana jest do rodzin gorzej sytuowanych. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi płk Marek Pacek.
 

Weterani na Tarnicy

Chcieli udowodnić samym sobie, że niepełnosprawność nie przeszkodzi im w górskiej wyprawie. Przeszli ponad 20-kilometrowy szlak do źródeł Sanu, potem w ciągu siedmiu godzin zdobyli najwyższy szczyt polskich Bieszczad. – Dzięki wyprawie odżył we mnie sportowy duch – mówi Jarosław Kurowski, weteran misji w Bośni.

 

Pokonają Alpy dla Sebastiana

By pomóc koledze, zdobędą dziesięć czterotysięczników, przepłyną Jezioro Genewskie i pokonają czterdzieści kilometrów górskich ścieżek na rowerach. Pięciu komandosów Formozy będzie zbierać w ten sposób pieniądze na leczenie Sebastiana – byłego żołnierza Wojsk Specjalnych, który dwa lata temu uległ wypadkowi.

 

Zobacz filmy z weteranami

Byłem ranny na misji. Teraz pomagam innym i sobie. Czuję się potrzebny – mówi Janusz Raczy, weteran misji w Iraku. Przez najbliższe dwa tygodnie jego słowa i sześciu innych bohaterów będzie można usłyszeć w kinach i w telewizji publicznej. Właśnie ruszyła druga część kampanii społecznej „Szacunek i wsparcie”.

  Psycholog pomoże rodzinie weterana

Co przeżywa żołnierz po powrocie z misji, jak rozpoznać u niego objawy stresu bojowego i przekonać do terapii – dla rodzin wojskowych przygotowano specjalne warsztaty psychologiczne. Dwudniowe szkolenie poprowadzą terapeuci z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.
  Wiem, że wiozę życie

Pierwszy raz wystartowali z sercem na pokładzie w 1985 roku. Pionierską, udaną operację przeszczepu wykonał wówczas w Zabrzu prof. Zbigniew Religa. Od tego czasu wojskowi piloci wożąc narządy spędzili w powietrzu ponad 7 tysięcy godzin. – Takiego lotu nigdy się nie odmawia. Dzięki mojej pracy ktoś dostanie od życia nową szansę – mówi lotnik z Krakowa.
  Dwanaście ton darów

150 tysięcy zabawek i pomocy szkolnych dostaną od polskich żołnierzy dzieci afgańskie. To dary dla sierocińców i szkół z prowincji Ghazni. – Zebrane zabawki zapakowaliśmy w 300 dużych kartonów. Właśnie jedziemy do bazy lotniczej we Wrocławiu, skąd dary polecą do Afganistanu – opowiada Krzysztof Kołcz z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który jest organizatorem akcji.
  Ulga dla weterana

Niższe czesne na studiach oficerskich, zniżka za kurs prawa jazdy czy tańszy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym – stowarzyszenie skupiające weteranów zagranicznych misji namawia firmy do udzielania ulg byłym żołnierzom. Do akcji „Wspierajmy weteranów” włączyło się już kilkunastu przedsiębiorców.
  Zagrali z Orkiestrą, teraz liczą pieniądze

Żołnierze kwestowali z wolontariuszami, dbali o bezpieczeństwo podczas imprez, a na licytacje wystawili setki przedmiotów. Za rejs okrętem podwodnym ORP „Orzeł” jeden z internautów zaproponował dziś 8600 złotych – a to dopiero początek, bo aukcje wojska dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy właśnie nabierają rozpędu.
  Potrzebna pomoc dla rannego żołnierza

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach zbiera pieniądze dla kaprala Łukasza Sroczyńskiego, który kilka tygodni temu został ranny w Afganistanie. Stan żołnierza jest poważny. Do tej pory nie odzyskał przytomności.
  Rekordy wojskowych aukcji dla WOŚP

Z każdą godziną rośnie zainteresowanie atrakcjami, które wojsko oddało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zawrotne sumy padają na aukcjach oferujących rejs największym polskim okrętem podwodnym oraz lot śmigłowcem szkoleniowym „Puszczyk”. A to dopiero początek rywalizacji.
  Pomoc dla weterana

Major Tomasz Rżewski, który podczas służby na zagranicznej misji został sparaliżowany, dzięki pomocy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia dostał wózek elektryczny. Co więcej, urzędnicy zgodzili się także sfinansować weteranowi kosztowny schodołaz. Na jego kupno poszkodowany żołnierz nie mógł sobie pozwolić.
  Zbiórka dla Zarki

Nadal potrzebne są pieniądze na rehabilitację 6-letniej Zary, przypadkowo postrzelonej w potyczce między afgańską policją a talibami. O pomoc apeluje Amicus Fundacja Wsparcia, która zbiera fundusze na leczenie dziewczynki. – Zastanawiamy się także, jak moglibyśmy pomóc jej rodzinie po powrocie do Afganistanu – mówi prezes fundacji Mirosław Maszybrocki.
  Zima w Afganistanie – potrzebna pomoc

Ruszyła organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” akcja „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”. Ciepła odzież, buty, koce – potrzebne jest wszystko, co pozwoli przetrwać zimę. Za pośrednictwem polskich żołnierzy dary trafią do najbardziej potrzebujących. Zbiórka potrwa do końca stycznia.
  Wyprawka dla Poli

Kilkaset sztuk odzieży udało się zebrać Stowarzyszeniu „Szkoły dla Pokoju” w ramach akcji „Zima w Afganistanie”. Dary trafią do potrzebujących mieszkańców tego kraju. W tym roku za sprawą malutkiej Poli, którą znaleźli polscy żołnierze, stowarzyszenie zbierało głównie ubranka dla dzieci.
  Strzelcy też chcą pomóc Sebastianowi

Specjalsi z Formozy pływali kajakami po Bałtyku, teraz do akcji włączy się Jednostka Strzelecka 4018. Strzelcy przebiegną po plaży z Gdyni do Gdańska. Wszystko po to, by zebrać pieniądze na rehabilitację Sebastiana Łukackiego, byłego komandosa, który uległ wypadkowi.
  Żołnierze przeciw białaczce

I ty możesz uratować komuś życie. Żandarmeria Wojskowa w Żaganiu razem z Fundacją DKMS Polska organizuje szóstego września kampanię „Dzień Dawcy Szpiku”. Mieszkańcy Wrocławia mogą zarejestrować się w bazie fundacji jako potencjalni dawcy.
 
Armia wspiera festiwal Owsiaka

Wojsko zjawiło się na Przystanku Woodstock. Na szczęście nie była to interwencja zbrojna, lecz pomocowa. Ratownicy medyczni dostali zadnie zadbania o zdrowie i dobrą kondycję gości festiwalu rockowego, a żandarmi o ich bezpieczeństwo.
  Nawet wojskowy robot kwestował dla Filipa

Kiedy żołnierze dowiedzieli się, że Filip, sparaliżowany po wypadku nastolatek z Ostrołęki, ma szanse wrócić do normalnego życia, nie zastanawiali się ani chwili i włączyli się w zbieranie pieniędzy na jego rehabilitację.Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO