moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko dla Filipa

6-letni Filip ma skomplikowaną wadę serca. Kosztowną operację ratującą życie zdecydowali się przeprowadzić lekarze z Bostonu. W zbiórkę pieniędzy na ten cel zaangażowały się tysiące osób. Okazało się jednak, że chłopiec nie może podróżować rejsowym samolotem. Wtedy pomoc zadeklarowało MON. Dziś Filip wyleciał na Bostonu na pokładzie rządowego Gulfstreama.

 

Sześciolatek z Brwinowa od urodzenia zmaga się ze skomplikowaną wadą serca. Dzielny malec ma za sobą już siedem operacji na otwartym sercu. Potrzebna jest kolejna, ratująca życie. Jej przeprowadzenia podjęli się lekarze z Boston’s Children Hospital. Potrzebną kwotę rodzina uzbierała na portalu crowdfundingowym.

Termin operacji lekarze wyznaczyli na 7 października. Okazało się jednak, że ze względu na swój stan zdrowia Filip nie może lecieć za ocean rejsowym samolotem. Wtedy swoją pomoc zadeklarowało wojsko. Gdy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej dowiedział się z mediów o sytuacji chłopca, postanowił zaangażować się w organizację specjalistycznego, medycznego przelotu do USA.

REKLAMA

Dziś rano Filip razem ze swoimi rodzicami poleciał do Bostonu rządowym Gulfstreamem. Razem z nim na pokładzie są lekarze, pielęgniarka anestezjologiczna i ratownik medyczny z Wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa. Dzięki temu w trakcie lotu chłopiec ma zapewnioną najlepszą, fachową opiekę medyczną.

Maszynę pilotują woskowi piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. – Samolot służy na co dzień do przewozu dorosłych pasażerów. Dziś, specjalnie dla Filipa jeden z foteli wyposażyliśmy w specjalną matę, dzięki której nasz mały pasażer może czuć się wygodnie i bezpiecznie – mówi płk pil. Stanisław Kondrat, dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Ale to nie jedyne, co zrobili piloci, by uprzyjemnić Filipowi lot. By zmniejszyć jego niegodności związane z długą podróżą, rządowa maszyna leci na niższym niż zazwyczaj pułapie. – Dla zdrowego człowieka dyskomfort związany z panującym w kabinie ciśnieniem nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pasażerem jest osoba chora. By Filip jak najmniej odczuwał te niegodności, dziś piloci lecą na wysokości 11-12 tysięcy metrów – dodaje płk Kondrat.

Lot za ocean ma potrwać około 9 godzin. Według planu maszyna powinna wylądować w Bostonie o 12.15 czasu miejscowego (w Polsce będzie wtedy 16.15). Po operacji Filip tym samym samolotem wróci do Polski.

– Chcę wszystkim podziękować za zaangażowanie, wsparcie, tysiące dobrych słów. Dzięki Wam największe marzenie Filipka o zdrowiu, już niebawem się spełni. W tym wypadku każde dziękuję to za mało. Uratowaliście życie mojego dziecka! – napisała na stronie zbiórki mama Filipa.

Wojsko pomaga w różnych sytuacjach, nie tylko tych związanych stricte z obronnością. Żołnierze chętnie wspierają społeczne akcje i współpracują z fundacjami pomagającymi małym pacjentom. Angażują się też w oddawanie krwi, akcje rejestracji dawców szpiku kostnego, zbiórki środków pieniężnych na rehabilitację czy specjalistyczne leczenie. Od wielu lat wojskowi lotnicy wykonują loty na rzecz polskiej transplantologii, pełniąc dyżury w ramach „Akcji Serce”. Ostatnio, dzięki decyzji premiera Mateusza Morawickiego piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego mogli zapewnić przelot siatkarzy polskiej reprezentacji na półfinał Mistrzostw Europy do Lublany.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Niechciany traktat
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Kolejne Raki dla wojska
Cienka niebieska linia
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Snajper walczy także z wiatrem
Żołnierze będą zarabiać więcej
Ostatni polski bastion
Żołnierze dzieciom
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Thin Blue Line
Trening medyczny przed misją
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Iranian Chess Game
Ostatni bój wojny obronnej
„Albatros” już na wodzie
Wypadek saperów
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Jak upadała Warszawa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sosnkowski przywrócony
Offset z „Wisły”
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
68W znaczy ratownik
Niezwyciężeni znowu trenują
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Polska nie pozostanie osamotniona
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
68W Means Lifesaver
„Hubal” – ostatni zagończyk
Bożeny do modyfikacji
Leopardem wirtualnie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Rescue Like You Would in a War
Silesian Life Pictures
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Jani, cudem ocalony
Groty i VIS-y dla armii
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Lotem przeciw bolszewikom
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nóż komandosa zdobyty
Fort zagłady
Nowa misja i nowy sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO