moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


„Snipy” to oczy...
„Sophia” do końca marca
Widzimy się na macie
Powrót lekkich czołgów w US Army
See You On The Mat
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Polscy generałowie w strukturach NATO
Testament geopolityczny prezydenta
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Militaria z morskiego dna
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Cel – bezpieczna Europa
Polskie święta na misjach
13 Desperadoes
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Zrobiłem to, co do mnie należało
Pilot z precyzją chirurga
ORP „Drużno” po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Granice są po to, by je przekraczać
Antoś, symbol Lwowa
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Proobronna „Anakonda”
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Lekcja zimowego przetrwania
Technologiczne inwestycje HSW
Poszukiwana Harpia
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Curse of the Black Gold
Playing the World
W Brukseli o bezpieczeństwie
Centrum w zawieszeniu
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Album na urodziny „Łuka”
Morze niezgody
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Panie bez taryfy ulgowej
Cybernetyczna foka lustruje dno
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Klątwa czarnego złota
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Bal na rzecz weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO