moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

REKLAMA

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie za sterami Bielików
 
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
F-16 kończą misję w Estonii
„Harpun” do walki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Obradowała Rada Gabinetowa
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Sukcesy sportowców w mundurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Ratownik” od nowa
Online z mistrzami sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na misjach święta inne niż zwykle
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Patrioty z polskimi przyczepami
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pracowity tydzień flotylli
Co z tegorocznym MSPO?
Rubiny w walce z epidemią
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Specjalsi świętują
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
NATO walczy z koronawirusem
Widzieć i nie być widzianym
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Army of Medics
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Partyzanci rozgromili ubeków
Przeciwlotnicza Sona
Agent w generalskich szlifach
Ćwiczenia z torpedą
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Białe noce podhalańczyków
Gotowi na „Defendera”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Spartan” znów na Mazurach
Na zakupy do sklepu AMW
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
MON nie wycofuje się z MSPO
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prawdziwi wojownicy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO