moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pół tysiąca weteranów na rowerowym rajdzie

Weterani misji z różnych krajów Europy wzięli udział w rajdzie po Niemczech. Razem z kolegami z innych armii jechało też sześciu żołnierzy polskich. Wzdłuż granicy z Luksemburgiem, Belgią i Holandią pokonali 200 kilometrów. – Cały czas byliśmy w czołówce peletonu – opowiadają żołnierze.


Do Niemiec pojechali polscy weterani z Iraku i Afganistanu. – Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia. To dla nas kolejna okazja, żeby zmierzyć się ze swoją niepełnosprawnością, ale też, by spotkać się z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na starcie rowerowego rajdu w Oberhambach stanęło blisko pół tysiąca żołnierzy z całej Europy, którzy wrócili z zagranicznych misji ranni lub chorzy. Oprócz Polaków byli m.in. weterani z Norwegii, Estonii, Litwy, Gruzji i Wielkiej Brytanii.

Zanim ruszyli w trasę, każdy dostał specjalnie dostosowany rower. W zależności od kłopotów ze zdrowiem organizatorzy przydzielali żołnierzom: handbiki, trójkołowce i rowery dwuosobowe. Ekipy techniczne nie tylko idealnie dopasowały rowery do wzrostu i wagi żołnierzy, ale także wyposażyły ich w profesjonalną odzieżą sportową: kurtki, rękawice, okulary i kaski.


Film: Bundeswehra

W polskiej załodze było dwóch weteranów, którzy przeszli amputacje, jednak wybrali oni zwykłe rowery dwukołowe. – Poprzeczkę ustawiłem sobie dość wysoko, ale czułem się przygotowany do tego rajdu. Poradziłem sobie bez żadnych problemów – opowiada Tomasz Rożniatowski, który w wypadku na misji w 2011 roku stracił rękę. Tradycyjnym rowerem pojechał także Krzysztof Polusik, saper, który w 2010 roku został ranny w Afganistanie i amputowano mu nogę.

W sumie, rowerowymi trasami w okolicach Trewiru i jeziora Bostalesee polscy weterani przejechali niemal 200 kilometrów. Trasa była podzielona na trzy etapy. Polacy cały czas byli w czołówce peletonu. – Nasza ekipa była kondycyjnie dużo lepiej przygotowana niż żołnierze z innych krajów. Wszystkich zaskoczyli koledzy po amputacjach, którzy zdecydowali się jechać na zwykłych rowerach. Tomasz tylko podczas samych rozgrzewek robił kilkadziesiąt pompek na jednej ręce – opowiada mł. chor. Wójtowicz.

Żołnierze podkreślają, że udział w takich sportowych wydarzeniach pomaga im uwierzyć w siebie. – Gdy spotykamy ludzi znacznie bardziej poszkodowanych od nas, którzy wspinają się po górach, nurkują i pływają, to jeszcze bardziej zaczynamy wierzyć, że my też możemy pokonać swoje ograniczenia. Wielu z nas takie spotkania przywracają po prostu chęć do życia – mówi mł. chor. Wójtowicz.

„Soldier Ride” dla żołnierzy poszkodowanych w misjach to jedyna taka impreza w Europie. W tym roku odbyła się już trzecia edycja rajdu. Jego organizatorem jest amerykańska fundacja Wounded Warrior Project oraz armia USA. Polscy żołnierze, na zaproszenie gen. Donalda M. Campbella, dowódcy amerykańskich sił zbrojnych w Europie uczestniczyli w rajdzie po raz drugi. Polskę reprezentowali: Przemysław Wójtowicz, Krzysztof Polusik, Tomasz Rożniatowski, Eryk Żyłka, Paweł Ślizak i Mariusz Bęben.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba fundacji Wounded Warrior Project, podobne rajdy odbywają się m.in. w Waszyngtonie, Los Angeles i Phoenix.

PG

autor zdjęć: arch. P. Wójtowicza

dodaj komentarz

komentarze


System dowodzenia dla wojsk lądowych
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Francja inwestuje w obronność
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Igrzyska dla niezwyciężonych
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Eastern Flank Pillar
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Terytorialsi w urzędach
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Wojownicy nad morzem
Polityka fałszywego uśmiechu
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Płonący tor przeszkód
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Kościuszko” na oceanie
Spadochroniarze skakali po medale
Polskie Bryzy nad Afryką
Sojusz jak wspólna pięść
Cel: bezpieczne lotnisko
Sukces Trumpa czy Kima?
Unitarka terytorialsów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Szkoła Orląt będzie Akademią
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Pancerne starcie w Orzyszu
Frontowe miasta Legionów Polskich
Polak znaczy skazaniec
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polska delegacja w drodze do Brukseli
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Inwestycje w Pionki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO