moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pół tysiąca weteranów na rowerowym rajdzie

Weterani misji z różnych krajów Europy wzięli udział w rajdzie po Niemczech. Razem z kolegami z innych armii jechało też sześciu żołnierzy polskich. Wzdłuż granicy z Luksemburgiem, Belgią i Holandią pokonali 200 kilometrów. – Cały czas byliśmy w czołówce peletonu – opowiadają żołnierze.


Do Niemiec pojechali polscy weterani z Iraku i Afganistanu. – Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia. To dla nas kolejna okazja, żeby zmierzyć się ze swoją niepełnosprawnością, ale też, by spotkać się z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na starcie rowerowego rajdu w Oberhambach stanęło blisko pół tysiąca żołnierzy z całej Europy, którzy wrócili z zagranicznych misji ranni lub chorzy. Oprócz Polaków byli m.in. weterani z Norwegii, Estonii, Litwy, Gruzji i Wielkiej Brytanii.

Zanim ruszyli w trasę, każdy dostał specjalnie dostosowany rower. W zależności od kłopotów ze zdrowiem organizatorzy przydzielali żołnierzom: handbiki, trójkołowce i rowery dwuosobowe. Ekipy techniczne nie tylko idealnie dopasowały rowery do wzrostu i wagi żołnierzy, ale także wyposażyły ich w profesjonalną odzieżą sportową: kurtki, rękawice, okulary i kaski.


Film: Bundeswehra

W polskiej załodze było dwóch weteranów, którzy przeszli amputacje, jednak wybrali oni zwykłe rowery dwukołowe. – Poprzeczkę ustawiłem sobie dość wysoko, ale czułem się przygotowany do tego rajdu. Poradziłem sobie bez żadnych problemów – opowiada Tomasz Rożniatowski, który w wypadku na misji w 2011 roku stracił rękę. Tradycyjnym rowerem pojechał także Krzysztof Polusik, saper, który w 2010 roku został ranny w Afganistanie i amputowano mu nogę.

W sumie, rowerowymi trasami w okolicach Trewiru i jeziora Bostalesee polscy weterani przejechali niemal 200 kilometrów. Trasa była podzielona na trzy etapy. Polacy cały czas byli w czołówce peletonu. – Nasza ekipa była kondycyjnie dużo lepiej przygotowana niż żołnierze z innych krajów. Wszystkich zaskoczyli koledzy po amputacjach, którzy zdecydowali się jechać na zwykłych rowerach. Tomasz tylko podczas samych rozgrzewek robił kilkadziesiąt pompek na jednej ręce – opowiada mł. chor. Wójtowicz.

Żołnierze podkreślają, że udział w takich sportowych wydarzeniach pomaga im uwierzyć w siebie. – Gdy spotykamy ludzi znacznie bardziej poszkodowanych od nas, którzy wspinają się po górach, nurkują i pływają, to jeszcze bardziej zaczynamy wierzyć, że my też możemy pokonać swoje ograniczenia. Wielu z nas takie spotkania przywracają po prostu chęć do życia – mówi mł. chor. Wójtowicz.

„Soldier Ride” dla żołnierzy poszkodowanych w misjach to jedyna taka impreza w Europie. W tym roku odbyła się już trzecia edycja rajdu. Jego organizatorem jest amerykańska fundacja Wounded Warrior Project oraz armia USA. Polscy żołnierze, na zaproszenie gen. Donalda M. Campbella, dowódcy amerykańskich sił zbrojnych w Europie uczestniczyli w rajdzie po raz drugi. Polskę reprezentowali: Przemysław Wójtowicz, Krzysztof Polusik, Tomasz Rożniatowski, Eryk Żyłka, Paweł Ślizak i Mariusz Bęben.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba fundacji Wounded Warrior Project, podobne rajdy odbywają się m.in. w Waszyngtonie, Los Angeles i Phoenix.

PG

autor zdjęć: arch. P. Wójtowicza

dodaj komentarz

komentarze


Kolejna szabla AFN zdobyta
 
The Chariots of Jihad
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Rydwany dżihadu
Logistyka dla Leopardów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Trałowanie pod osłoną
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Flota przyszłości
Polski wkład w operację „Overlord”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Miroslawiec Up
Trudny sojusz partyzantów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Jak zginął „Ponury”
Fleet of the Future
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rusza cyberkomponent WOT-u
F-16 wracają do Polski
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Medale dla uczestników walk w Karbali
Poprady w Gołdapi
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Działalność firm na rzecz obronności
Tu się zadań nie wybiera
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Ekonowinki na poligonie
Następcy Herculesów
A Half-Open Gate to Hell
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Kierunek: Afganistan
Likwidacja komendanta Junka
Terytorialsi oddają krew
Logistycy na poligonie w Drawsku
Nowe plecaki dla żołnierzy
„Dragon” na Wiśle
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO