moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pokonali Alpy dla Sebastiana

Czterech żołnierzy z Formozy zdobyło 10 alpejskich czterotysięczników w tydzień, rok wcześniej przepłynęli 700 kilometrów kajakami. Ekstremalne wyzwania podejmują dla swojego przyjaciela, byłego komandosa – Sebastiana Łukackiego, który potrzebuje rehabilitacji po wypadku. – Nigdy nie zostawiamy swoich – mówią.


Wystartowali 24 czerwca z Visp w Szwajcarii. Najpierw przejechali 52 kilometry rowerami, dalej szli już pieszo. – Byliśmy na maksa zdeterminowani, żeby wykonać „zadanie” na 100 procent – mówi Dariusz Terlecki, jeden z członków wyprawy i prezes stowarzyszenia „Mila dla Sebastiana”. – Założyliśmy sobie, że zdobędziemy 10 czterotysięczników w siedem dni. Było bardzo ciężko, ale się udało.


Każdego dnia zapisywali krótkie komunikaty na stronie internetowej miladlasebastiana.pl: „Zimno!”, „Słaba widoczność!”, „Deszcz i wiatr prosto w twarz”, „Jesteśmy trochę zrąbani”. – Tak, zmagaliśmy się z pogodą, chorobą wysokościową i zmęczeniem – przyznaje Terlecki.
Przez pierwsze pięć dni weszli na cztery czterotysięczniki: Breithorn I (4164 m npm), Breithorn II (4159 m npm), Roccia Nera (4075 m npm). Szóstego dnia na stronie pojawił się wpis: „Mamy 2 dni i 6 czterotysięczników do zdobycia. Znaleźliśmy się w podobnej sytuacji jak rok temu, gdy musieliśmy płynąć całą dobę, aby zdążyć na czas do Gdyni”.


– Ta sytuacja była spowodowana bardzo złą pogodą – tłumaczy Terlecki. – Straciliśmy wiele czasu, bo nie mogliśmy wyruszyć w góry, potem musieliśmy to bardzo szybko nadrobić.
Uznali, że postawią wszystko na jedną kartę. Nowe wzywanie: zdobyć sześć pozostałych szczytów w jeden dzień. To był siódmy dzień ich wyprawy. Wyruszyli o godzinie 6. O 8 byli już na pierwszym szczycie – Piramide Vincent 4215 m n. p. m. Po kolei zdobywali: Balmenhorn (4167m n. p. m.), Schwarzhorn (4322 m n. p. m.), Ludwighohe (4342m n. p. m.), Punta Parrot (4436m n. p. m.), Signal Cuppe (4554m n. p. m). Dopiero późnym wieczorem trafili do schroniska.
 
– To wszystko zdarzyło się jednego dnia. Było niesamowicie, miałem wrażenie, że po prostu biegamy od jednego szczytu do drugiego – opowiada jeden z uczestników wyprawy.
Rzeczywiście komandosi wbiegali na szczyty. – Śniegu było po kolana, ale biegliśmy, żeby jak najszybciej dotrzeć na szczyt, nie mogliśmy zawieść – przekonuje jeden z komandosów. – Wykorzystywaliśmy też techniki alpinistyczne, na przykład nie schodziliśmy ze szczytów, a zjeżdżaliśmy na linach, rezygnowaliśmy z wytyczonych tras.  


W to, czego dokonali specjalsi, nie mogli uwierzyć nawet ich przewodnicy, profesjonaliści, którzy od lat prowadzą po górach alpinistów. – Podobno nigdy nie zrobili czegoś takiego z żadną ze swoich grup – mówi Terlecki.

Sebastian to były komandos Formozy, który ponad trzy lata temu miał wypadek drogowy. Przez pół roku był w śpiączce, kiedy odzyskał przytomność – okazało się, że jest całkowicie sparaliżowany. Aby mu pomóc, przyjaciele z jednostki zbierają pieniądze na jego rehabilitację. Są już efekty terapii – Sebastian wstaje z wózka, potrafi już utrzymać się przez chwilę na nogach o własnych siłach, tuż przed wyprawą pokazał kolegom, że potrafi już samodzielnie zrobić kilka kroków. Rok temu koledzy z Formozy postanowili pomóc mu po raz pierwszy. W sierpniu 2012 roku w ramach akcji „Mila dla Sebastiana” przepłynęli kajakami aż 700 km przez Bałtyk. Zebrali wtedy ponad 30 tysięcy złotych. Ile udało się zebrać pieniędzy tym razem, będzie wiadomo za miesiąc.

EK

autor zdjęć: miladlasebastiana.pl

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach służbowych
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Gwardziści z USA w Krzesinach
Sopka do liftingu
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Cios w domu wroga
Pretorianin
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cisi bohaterowie
Rząd za kluczowymi zmianami
Mastery wylądowały w Krzesinach
Sokoły pola walki
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Terytorialsi w urzędach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Zmiany w zarządzie PGZ
Dragoni ruszyli do boju
Mieliśmy oko nad Irakiem
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Strzały z Procy
Prezydent Duda w Białym Domu
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
PKW Orlik od nowego roku z F-16
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Zmiany w ustawie o weteranach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Poligonowy test zwiadowców
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Bezzałogowce w programie „Orlik”
The United States of America Have It Their Way
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Abramsy i Bradleye w Polsce
MMA w Sokołowie Podlaskim
„Sophia”: powrót do domu
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Trzeci wróg
Pobiegną dla „Czarnego”
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO