moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokonali Alpy dla Sebastiana

Czterech żołnierzy z Formozy zdobyło 10 alpejskich czterotysięczników w tydzień, rok wcześniej przepłynęli 700 kilometrów kajakami. Ekstremalne wyzwania podejmują dla swojego przyjaciela, byłego komandosa – Sebastiana Łukackiego, który potrzebuje rehabilitacji po wypadku. – Nigdy nie zostawiamy swoich – mówią.


Wystartowali 24 czerwca z Visp w Szwajcarii. Najpierw przejechali 52 kilometry rowerami, dalej szli już pieszo. – Byliśmy na maksa zdeterminowani, żeby wykonać „zadanie” na 100 procent – mówi Dariusz Terlecki, jeden z członków wyprawy i prezes stowarzyszenia „Mila dla Sebastiana”. – Założyliśmy sobie, że zdobędziemy 10 czterotysięczników w siedem dni. Było bardzo ciężko, ale się udało.


Każdego dnia zapisywali krótkie komunikaty na stronie internetowej miladlasebastiana.pl: „Zimno!”, „Słaba widoczność!”, „Deszcz i wiatr prosto w twarz”, „Jesteśmy trochę zrąbani”. – Tak, zmagaliśmy się z pogodą, chorobą wysokościową i zmęczeniem – przyznaje Terlecki.
Przez pierwsze pięć dni weszli na cztery czterotysięczniki: Breithorn I (4164 m npm), Breithorn II (4159 m npm), Roccia Nera (4075 m npm). Szóstego dnia na stronie pojawił się wpis: „Mamy 2 dni i 6 czterotysięczników do zdobycia. Znaleźliśmy się w podobnej sytuacji jak rok temu, gdy musieliśmy płynąć całą dobę, aby zdążyć na czas do Gdyni”.


– Ta sytuacja była spowodowana bardzo złą pogodą – tłumaczy Terlecki. – Straciliśmy wiele czasu, bo nie mogliśmy wyruszyć w góry, potem musieliśmy to bardzo szybko nadrobić.
Uznali, że postawią wszystko na jedną kartę. Nowe wzywanie: zdobyć sześć pozostałych szczytów w jeden dzień. To był siódmy dzień ich wyprawy. Wyruszyli o godzinie 6. O 8 byli już na pierwszym szczycie – Piramide Vincent 4215 m n. p. m. Po kolei zdobywali: Balmenhorn (4167m n. p. m.), Schwarzhorn (4322 m n. p. m.), Ludwighohe (4342m n. p. m.), Punta Parrot (4436m n. p. m.), Signal Cuppe (4554m n. p. m). Dopiero późnym wieczorem trafili do schroniska.
 
– To wszystko zdarzyło się jednego dnia. Było niesamowicie, miałem wrażenie, że po prostu biegamy od jednego szczytu do drugiego – opowiada jeden z uczestników wyprawy.
Rzeczywiście komandosi wbiegali na szczyty. – Śniegu było po kolana, ale biegliśmy, żeby jak najszybciej dotrzeć na szczyt, nie mogliśmy zawieść – przekonuje jeden z komandosów. – Wykorzystywaliśmy też techniki alpinistyczne, na przykład nie schodziliśmy ze szczytów, a zjeżdżaliśmy na linach, rezygnowaliśmy z wytyczonych tras.  


W to, czego dokonali specjalsi, nie mogli uwierzyć nawet ich przewodnicy, profesjonaliści, którzy od lat prowadzą po górach alpinistów. – Podobno nigdy nie zrobili czegoś takiego z żadną ze swoich grup – mówi Terlecki.

Sebastian to były komandos Formozy, który ponad trzy lata temu miał wypadek drogowy. Przez pół roku był w śpiączce, kiedy odzyskał przytomność – okazało się, że jest całkowicie sparaliżowany. Aby mu pomóc, przyjaciele z jednostki zbierają pieniądze na jego rehabilitację. Są już efekty terapii – Sebastian wstaje z wózka, potrafi już utrzymać się przez chwilę na nogach o własnych siłach, tuż przed wyprawą pokazał kolegom, że potrafi już samodzielnie zrobić kilka kroków. Rok temu koledzy z Formozy postanowili pomóc mu po raz pierwszy. W sierpniu 2012 roku w ramach akcji „Mila dla Sebastiana” przepłynęli kajakami aż 700 km przez Bałtyk. Zebrali wtedy ponad 30 tysięcy złotych. Ile udało się zebrać pieniędzy tym razem, będzie wiadomo za miesiąc.

REKLAMA

EK

autor zdjęć: miladlasebastiana.pl

dodaj komentarz

komentarze


Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
 
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Kierunek Düsseldorf
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
PKW Orlik wrócił do domu
Szczyt nowych wyzwań
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Spektakl Kremla
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Zmiany kadrowe w WP
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Ślązak lepiej uzbrojony?
Pola walczy z SMA
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Szczęśliwa „Błyskawica”
Biden: gra na przeczekanie
Światowi liderzy już w Madrycie
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Sojusz z inicjatywą
Śladem profesjonalistów
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Piąta kadencja generała Konopki
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kierunek Liban
Amerykańskie F-15 w Polsce
For Our Freedom and Yours
Dla kogo tanie wczasy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unowocześnianie MW RP
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Święto Dowództwa Operacyjnego
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Umowa na Perkozy podpisana
Zielone światło dla miliardów
Wizyta w PKW Łotwa
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Virtuti Militari ma 230 lat
Dwanaście razy złoto
Prezydent i „niezwyciężeni”
Dobrowolna służba dla absolwentów
Szczyt NATO w Madrycie
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Święto Dowództwa Generalnego
Bramy dla generała
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Kolejne Kormorany na święto marynarki
W desancie zostają najlepsi
Hańcza po raz pierwszy
Przełomowy szczyt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO