moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Porady psychologa przez skype’a

Psychiatrzy, byli żołnierze, a nawet księża będą dyżurować przez całą dobę. Po pomoc mogą się zgłaszać żołnierze czy policjanci – w Krakowie rusza Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl”. Na początku wsparcie będzie można uzyskać przez telefon i internetowe komunikatory, później na spotkaniach z terapeutami.


Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl” powstało przy Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Wojska Polskiego. Na pomysł założenia portalu wpadły trzy dziennikarki: Agnieszka Pers, Izabela Sobala i Justyna Zalewska.

Cel jest jeden: pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i ich rodzinom. „Mundurowi24.pl” koncentrować się będą głównie na wsparciu żołnierzy, którzy cierpią m.in. na PTSD lub na inne zaburzenia emocjonalne spowodowane pobytem na misji.

– Wielu weteranów zostało inwalidami, wielu zmaga się ze skutkami stresu bojowego. Potrzebują pomocy, do czego czasami trudno im się przyznać. Do nas mogą zgłosić się anonimowo – zapewnia gen. bryg. rez. Jerzy Wójcik, prezes małopolskiego zarządu Związku Żołnierzy WP.

Całodobowe dyżury pełnić mają psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, a czasami nawet i księża. Anonimowo i nieodpłatnie będą oni wspierać potrzebujących w sytuacjach trudnych. Na początku Centrum Pomocy działać będzie w oparciu o internetowe komunikatory: skype’a czy GG oraz przez telefon.

Założyciele centrum zaznaczają jednak, że nie będą prowadzić terapii przez telefon. Rozmowa ze specjalistą ma być jedynie początkiem pomocy. Potem żołnierze będą kierowani m.in. na spotkania ze specjalistami w szpitalach i poradniach specjalistycznych.

– 15 specjalistów jest już gotowych do pełnienia dyżurów. Musimy jeszcze ustalić grafik ich pracy – mówi Agnieszka Pers, założycielka „mundurowi24.pl”. Pierwsze dyżury ruszą w połowie grudnia.

Ale Centrum ma już pierwsze sukcesy. – Udało nam się pomóc żołnierzowi, który był w trudnej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści udzielili mu porad prawnych i pomogli znaleźć pracę – dodaje założycielka Centrum.

W przyszłości nowa instytucja zamierza także prowadzić warsztaty pokazujące, jak radzić sobie ze stresem, będzie udzielać konsultacji prawnych, a także prowadzić turnusy terapeutyczne i wypoczynkowe. Plany są szerokie. Zakładają, że za trzy lata powstanie w Krakowie pierwszy cywilny i stacjonarny ośrodek pomocy psychologicznej dla mundurowych.

Na razie organizatorzy centrum zbierają jeszcze pieniądze, by przeszkolić do pracy wolontariuszy. – Mamy nadzieję, że naszą inicjatywę wesprą instytucje rządowe – mówi Agnieszka Pers.

Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej wzorowane jest na amerykańskim portalu pomocowym Veterans Crisis Line. Główną instytucją zajmującą się pomocą dla żołnierzy, którzy wrócili z misji jest Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, która powstała w 2005 roku w Warszawie. Wsparcie uzyskało tam do tej pory ponad 200 żołnierzy. Pomocy żołnierzom z zaburzeniami psychologicznymi udzielają także specjaliści w jednostkach wojskowych oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, które organizuje warsztaty terapeutyczne.

MKS

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Obronne wyzwania fotoniki
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Polsko-amerykańskie negocjacje
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
He Who Awaken Poles to Arms
Kto zbiera burzę
Drony dla WOT-u
Więcej miejsc na studiach wojskowych
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nothing Can Stop Our Tanks
Rząd za kluczowymi zmianami
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Luzowanie na „Anakondzie”
Cel – bezpieczna Europa
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Polska Casa nad Irakiem
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
Patagonia: Polacy biegną po zwycięstwo
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Więcej pieniędzy na zapomogi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Mistrz sztangi
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w ustawie o weteranach
Testament geopolityczny prezydenta
ORP „Ślązak” po pierwszych próbach
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
The United States of America Have It Their Way
Wyślij paczkę do PKW
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Sarex na Mazurach
Kolejne Jelcze dla armii
Gorzki finisz wielkiej wojny
Drony dla geografów
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Our efforts passed muster
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Sto lat niepodległości
Ratownicza nagroda WIM
Cel – Fort Trump
Morskie kły na „Anakondzie”
Bezpieczny powrót myśliwców
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Konwój dotarł do celu
Kawalerzyści na górskich trasach
Film Frames from the War Front
„Ślązak” na morskiej próbie
Wolna Polska na gruzach starego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO