moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Porady psychologa przez skype’a

Psychiatrzy, byli żołnierze, a nawet księża będą dyżurować przez całą dobę. Po pomoc mogą się zgłaszać żołnierze czy policjanci – w Krakowie rusza Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl”. Na początku wsparcie będzie można uzyskać przez telefon i internetowe komunikatory, później na spotkaniach z terapeutami.


Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl” powstało przy Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Wojska Polskiego. Na pomysł założenia portalu wpadły trzy dziennikarki: Agnieszka Pers, Izabela Sobala i Justyna Zalewska.

Cel jest jeden: pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i ich rodzinom. „Mundurowi24.pl” koncentrować się będą głównie na wsparciu żołnierzy, którzy cierpią m.in. na PTSD lub na inne zaburzenia emocjonalne spowodowane pobytem na misji.

– Wielu weteranów zostało inwalidami, wielu zmaga się ze skutkami stresu bojowego. Potrzebują pomocy, do czego czasami trudno im się przyznać. Do nas mogą zgłosić się anonimowo – zapewnia gen. bryg. rez. Jerzy Wójcik, prezes małopolskiego zarządu Związku Żołnierzy WP.

Całodobowe dyżury pełnić mają psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, a czasami nawet i księża. Anonimowo i nieodpłatnie będą oni wspierać potrzebujących w sytuacjach trudnych. Na początku Centrum Pomocy działać będzie w oparciu o internetowe komunikatory: skype’a czy GG oraz przez telefon.

Założyciele centrum zaznaczają jednak, że nie będą prowadzić terapii przez telefon. Rozmowa ze specjalistą ma być jedynie początkiem pomocy. Potem żołnierze będą kierowani m.in. na spotkania ze specjalistami w szpitalach i poradniach specjalistycznych.

– 15 specjalistów jest już gotowych do pełnienia dyżurów. Musimy jeszcze ustalić grafik ich pracy – mówi Agnieszka Pers, założycielka „mundurowi24.pl”. Pierwsze dyżury ruszą w połowie grudnia.

Ale Centrum ma już pierwsze sukcesy. – Udało nam się pomóc żołnierzowi, który był w trudnej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści udzielili mu porad prawnych i pomogli znaleźć pracę – dodaje założycielka Centrum.

W przyszłości nowa instytucja zamierza także prowadzić warsztaty pokazujące, jak radzić sobie ze stresem, będzie udzielać konsultacji prawnych, a także prowadzić turnusy terapeutyczne i wypoczynkowe. Plany są szerokie. Zakładają, że za trzy lata powstanie w Krakowie pierwszy cywilny i stacjonarny ośrodek pomocy psychologicznej dla mundurowych.

Na razie organizatorzy centrum zbierają jeszcze pieniądze, by przeszkolić do pracy wolontariuszy. – Mamy nadzieję, że naszą inicjatywę wesprą instytucje rządowe – mówi Agnieszka Pers.

Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej wzorowane jest na amerykańskim portalu pomocowym Veterans Crisis Line. Główną instytucją zajmującą się pomocą dla żołnierzy, którzy wrócili z misji jest Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, która powstała w 2005 roku w Warszawie. Wsparcie uzyskało tam do tej pory ponad 200 żołnierzy. Pomocy żołnierzom z zaburzeniami psychologicznymi udzielają także specjaliści w jednostkach wojskowych oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, które organizuje warsztaty terapeutyczne.

MKS

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Eastern Flank Pillar
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Inwestycje w Pionki
Pożegnanie pilota MiG-a-29
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Szkoła Orląt będzie Akademią
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Pancerne starcie w Orzyszu
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Sojusz jak wspólna pięść
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Unitarka terytorialsów
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Cel: bezpieczne lotnisko
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Płonący tor przeszkód
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Igrzyska dla niezwyciężonych
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Frontowe miasta Legionów Polskich
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
„Kościuszko” na oceanie
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Francja inwestuje w obronność
Polskie Bryzy nad Afryką
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polak znaczy skazaniec
Polityka fałszywego uśmiechu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Spadochroniarze skakali po medale
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Terytorialsi w urzędach
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Wojownicy nad morzem
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Sukces Trumpa czy Kima?
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO