moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Widzieć i nie być widzianym
Patrioty z polskimi przyczepami
MON nie wycofuje się z MSPO
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
„Ratownik” od nowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Ćwiczenia z torpedą
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Gotowi na „Defendera”
Podchorążowie za sterami Bielików
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Białe noce podhalańczyków
Pracowity tydzień flotylli
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie porty bardziej otwarte
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Co z tegorocznym MSPO?
Święto żołnierzy służących na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
F-16 kończą misję w Estonii
Sukcesy sportowców w mundurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przeciwlotnicza Sona
Terytorialsi nie stracą dodatku
Army of Medics
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Specjalsi świętują
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prawdziwi wojownicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na zakupy do sklepu AMW
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rubiny w walce z epidemią
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Spartan” znów na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Agent w generalskich szlifach
Partyzanci rozgromili ubeków
NATO walczy z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO