moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiem, że wiozę życie

Pierwszy raz wystartowali z sercem na pokładzie w 1985 roku. Pionierską, udaną operację przeszczepu wykonał wówczas w Zabrzu prof. Zbigniew Religa. Od tego czasu wojskowi piloci wożąc narządy spędzili w powietrzu ponad 7 tysięcy godzin. – Takiego lotu nigdy się nie odmawia. Dzięki mojej pracy ktoś dostanie od życia nową szansę – mówi lotnik z Krakowa.


5 listopada 1985 roku na pokład wojskowego samolotu transportowego An-26 wsiadł prof. Zbigniew Religa. Samolot wystartował, by jak najszybciej dostarczyć serce dla pacjenta, który czekał na operację w Zabrzu. Pionierską operację wszczepienia serca wykonał tam właśnie prof. Religa. Od tego czasu przez niemal 30 lat wojskowi lotnicy wożąc narządy spędzili w powietrzu ok. 7 tysięcy godzin.

W poniedziałek w Zabrzu odbyło się spotkanie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, której założycielem był prof. Zbigniew Religa, z emerytowanymi wojskowymi pilotami i uczestnikami pierwszych operacji. Dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, Jan Sarna, przyznał, że bez pomocy wojska nie byłoby programu transplantacji serca. – Piloci pokazywali ogromną klasę, lądowali w każdych warunkach, na o wiele gorzej wówczas wyposażonych lotniskach. Nigdy nie było żadnego wypadku. To jest cud, bo wiele razy były takie przypadki, że lądując nie widzieli prawie nic – podkreślił Sarna.

Piloci latają dla transplantologii w ramach tzw. „Akcji Serce”. Loty, choć zdarzają się sporadycznie, to jednak wymagają starannego przygotowania. W 8 Bazie Lotnictwa Transportowego lotnicy do tego typu zadań są zawsze gotowi. Nawet w wolne dni piloci i technicy czuwają w systemie dyżurowym, tak by w razie konieczności móc szybko wystartować. – Takiego lotu nigdy się nie odmawia, mimo że często są to dni wolne, święta, albo po prostu późna pora. Mam świadomość, że dzięki mojej dobrze wykonanej pracy, ktoś dostanie od życia nową szansę – przyznaje lotnik z Krakowa.

– Latam dla „Akcji Serce” już kilkanaście lat, wcześniej na An-26, dziś na C-295M. Za każdym razem związane są z tym emocje, może nawet lekki stres. Kiedy lekarze dzwonią do mnie z informacją, że jadą z sercem na lotnisko, wiem, że wszystko musi się udać. Mam świadomość, że wiozę komuś życie – mówił w 2012 roku po zakończonej „Akcji Serce” pilot kapitan Edward Laszczak.

Poza 8 Bazą Lotnictwa Transportowego, która najczęściej przewozi narządy do przeszczepu, dla szpitali latają także piloci śmigłowców z gdyńskiej Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a do niedawna jeszcze lotnicy z 36 Pułku Specjalnego.

Od dwóch lat udział wojska w „Akcji Serce” reguluje umowa zawarta pomiędzy resortem obrony a ministerstwem zdrowia. Piloci uczestniczą w „Akcji Serce” nieodpłatnie, a dodatkowe obowiązki traktują jako loty szkolne.

Źródło: PAPGdy pacjent czeka na przeszczep, nie ma czasu do stracenia. Piloci latający w „Akcji Serce” cały czas muszą być gotowi do działania. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Wojskowi piloci niosą życie w „Akcji Serce”

Tuż przed północą z lotniska w podkrakowskich Balicach poderwała się wojskowa CASA, by wziąć udział  w „Akcji Serce”. Piloci pospieszyli na ratunek pacjentowi czekającemu na transplantację. Wcześniej jednak musieli zabrać z Warszawy do Wrocławia zespół lekarzy, którzy pobrali narządy do przeszczepu.

„Akcja Serce” w święto lotników


Wojskowi piloci przetransportowali serce dla pacjenta z Zabrza, który czekał na przeszczep. Już drugi raz w tym miesiącu załoga z krakowskiej bazy lotniczej poderwała maszynę, by ratować życie chorego.

MKS

autor zdjęć: kpt. Maciej Nojek

dodaj komentarz

komentarze


Rydwany dżihadu
 
Fleet of the Future
Rusza cyberkomponent WOT-u
Trałowanie pod osłoną
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Ekonowinki na poligonie
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nowe plecaki dla żołnierzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Trudny sojusz partyzantów
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Miroslawiec Up
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Logistycy na poligonie w Drawsku
Kierunek: Afganistan
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Poprady w Gołdapi
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Flota przyszłości
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Tu się zadań nie wybiera
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
F-16 wracają do Polski
Likwidacja komendanta Junka
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
A Half-Open Gate to Hell
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
The Chariots of Jihad
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
Następcy Herculesów
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Medale dla uczestników walk w Karbali
Polski wkład w operację „Overlord”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Logistyka dla Leopardów
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Jak zginął „Ponury”
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
„Dragon” na Wiśle
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Terytorialsi oddają krew

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO