moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiem, że wiozę życie

Pierwszy raz wystartowali z sercem na pokładzie w 1985 roku. Pionierską, udaną operację przeszczepu wykonał wówczas w Zabrzu prof. Zbigniew Religa. Od tego czasu wojskowi piloci wożąc narządy spędzili w powietrzu ponad 7 tysięcy godzin. – Takiego lotu nigdy się nie odmawia. Dzięki mojej pracy ktoś dostanie od życia nową szansę – mówi lotnik z Krakowa.


5 listopada 1985 roku na pokład wojskowego samolotu transportowego An-26 wsiadł prof. Zbigniew Religa. Samolot wystartował, by jak najszybciej dostarczyć serce dla pacjenta, który czekał na operację w Zabrzu. Pionierską operację wszczepienia serca wykonał tam właśnie prof. Religa. Od tego czasu przez niemal 30 lat wojskowi lotnicy wożąc narządy spędzili w powietrzu ok. 7 tysięcy godzin.

W poniedziałek w Zabrzu odbyło się spotkanie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, której założycielem był prof. Zbigniew Religa, z emerytowanymi wojskowymi pilotami i uczestnikami pierwszych operacji. Dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, Jan Sarna, przyznał, że bez pomocy wojska nie byłoby programu transplantacji serca. – Piloci pokazywali ogromną klasę, lądowali w każdych warunkach, na o wiele gorzej wówczas wyposażonych lotniskach. Nigdy nie było żadnego wypadku. To jest cud, bo wiele razy były takie przypadki, że lądując nie widzieli prawie nic – podkreślił Sarna.

Piloci latają dla transplantologii w ramach tzw. „Akcji Serce”. Loty, choć zdarzają się sporadycznie, to jednak wymagają starannego przygotowania. W 8 Bazie Lotnictwa Transportowego lotnicy do tego typu zadań są zawsze gotowi. Nawet w wolne dni piloci i technicy czuwają w systemie dyżurowym, tak by w razie konieczności móc szybko wystartować. – Takiego lotu nigdy się nie odmawia, mimo że często są to dni wolne, święta, albo po prostu późna pora. Mam świadomość, że dzięki mojej dobrze wykonanej pracy, ktoś dostanie od życia nową szansę – przyznaje lotnik z Krakowa.

– Latam dla „Akcji Serce” już kilkanaście lat, wcześniej na An-26, dziś na C-295M. Za każdym razem związane są z tym emocje, może nawet lekki stres. Kiedy lekarze dzwonią do mnie z informacją, że jadą z sercem na lotnisko, wiem, że wszystko musi się udać. Mam świadomość, że wiozę komuś życie – mówił w 2012 roku po zakończonej „Akcji Serce” pilot kapitan Edward Laszczak.

Poza 8 Bazą Lotnictwa Transportowego, która najczęściej przewozi narządy do przeszczepu, dla szpitali latają także piloci śmigłowców z gdyńskiej Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a do niedawna jeszcze lotnicy z 36 Pułku Specjalnego.

Od dwóch lat udział wojska w „Akcji Serce” reguluje umowa zawarta pomiędzy resortem obrony a ministerstwem zdrowia. Piloci uczestniczą w „Akcji Serce” nieodpłatnie, a dodatkowe obowiązki traktują jako loty szkolne.

Źródło: PAPGdy pacjent czeka na przeszczep, nie ma czasu do stracenia. Piloci latający w „Akcji Serce” cały czas muszą być gotowi do działania. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Wojskowi piloci niosą życie w „Akcji Serce”

Tuż przed północą z lotniska w podkrakowskich Balicach poderwała się wojskowa CASA, by wziąć udział  w „Akcji Serce”. Piloci pospieszyli na ratunek pacjentowi czekającemu na transplantację. Wcześniej jednak musieli zabrać z Warszawy do Wrocławia zespół lekarzy, którzy pobrali narządy do przeszczepu.

„Akcja Serce” w święto lotników


Wojskowi piloci przetransportowali serce dla pacjenta z Zabrza, który czekał na przeszczep. Już drugi raz w tym miesiącu załoga z krakowskiej bazy lotniczej poderwała maszynę, by ratować życie chorego.

MKS

autor zdjęć: kpt. Maciej Nojek

dodaj komentarz

komentarze


Rząd za kluczowymi zmianami
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Szkoła Orląt będzie Akademią
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Cisi bohaterowie
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Strzały z Procy
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Mieliśmy oko nad Irakiem
W Sejmie o systemie obronnym Polski
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
MMA w Sokołowie Podlaskim
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Dragoni ruszyli do boju
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Abramsy i Bradleye w Polsce
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
The United States of America Have It Their Way
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w zarządzie PGZ
Trzeci wróg
Pretorianin
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Gwardziści z USA w Krzesinach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w ustawie o weteranach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Zmiany w dodatkach służbowych
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mastery wylądowały w Krzesinach
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Terytorialsi w urzędach
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Sokoły pola walki
Prezydent Duda w Białym Domu
Cios w domu wroga
Poligonowy test zwiadowców
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pobiegną dla „Czarnego”
„Sophia”: powrót do domu
Sopka do liftingu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO