moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Skuter dla byłego komandosa

Michał Całczyński, były żołnierz 6 Batalionu Powietrznodesantowego, dostał trójkołowy skuter, dzięki któremu będzie mógł samodzielnie się przemieszczać. Sprzęt podarowała prywatna firma, którą o pomoc poprosiło wojsko. Do tej pory podczas każdego wyjścia z domu Michał potrzebował pomocy drugiej osoby. Teraz to się zmieni.


Specjalistyczny skuter przekazała jedna ze śląskich firm produkujących wózki inwalidzkie. Były żołnierz dostał go podczas święta garnizonu w Katowicach, którego instytucje opiekują się chorym. – Chcieliśmy, aby wręczenie skutera miało uroczysty charakter, a Michał był bohaterem dnia – mówi płk Krzysztof Radwan, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach. To żołnierze z garnizonu pomogli znaleźć sponsora, który przekazał sprzęt dla niepełnosprawnego kolegi.

Od 2011 roku Michał jest inwalidą pierwszej grupy. Podczas służby został przygnieciony przez wojskowy pojazd i doznał ciężkiego uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim.

– Do wypadku samochodowego doszło w sierpniu, gdy przygotowywałem się do wyjazdu na XI zmianę do Afganistanu. Jechałem właśnie na pierwsze ćwiczenia – opowiada były komandos.

Choć stracił zdrowie w czasie przygotowań do misji, nie mógł być zakwalifikowany jako poszkodowany poza granicami kraju. – Tym bardziej pomaganie Michałowi to nasz obowiązek – podkreśla płk Radwan.

Trójkołowy skuter został dostosowany do wagi i wzrostu niepełnosprawnego mężczyzny. Od zwykłego skutera różni się konstrukcją, ponieważ jego centralną część stanowi trójkątna platforma. Pojazd ma też dwa silniki: elektryczny i spalinowy oraz sterowany elektrycznie bieg wsteczny obsługiwany ręcznie.

Wystarczy, by osoba niepełnosprawna wjechała wózkiem inwalidzkim na sterowaną pilotem platformę i zablokowała jego koła. Potem może już ruszać w drogę. – Pojazd jest ubezpieczony i zarejestrowany. Poruszanie się na nim nie wymaga posiadania prawa jazdy, bo silnik ma pojemność zaledwie 50 centymetrów sześciennych – mówi były żołnierz.

Do tej pory podczas każdego wyjścia z domu potrzebował pomocy drugiej osoby. – Teraz to się zmieni. Będę mógł samodzielnie pojechać do centrum miasta, załatwić swoje sprawy – cieszy się były komandos.


Nie po raz pierwszy żołnierze z jednostki pomogli Michałowi. W ubiegłym roku razem z katowickim sztabem wojskowym i władzami Siemianowic Śląskich zorganizowali piknik charytatywny. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rehabilitację poszkodowanego.

Dowództwo gliwickiego batalionu wspólnie z władzami miasta postarały się też o zamianę mieszkania byłego żołnierza – z czwartego piętra na parter. Potem zostało ono dostosowane do potrzeb niepełnosprawnego komandosa. Poszerzono drzwi, zlikwidowano próg przy wyjściu na balkon, wyremontowano i odpowiednio wyposażono całą łazienkę. Przy klatce schodowej dzięki pieniądzom zebranym przez wojsko zamontowana została też specjalna platforma, by chory mógł bez problemu dostać się do mieszkania.

Michał Całczyński zdążył oswoić się z niepełnosprawnością. Spotyka się z ludźmi, a ostatnio dzięki Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich zapisał się na kurs nauki programu Pakiet Office. Po wakacjach zamierza też spróbować swoich sił w klubie sportowym w wyciskaniu sztangi lub pływaniu. – Chcę się rozwijać, zdobywać kolejne kwalifikacje, iść do przodu. Jak się ma zdrowe ręce i głowę, to można zrobić wszystko – przekonuje były komandos.

Michała można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Fundacji Pomocy „Nowy Świat” (KRS 0000227340) ul. Kossutha 11, 40-866 Katowice, BPH S.A. 23 1060 0076 0000 3200 0138 4481, z dopiskiem: dla Michała Całczyńskiego.

PG

autor zdjęć: Robert Laskowski

dodaj komentarz

komentarze

~calek28
1375898700
no i wkoncu michal mozesz jakos w miare normalnie funkcjonowac :) 1 czlowiek odebral ci sprawnosc fizyczna ale nie odebral ci sily i walki o zycie !
A6-E5-0A-EF

Remont „Piasta” na finiszu
Wilno w polskich rękach
Life Enchanted in Museum Display Case
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
NATO i kosowska łamigłówka
Odliczanie do majowej defilady
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Życie zaklęte w gablotach
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Szef NATO w Warszawie
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Tarcza przeciwko agresji
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Katyńskie pamiątki
Panie bez taryfy ulgowej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wojna w świętym mieście, epilog
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Więcej wojska w Łomży
Irackie zapiski gen. Bieńka
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Sukcesy biegających żołnierzy
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
„Sophia” z nową zmianą
Leopards in a Trap
Wodowanie „Artemisa”
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Alarm dla Jastrzębi
Błękitna Armia przybywa do Polski
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Bliski Wschód. Region bez klucza
Kampania wyborcza poza armią
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Leopardy w pułapce
Kolejka dostawców niszczycieli
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO