moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hip-hopowy koncert charytatywny

Grzegorz Sieradzki, weteran misji w Libanie i Afganistanie, cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Na chorobę nie ma lekarstwa – jedynym ratunkiem dla mężczyzny jest eksperymentalna terapia. To właśnie na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas koncertu hip-hopowego, który odbędzie się 5 marca w Skierniewicach.

Inicjatorem i zarazem organizatorem koncertu „Hip-hop weteranowi” jest plutonowy Dariusz „Potar” Potargowicz, raper, autor utworu „21 grudnia”. – Nie znam Grześka osobiście, ale kiedy przeczytałem jego historię, postanowiłem mu pomóc – mówi. – Wywodzę się ze środowiska hip-hopowego, więc naturalne było dla mnie zaproszenie do współpracy znajomych muzyków – wyjaśnia.

Do inicjatywy przyłączyli się raperzy z całego kraju. Dla Grzegorza Sieradzkiego zagrają Ariel, Choody ZMB, Kawa, Kris Dnchp, Tolas i sam Młody Potar. – Bardzo się cieszę, że będziemy występować w takim składzie – mówi Potargowicz. Zaznacza też, że żaden z wykonawców nie zastanawiał się ani chwili nad uczestnictwem w przedsięwzięciu.

A dlaczego plutonowy zdecydował się pomóc Sieradzkiemu? – Nikt z nas nie może zostać sam – mówi. – A my, żołnierze, ze względu na nasze doświadczenia z misji tym bardziej powinniśmy trzymać się razem – zaznacza.

Podczas imprezy zostanie też wyemitowany film o Grzegorzu, przygotowany na potrzeby wydarzenia przez Centrum Weterana. – W tym spocie Grzegorz opowiada o sobie, swojej służbie i chorobie – mówi ppłk Leszczek Stępień, dyrektor instytucji. – Grzegorz chciał również podziękować tym, którzy już mu wsparcia udzielili, więc mu to umożliwiliśmy – dodaje.

Podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 18 marca w Łowickim Ośrodku Kultury, będzie można kupić symboliczne książki cegiełki o wartości 20 zł. Na zdjęciu okładka książki.

Kapitan Andrzej Pindor, który koordynuje akcję pomocy dla Grzegorza Sieradzkiego „Walka weterana”, uważa, że organizacja takiego koncertu to bardzo dobry pomysł. – Dzięki tej inicjatywie zwrócimy uwagę społeczeństwa na dwie kwestie: wspierania weteranów misji i pomocy chorym – mówi.

Koncert „Hip-hop weteranowi” odbędzie się 5 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach przy ul. Reymonta 33. Impreza rozpocznie się o 18.00. Bilety, w cenie 15 złotych, będzie można kupić na miejscu w dniu wydarzenia. Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na pomoc Sieradzkiemu.

zoomZbiórka na rzecz Sieradzkiego odbędzie się także podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 18 marca w Łowickim Ośrodku Kultury. Wówczas będzie można kupić symboliczne książki cegiełki o wartości 20 złotych każda. – Liczę, że uda nam się zebrać przynajmniej dwa tysiące – mówi Pindor.

Grzegorzowi można udzielić pomocy także biorąc udział w licytacjach na portalu allegro.pl. Wystawione są tam wojskowe pamiątki i przedmioty przekazane przez znane osoby. – Tylko dzięki aukcjom udało się zebrać siedem tysięcy złotych – mówi Pindor. Spośród wszystkich przedmiotów najdroższe okazały się koszulki piłkarzy.

Środki przeznaczone na pomoc Grzegorzowi są gromadzone na koncie akcji „Walka weterana”. Jej przebieg można śledzić na portalu pomagam.pl. Przez tę stronę można również dokonać wpłaty na rzecz Sieradzkiego. Do tej pory udało się zebrać 37 249 złotych. – Do 60 tysięcy jeszcze trochę brakuje, ale wierzę, że damy radę – mówi Pindor.

Grzegorz Sieradzki przez 25 lat był zawodowym żołnierzem. Uczestniczył w sześciu misjach zagranicznych: 26 miesięcy spędził w Libanie pod flagą ONZ i 13 miesięcy w Afganistanie. Po powrocie z Afganistanu przeszedł na emeryturę. W 2014 roku zdiagnozowano u niego SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Leku na chorobę jeszcze nie wynaleziono. Ratunkiem dla żołnierza może być eksperymentalna terapia polegająca na wszczepieniu komórek galarety Whartona. Koszt jednego zabiegu to 20 tysięcy złotych. Aby terapia była skuteczna, potrzebne są przynajmniej trzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


NATO i kosowska łamigłówka
Cel – bezpieczna Europa
Najważniejsze jest rażenie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kampania wyborcza poza armią
Panie bez taryfy ulgowej
Step ahead in a different world
Pogromcy czołgów poszukiwani
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Podwyżki dla pracowników wojska
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trening na wieżowcu i nad wodą
Spędź sobotę w WAT
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Kraby na służbie w Sulechowie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Rok intensywnych ćwiczeń
US Army od kuchni
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
75 lat od wielkiej ucieczki
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Kościuszko na czele insurekcji
General Anders Joins NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Trzecia Setka Komandosa
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Herculesem dookoła świata
Szef NATO w Warszawie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
To był realny plan odbudowy Polski
Podniebny trening transportowców
Jastrzębie widzą w ciemności
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Premier odwiedził GROM

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO