moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnia zbiórka dla afgańskich maluchów

Do końca listopada trwa zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla afgańskich dzieci. Dary trafią do nich dzięki polskim żołnierzom. To ostatnia okazja, by pomóc potrzebującym. W przyszłym roku bowiem Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie znacznie ograniczony.


Dotychczas w ramach akcji afgańskim dzieciom przekazano ponad 20 ton odzieży i przyborów szkolnych. – Dzięki polskim żołnierzom dary trafiły do najbardziej potrzebujących – mówi Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Listopadowa akcja będzie ostatnią, dzięki której można pomóc najbiedniejszym mieszkańcom Afganistanu.

– Wraz z nową zmianą naszego kontyngentu wojskowego, która przejmie obowiązki na przełomie listopada i grudnia, kończymy w Afganistanie działalność rozwojowo-pomocową i nie będziemy już organizować tak dużych akcji pomocy humanitarnej. Przez ostatnie lata szkoliliśmy między innymi osoby zatrudnione w administracji prowincji. Teraz przyszedł czas, by Afgańczycy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli działać w pełni samodzielnie. Nasi specjaliści, których jest obecnie dużo mniej, będą przyglądać się ich pracy i w razie potrzeby reagować – tłumaczy mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego.


Akcja nie bez powodu organizowana jest właśnie teraz. W Afganistanie zbliża się zima, która w kraju tym jest wyjątkowo sroga. – Dlatego, dopóki stacjonują tam nasi żołnierze, każdy kto chce pomóc, może to zrobić. Do końca listopada zbieramy między innymi ciepłą odzież, obuwie, przybory szkolne – dodaje wiceprezes Fundacji. Organizatorzy podkreślają, że liczy się każda sztuka ciepłej odzieży, każdy koc czy para butów. Rzeczy muszą być nowe. Zbierane są także przybory szkolne: długopisy, piórniki, kredki czy zeszyty.

Każdy transport pomocy humanitarnej jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Najpierw wszystko jest pakowane w Polsce, potem transportem lotniczym trafia do afgańskiej bazy transportowej. Żołnierze logistycy muszą paczki podzielić i przewieźć drogą kołową lub lotniczą do Ghazni. Dopiero na końcu Polacy z grupy wsparcia współpracy cywilno-wojskowej, a także z PRT czy pododdziałów zgrupowania bojowego rozdzielają dary najbardziej potrzebującym.

Choć organizatorem akcji jest Fundacja „Redemptoris Missio”, to jednym z jej głównych pomysłodawców są polscy misjonarze. W 2010 roku w liście do Fundacji, podpisanym przez dowódcę grupy CIMIC ppłk. Grzegorza Wtykło, przybliżyli codzienność biednej afgańskiej społeczności, zwłaszcza dzieci. Fundacja postanowiła przyjść im z pomocą. Akcja od początku wzbudziła duże zainteresowanie. Włączyło się do niej prawie sto różnych instytucji, szkół, przedszkoli oraz wiele prywatnych osób. Pierwszy transport składał się z około 7 tys. przedmiotów. W kolejnych nikt darów już nie liczył.

***
Podobne akcje Fundacja organizuje dla społeczności Kosowa. To odpowiedź na prośbę żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy prowadzą w tym kraju misję o charakterze stabilizacyjnym. W czerwcu tego roku z prośbą o wsparcie zwróciła się kpt. Agnieszka Górszczyk-Oszczęda.

21 października z siedziby Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu wysłano transport z pomocą humanitarną dla Kosowa. – Zebraliśmy w sumie 270 paczek. To około dwóch i pół tony odzieży, przyborów szkolnych, środków opatrunkowych, a także wózek inwalidzki i kule dla niepełnosprawnych dzieci – mówi wiceprezes Fundacji.

Rzeczy najpierw trafiły do Bydgoszczy, a stamtąd zostały przewiezione do Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie przez żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Był to trzeci, największy do tej pory, transport darów do Kosowa.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera Dowództwo Operacyjne SZ, kpt. Marcel Podhorodecki

dodaj komentarz

komentarze


Rusza cyberkomponent WOT-u
 
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Tu się zadań nie wybiera
Ekonowinki na poligonie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Logistycy na poligonie w Drawsku
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Terytorialsi oddają krew
Trałowanie pod osłoną
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
The Chariots of Jihad
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Dragon” na Wiśle
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
A Half-Open Gate to Hell
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Jak zginął „Ponury”
Logistyka dla Leopardów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Likwidacja komendanta Junka
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
F-16 wracają do Polski
Flota przyszłości
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Rydwany dżihadu
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Działalność firm na rzecz obronności
Poprady w Gołdapi
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Zmiany w przepisach mundurowych
Miroslawiec Up
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Polski wkład w operację „Overlord”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Następcy Herculesów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Kierunek: Afganistan
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Trudny sojusz partyzantów
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Fleet of the Future
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Nowe plecaki dla żołnierzy
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO