moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnia zbiórka dla afgańskich maluchów

Do końca listopada trwa zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla afgańskich dzieci. Dary trafią do nich dzięki polskim żołnierzom. To ostatnia okazja, by pomóc potrzebującym. W przyszłym roku bowiem Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie znacznie ograniczony.


Dotychczas w ramach akcji afgańskim dzieciom przekazano ponad 20 ton odzieży i przyborów szkolnych. – Dzięki polskim żołnierzom dary trafiły do najbardziej potrzebujących – mówi Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Listopadowa akcja będzie ostatnią, dzięki której można pomóc najbiedniejszym mieszkańcom Afganistanu.

– Wraz z nową zmianą naszego kontyngentu wojskowego, która przejmie obowiązki na przełomie listopada i grudnia, kończymy w Afganistanie działalność rozwojowo-pomocową i nie będziemy już organizować tak dużych akcji pomocy humanitarnej. Przez ostatnie lata szkoliliśmy między innymi osoby zatrudnione w administracji prowincji. Teraz przyszedł czas, by Afgańczycy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli działać w pełni samodzielnie. Nasi specjaliści, których jest obecnie dużo mniej, będą przyglądać się ich pracy i w razie potrzeby reagować – tłumaczy mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego.


Akcja nie bez powodu organizowana jest właśnie teraz. W Afganistanie zbliża się zima, która w kraju tym jest wyjątkowo sroga. – Dlatego, dopóki stacjonują tam nasi żołnierze, każdy kto chce pomóc, może to zrobić. Do końca listopada zbieramy między innymi ciepłą odzież, obuwie, przybory szkolne – dodaje wiceprezes Fundacji. Organizatorzy podkreślają, że liczy się każda sztuka ciepłej odzieży, każdy koc czy para butów. Rzeczy muszą być nowe. Zbierane są także przybory szkolne: długopisy, piórniki, kredki czy zeszyty.

Każdy transport pomocy humanitarnej jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Najpierw wszystko jest pakowane w Polsce, potem transportem lotniczym trafia do afgańskiej bazy transportowej. Żołnierze logistycy muszą paczki podzielić i przewieźć drogą kołową lub lotniczą do Ghazni. Dopiero na końcu Polacy z grupy wsparcia współpracy cywilno-wojskowej, a także z PRT czy pododdziałów zgrupowania bojowego rozdzielają dary najbardziej potrzebującym.

Choć organizatorem akcji jest Fundacja „Redemptoris Missio”, to jednym z jej głównych pomysłodawców są polscy misjonarze. W 2010 roku w liście do Fundacji, podpisanym przez dowódcę grupy CIMIC ppłk. Grzegorza Wtykło, przybliżyli codzienność biednej afgańskiej społeczności, zwłaszcza dzieci. Fundacja postanowiła przyjść im z pomocą. Akcja od początku wzbudziła duże zainteresowanie. Włączyło się do niej prawie sto różnych instytucji, szkół, przedszkoli oraz wiele prywatnych osób. Pierwszy transport składał się z około 7 tys. przedmiotów. W kolejnych nikt darów już nie liczył.

***
Podobne akcje Fundacja organizuje dla społeczności Kosowa. To odpowiedź na prośbę żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy prowadzą w tym kraju misję o charakterze stabilizacyjnym. W czerwcu tego roku z prośbą o wsparcie zwróciła się kpt. Agnieszka Górszczyk-Oszczęda.

21 października z siedziby Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu wysłano transport z pomocą humanitarną dla Kosowa. – Zebraliśmy w sumie 270 paczek. To około dwóch i pół tony odzieży, przyborów szkolnych, środków opatrunkowych, a także wózek inwalidzki i kule dla niepełnosprawnych dzieci – mówi wiceprezes Fundacji.

Rzeczy najpierw trafiły do Bydgoszczy, a stamtąd zostały przewiezione do Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie przez żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Był to trzeci, największy do tej pory, transport darów do Kosowa.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera Dowództwo Operacyjne SZ, kpt. Marcel Podhorodecki

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Partyzanci rozgromili ubeków
„Ratownik” od nowa
Akcja krwiodawstwa proobronnych
NATO walczy z koronawirusem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Agent w generalskich szlifach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ćwiczenia z torpedą
Sukcesy sportowców w mundurach
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rubiny w walce z epidemią
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Białe noce podhalańczyków
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowy wiceminister w MON
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Army of Medics
Pracowity tydzień flotylli
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Obradowała Rada Gabinetowa
Gotowi na „Defendera”
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Prawdziwi wojownicy
„Harpun” do walki
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Co z tegorocznym MSPO?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Podchorążowie za sterami Bielików
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Online z mistrzami sportu
„Spartan” znów na Mazurach
Przeciwlotnicza Sona
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Na zakupy do sklepu AMW
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Widzieć i nie być widzianym
Specjalsi świętują
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO