moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańska fundacja pomoże weteranom

Centrum rehabilitacji, stypendia dla dzieci poległych żołnierzy, a w maju pierwsze spotkanie dla matek tych, którzy zginęli na misjach. To cele fundacji amerykańskiej, która chce pomóc polskim weteranom i ich rodzinom. – Nie chcemy dublować działań państwa, chcemy je wspierać – mówi płk George Cunningham, założyciel fundacji. 

Emerytowany pułkownik wojsk lotniczych George Cunningham jest Amerykaninem. Razem z Polakami służył w Iraku (2003), Afganistanie (2005), a do 2008 roku także w strukturach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), gdzie pracował jako główny doradca wojskowy. – Z wieloma Polakami się zaprzyjaźniłem. Dzięki opowieściom poznałem wasz kraj, historię. Chciałem, by polscy misjonarze z Iraku i Afganistanu oraz ich rodziny byli otaczani podobną troską co żołnierze amerykańcy. Dlatego postanowiłem założyć fundację – mówi portalowi polska-zbrojna.pl płk Cunningham.

Polish Warrior Foundation (PWF) powstała 2012 roku w Waszyngtonie przy współpracy Polki, Agnieszki Kucharskiej, dziś dyrektor w PWF. W ciągu roku działalności zdążyła nawiązać współpracę z ambasadami: Stanów Zjednoczonych w Warszawie i polską w Waszyngtonie. Ostatnio przedstawiciele Fundacji zorganizowali akcję „Kartka na święta”, podczas której uczniowie polskich szkół przygotowywali pocztówki z życzeniami dla żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie. Z kolei współpraca Fundacji z Dowództwem Wojsk Lądowych i firmą Wedel zaowocowała wysłaniem do rodzin poległych i rannych na misjach paczek świątecznych ze słodyczami. W maju przyszłego roku Fundacja chce po raz pierwszy w Polsce zorganizować spotkanie na cześć polskich matek poległych wojowników.

– To tylko kilka przykładów. Mamy dość sprecyzowane cele, a jednym z nich jest pomoc finansowa w kształceniu tych dzieci, które na misji straciły rodzica. Chcemy także się skupić na organizowaniu różnych form wsparcia dla rodzin polskich weteranów – tłumaczy Agnieszka Kucharska, dyrektor Fundacji.

Te ostatnie w praktyce będą mogły oznaczać jednorazowe, pieniężne wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Na przykład wtedy, gdy żołnierz zostanie na misji ciężko ranny i trafi do szpitala. – Pieniądze te najbliżsi będą mogli wykorzystać np. na zakup biletu lub zapewnienie opieki nad dziećmi – dodaje Agnieszka Kucharska.

PWF chce także zapewnić weteranom oraz ich rodzinom doradztwo psychologiczne i pomoc medyczną zarówno w przypadkach PTSD (zespół stresu pourazowego), TBI (urazy mózgu), jak i w leczeniu rehabilitacyjnym. – Chcemy poszerzyć naszą współpracę z amerykańskimi centrami medycznymi, np. leczenia stresu pourazowego, słuchu i wzroku czy centrum amputacji, tak by polscy weterani też mogli z tych usług korzystać. Planujemy również zbiórkę funduszy na zbudowanie nowoczesnego centrum rehabilitacji dla polskich żołnierzy – zapowiada płk Cunningham.

By oferta pomocy była jak najszersza, PWF podpisała kilka dni temu porozumienie z polską Fundacją „Szarik”, która dla żołnierzy polskich prowadzi od niedawna zajęcia z dogoterapii. – Będziemy realizować pilotażowy projekt przygotowania psów asystujących dla cierpiących na PTSD. Wybierzemy kilka szczeniąt od hodowców polskich, które zostaną objęte programem i będą pracować ze specjalistami zajmującymi się dogoterapią. Ten nowatorski program świetnie sprawdza się w USA – tłumaczy pułkownik.

Fundacja chce się skupić także na celach społecznych. – Bardzo doceniam żołnierzy, którzy biorą udział w misjach. Zależy nam jednak, aby świadomość Polaków na temat roli żołnierza była jeszcze większa. Za to, co robią, należy im się wdzięczność i pomoc. W Ameryce nie znam nikogo, kto nie byłby dumny ze swojej służby dla kraju – podkreśla założyciel PWF.

Przedstawiciele Fundacji zaznaczają, że swoją działalnością nie chcą dublować pracy państwa na rzecz weteranów. – Wiemy, że polski rząd zrobił ogromne postępy, jeśli chodzi o pomoc misjonarzom. My chcemy te działania wspierać, uzupełniać, realizując własne pomysły i inicjatywy. W samych tylko Stanach Zjednoczonych działa ponad 300 podobnych organizacji. Ich współdziałanie z państwem doskonale się sprawdza – dodaje pułkownik.

PG

autor zdjęć: arch. PWF

dodaj komentarz

komentarze


Czarter samolotów dla VIP-ów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
„Sophia” do końca marca
Playing the World
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Polscy generałowie w strukturach NATO
Panie bez taryfy ulgowej
13 Desperadoes
Programy NATO dla ukraińskich saperów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Klątwa czarnego złota
Album na urodziny „Łuka”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Curse of the Black Gold
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Cel – bezpieczna Europa
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Snipy” to oczy...
Testament geopolityczny prezydenta
Morze niezgody
Poszukiwana Harpia
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Technologiczne inwestycje HSW
Cybernetyczna foka lustruje dno
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Pilot z precyzją chirurga
Lekcja zimowego przetrwania
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Polskie święta na misjach
Widzimy się na macie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
See You On The Mat
Granice są po to, by je przekraczać
Powrót lekkich czołgów w US Army
Zrobiłem to, co do mnie należało
ORP „Drużno” po nowemu
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Centrum w zawieszeniu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Militaria z morskiego dna
Proobronna „Anakonda”
Antoś, symbol Lwowa
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Bal na rzecz weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO