moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomagają synowi poległego komandosa

Za zebrane pieniądze kupili już komputer, teraz chcą zorganizować ferie. Przyjaciele i koledzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca pamiętają o synu st. chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w sierpniu w Afganistanie. W akcję pomocy włączyła się też pisarka Magdalena Kozak i legenda SEALS-ów Brandon Webb.

– Znałem „Mirona” osobiście. Kiedy zginął, zorganizowałem na Facebooku zbiórkę pieniędzy na wieniec pogrzebowy – opowiada jeden z adminów profilu JWK Lubliniec i jednocześnie organizator akcji. – Chciałem pokazać, że Polacy to nie tylko hejterzy, opluwający żołnierzy na forach internetowych, ale także ludzie, którzy doceniają ich pracę i potrafią, oprócz pisania frazesów, zrobić coś naprawdę.

Organizatorzy pomocy nie chcą podawać swoich imion ani nazwisk, bo jak sami mówią: „działamy cicho i skutecznie, tak jak JWK”.

Reakcja osób, które przeczytały apel, przekroczyła najśmielsze oczekiwania administratorów. Wpłaty na konto wpływały niemal bez przerwy. Kwota na wieniec już dawno była uzbierana, a suma pieniędzy wciąż rosła. – Nie marzyliśmy o takich rezultatach – opowiadają organizatorzy. – Pieniądze wpłacali fani naszego fanpage’a, sympatycy Jednostki Wojskowej Komandosów oraz tak zwani zwykli ludzie!

Po pogrzebie chor. Łuckiego admini postanowili, że resztę pieniędzy, które udało się zebrać, przekażą na pomoc synowi komandosa – kilkuletniemu Konradowi. – Liczyliśmy, że kupimy mu jakieś słodycze, może prezent na święta – mówi jeden z organizatorów. – Ale rozmawialiśmy z jego mamą. Powiedziała nam, że mały ma niedługo urodziny i marzy o komputerze.

Akcja ruszyła ponownie. Tym razem nie była to klasyczna zbiórka pieniędzy, ale aukcje internetowe. – Nasi przyjaciele podarowali nam swoje pamiątki z wojska – berety, odznaki, a także książki i koszulki – wylicza jeden z organizatorów. W akcję włączyła się Magdalena Kozak, pisarka i lekarka, która podczas pobytu w Afganistanie poznała „Mirona”. Wystawiła na aukcje kilka swoich książek z dedykacją dla zwycięzcy. – Jej fani kupili je za prawie 2 tysiące złotych – opowiada jeden z organizatorów aukcji. Jeden z byłych żołnierzy kompanii specjalnej podarował coś wyjątkowego – czerwony beret oraz odznakę spadochronową. To dla żołnierza olbrzymia wartość sentymentalna, więc bardzo doceniamy taki gest – podkreślają organizatorzy pomocy.

Za zebrane pieniądze udało się kupić komputer, głośniki, słuchawki i plecak pełen słodyczy. Ale przyjaciele komandosów chcą dalej pomagać Konradowi. – Ciągle rozmawiamy z jego mamą. Ona najlepiej wie, czego potrzebuje dziecko. Może uda nam się zebrać pieniądze na ferie? – snują plany na przyszłość.

Prawdopodobnie tak się stanie, bo do akcji włączają się kolejni chętni. Wśród nich są Brandon Webb, były komandos, snajper i instruktor Navy SEALS, autor książki „Czerwony krąg”, oraz Drago, Polak, który służył w amerykańskich Fokach. – Od Brandona dostaliśmy książkę „Czerwony krąg” z jego autografem. Drago podarował nam pamiątkowego coina oraz czapkę – mówi jeden z organizatorów. – Aukcje z tymi przedmiotami ruszą już wkrótce, poinformujemy o tym na fanpage’u JWK Lubliniec.

Starszy chorąży Mirosław Łucki. Fot. Dowództwo Wojsk Specjalnych

Starszy chorąży Mirosław Łucki zmarł w nocy z 23 na 24 sierpnia w wyniku odniesionych ran. Żołnierz z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu brał udział w akcji przejmowania broni i materiałów wybuchowych używanych przez talibów. Operacja prowadzona była przez afgańskich antyterrorystów (ang. Provincial Response Company, PRC), ale wspierali ją polscy komandosi. Chorąży Mirosław Łucki zginął w wyniku wybuchu miny pułapki. Mirosław Łucki był doświadczonym żołnierzem. W wojsku służył od 16 lat. Wielokrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: JWK Lubliniec, Dowództwo Wojsk Specjalnych

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384518240
A co u 3 osieroconych chłopaków po kapitanie , który zginął w Afganistanie, bo poleciał bronić afgańską milicje bez rozpoznania ? Tomek -1 .
DB-A6-73-01

„Tygrys” z radarem
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Wojskowi judocy na tatami
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Francja inwestuje w obronność
Patagonia w zasięgu ręki
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Sukces Trumpa czy Kima?
Kierunek – wschodnia flanka
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Scenariusze dla Tygrysów
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Porady z paragrafem
Najszybsza selekcja w Polsce
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Terytorialsi nauczą się nurkować
Polskie skrzydła w Afryce
Marsz dla Rafała
Załoga Bergepanzera w akcji
Starcie pancernych plutonów
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory – osobiste wymogi
Trening z koktajlami Mołotowa
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Legenda polskiej partyzantki
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Puma i Kuguar na Mazurach
Nowy inspektor marynarki wojennej
Eurosatory 2018 zakończone
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Na jakich zasadach powrót do armii?
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Święto Dowództwa Generalnego
Przyjaciele nie tylko w służbie
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polityka fałszywego uśmiechu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polskie Bryzy nad Afryką
LOT Szkoły Orląt
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO