moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ulga dla weterana

Niższe czesne na studiach oficerskich, zniżka za kurs prawa jazdy czy tańszy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym – stowarzyszenie skupiające weteranów zagranicznych misji namawia firmy do udzielania ulg byłym żołnierzom. Do akcji „Wspierajmy weteranów” włączyło się już kilkunastu przedsiębiorców.


– Cieszymy się, że tyle osób, które zna wojsko tylko z ekranu telewizora, docenia służbę żołnierzy i chce im pomóc – mówi Marek Rzodkiewicz ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. To właśnie Stowarzyszenie kilka miesięcy temu wpadło na pomysł zorganizowania akcji „Wspierajmy weteranów”. Biorą w niej udział szkoły, ośrodki szkolenia kierowców, hotele, wydawnictwa oraz ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe.

Dla weteranów szczególnie cenne są zniżki oferowane przez uczelnie. – Wielu żołnierzy powracających z misji rozstaje się z mundurem. Muszą zmienić zawód, dlatego zapisują się na uczelnie, by zdobyć drugi – tłumaczy Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia. Na udzielenie zniżki weteranom – jako jedna z pierwszych – zdecydowała się Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Byli żołnierze mogą liczyć na czesne mniejsze o 5 lub 10 procent (jeśli podczas służby zostali poszkodowani). Opłata za studia na kierunku Bezpieczeństwo Publiczne i Bezpieczeństwo Narodowe, który cieszy się dużym zainteresowaniem wojskowych, wynosi 3950 złotych. W nowym roku akademickim z tej oferty zamierza skorzystać st. sierż. Jacek Żebryk. – Mam licencjat z politologii, ale chciałbym zdobyć tytuł magistra – deklaruje.

Misjonarze mogą także studiować na preferencyjnych zasadach w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Zniżki wynoszą od 5 do 20 procent.

Jedną z firm, która zaoferowała weteranom bonus na swoje usługi, jest Aeroklub Ziemi Jarosławskiej. Weterani i ich rodziny dostają tu 25–35 procent rabatu. – Wiem, jak ciężko weteranom po powrocie do domu. Chcieliśmy jakoś pomóc byłym żołnierzom – tłumaczy Zenon Zajda, dyrektor Aeroklubu.

Na apel o współpracę odpowiedziała także Szkoła Pisania SCRIBO ze Szczecina, która organizuje warsztaty pisarskie (zniżki wynoszą od 10 do 20 procent), czy też zespół Cichy Fight & Tactics Group Consulting, zajmujący się szkoleniem taktycznym funkcjonariuszy (ulgi wynoszą od 15 do 50 procent).

– Pełna lista firm, które idą na rękę weteranom, znajduje się na stronach Stowarzyszenia. Cały czas prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami – informuje Leszek Stępień.O innych działaniach na rzecz środowiska weteranów czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Centrum zadba o weteranów

Weterani będą mieli swoje miejsce spotkań w Warszawie. Już za dwa lata powstanie Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych, w którym wojskowi otrzymają porady prawne, być może będą też mogli zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację. – Ważne, aby czuli się w nim gospodarzami – mówi minister Tomasz Siemoniak portalowi polska-zbrojna.pl.
  Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Joanna Jankowska

dodaj komentarz

komentarze


Trałowanie pod osłoną
 
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Trudny sojusz partyzantów
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Fleet of the Future
Następcy Herculesów
Rydwany dżihadu
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Dragon” na Wiśle
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
A Half-Open Gate to Hell
F-16 wracają do Polski
Tu się zadań nie wybiera
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Logistyka dla Leopardów
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Nowe plecaki dla żołnierzy
Poprady w Gołdapi
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Ekonowinki na poligonie
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Miroslawiec Up
Logistycy na poligonie w Drawsku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Flota przyszłości
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Kierunek: Afganistan
Zmiany w przepisach mundurowych
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Terytorialsi oddają krew
Likwidacja komendanta Junka
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
The Chariots of Jihad
Jak zginął „Ponury”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Rusza cyberkomponent WOT-u
Obrady Rady Unii Europejskiej
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Polski wkład w operację „Overlord”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO