moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani z patentem płetwonurka

Jak nie stracić orientacji w głębokiej wodzie i opanować różne techniki nurkowania? Dziesięciu żołnierzy poszkodowanych na misjach bierze udział w szkoleniu płetwonurków na Mazurach. Pod wodą ćwiczą nawet ci, którym amputowano nogę lub rękę. Po zaliczeniu kursu zdobędą uprawnienia płetwonurka.


Szkolenie w Orzyszu to pierwszy taki kurs zorganizowany dla polskich weteranów przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Gdański Klub Płetwonurków „Neptun”. – Do Orzysza przyjechało 13 osób. Niektórzy z nich doznali urazu kręgosłupa, a czterech przeszło amputację kończyn – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu.

Dziesięciodniowy kurs został przygotowany specjalnie dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Każdemu żołnierzowi pomagał wykwalifikowany instruktor mający uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi.


Żołnierze przyznają, że udział w kursie to dla nich duże wyzwanie. – Nie chodzi wcale o przełamanie strachu, bo to twardzi faceci, którzy wiele przeszli. Tym razem jednak musieli pokonać własne ograniczenia fizyczne – wyjaśnia mł. chor. Wojtowicz.

Najtrudniejsze było przygotowanie osób po amputacjach. – Brak nogi czy ręki oznacza inną stabilność pod wodą. Dlatego trzeba było tak dobrać balast, by na przykład ktoś, kto używa tylko jednej płetwy, podczas pływania utrzymywał właściwy kierunek – tłumaczy podoficer.

Byli żołnierze najpierw uczestniczyli w zajęciach teoretycznych. Poznawali m.in. techniki zanurzania i wynurzania oraz zasady użytkowania profesjonalnego sprzętu do nurkowania. Potem, asekurowani przez instruktorów, schodzili pod powierzchnię orzyskiego jeziora. Tam uczyli się orientacji pod wodą. – To niełatwa sprawa pływać w zupełnych ciemnościach. A takie panują poniżej 15 metrów – opowiada mł. chor. Wójtowicz. Weterani muszą zanurkować siedem razy na głębokość od 5 do 20 metrów. Dopiero po wykonaniu tego ćwiczenia będą mogli uzyskać uprawnienia płetwonurka.


Zbigniew Skopiński, instruktor z „Neptuna”, jest pewien, że wszyscy zdobędą certyfikat. – Radzą sobie znakomicie. Niektórym żołnierzom bardzo szybko udało się opanować technikę pływania z jedną nogą. To bardzo zdeterminowani ludzie, a z każdym zejściem pod wodę idzie im coraz lepiej – mówi instruktor.

W kursie bierze udział Krzysztof Polusik, saper, który trzy lata temu został ranny w Afganistanie i przeszedł amputację nogi. – Nurkowanie jest trudne nawet dla osób w pełni zdrowych, ale ja bardzo chciałem spróbować. I nie żałuję, bo to coś niesamowitego. Znów mogę sobie udowodnić, że nie ma dla mnie ograniczeń – mówi żołnierz.

Z powodów zdrowotnych nie mogło nurkować trzech weteranów. Dla nich przygotowano zajęcia na motorówkach i kurs prowadzenia jachtu. Te dyscypliny, jak podkreślają instruktorzy, nie wymagają szczególnej kondycji. – Każdy z trzynastu uczestników wróci do domu z nowymi uprawnieniami: jedni z certyfikatem płetwonurka, inni z żeglarskim lub motorowodnym – tłumaczy mł. chor. Wójtowicz.

Kurs nurkowania na Mazurach został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz spółki Orlen.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Luzowanie na „Anakondzie”
„Ślązak” na morskiej próbie
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Wolna Polska na gruzach starego świata
Zmiany w ustawie o weteranach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Mistrz sztangi
Film Frames from the War Front
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Polsko-amerykańskie negocjacje
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Rząd za kluczowymi zmianami
Sarex na Mazurach
Our efforts passed muster
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Wyślij paczkę do PKW
Morskie kły na „Anakondzie”
Kawalerzyści na górskich trasach
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Polska Casa nad Irakiem
Bezpieczny powrót myśliwców
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Testament geopolityczny prezydenta
Kolejne Jelcze dla armii
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
We Build the World of Details
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
The United States of America Have It Their Way
Wojsko szuka pielęgniarek
Rakiety Homara
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Obronne wyzwania fotoniki
Kto zbiera burzę
He Who Awaken Poles to Arms
„Anakonda” w Orzyszu
Konwój dotarł do celu
Sto lat niepodległości
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Gorzki finisz wielkiej wojny
Nothing Can Stop Our Tanks
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Konwój idzie przez Bałtyk
Cel – Fort Trump

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO