moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani z patentem płetwonurka

Jak nie stracić orientacji w głębokiej wodzie i opanować różne techniki nurkowania? Dziesięciu żołnierzy poszkodowanych na misjach bierze udział w szkoleniu płetwonurków na Mazurach. Pod wodą ćwiczą nawet ci, którym amputowano nogę lub rękę. Po zaliczeniu kursu zdobędą uprawnienia płetwonurka.


Szkolenie w Orzyszu to pierwszy taki kurs zorganizowany dla polskich weteranów przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Gdański Klub Płetwonurków „Neptun”. – Do Orzysza przyjechało 13 osób. Niektórzy z nich doznali urazu kręgosłupa, a czterech przeszło amputację kończyn – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu.

Dziesięciodniowy kurs został przygotowany specjalnie dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Każdemu żołnierzowi pomagał wykwalifikowany instruktor mający uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi.


Żołnierze przyznają, że udział w kursie to dla nich duże wyzwanie. – Nie chodzi wcale o przełamanie strachu, bo to twardzi faceci, którzy wiele przeszli. Tym razem jednak musieli pokonać własne ograniczenia fizyczne – wyjaśnia mł. chor. Wojtowicz.

Najtrudniejsze było przygotowanie osób po amputacjach. – Brak nogi czy ręki oznacza inną stabilność pod wodą. Dlatego trzeba było tak dobrać balast, by na przykład ktoś, kto używa tylko jednej płetwy, podczas pływania utrzymywał właściwy kierunek – tłumaczy podoficer.

Byli żołnierze najpierw uczestniczyli w zajęciach teoretycznych. Poznawali m.in. techniki zanurzania i wynurzania oraz zasady użytkowania profesjonalnego sprzętu do nurkowania. Potem, asekurowani przez instruktorów, schodzili pod powierzchnię orzyskiego jeziora. Tam uczyli się orientacji pod wodą. – To niełatwa sprawa pływać w zupełnych ciemnościach. A takie panują poniżej 15 metrów – opowiada mł. chor. Wójtowicz. Weterani muszą zanurkować siedem razy na głębokość od 5 do 20 metrów. Dopiero po wykonaniu tego ćwiczenia będą mogli uzyskać uprawnienia płetwonurka.


Zbigniew Skopiński, instruktor z „Neptuna”, jest pewien, że wszyscy zdobędą certyfikat. – Radzą sobie znakomicie. Niektórym żołnierzom bardzo szybko udało się opanować technikę pływania z jedną nogą. To bardzo zdeterminowani ludzie, a z każdym zejściem pod wodę idzie im coraz lepiej – mówi instruktor.

W kursie bierze udział Krzysztof Polusik, saper, który trzy lata temu został ranny w Afganistanie i przeszedł amputację nogi. – Nurkowanie jest trudne nawet dla osób w pełni zdrowych, ale ja bardzo chciałem spróbować. I nie żałuję, bo to coś niesamowitego. Znów mogę sobie udowodnić, że nie ma dla mnie ograniczeń – mówi żołnierz.

Z powodów zdrowotnych nie mogło nurkować trzech weteranów. Dla nich przygotowano zajęcia na motorówkach i kurs prowadzenia jachtu. Te dyscypliny, jak podkreślają instruktorzy, nie wymagają szczególnej kondycji. – Każdy z trzynastu uczestników wróci do domu z nowymi uprawnieniami: jedni z certyfikatem płetwonurka, inni z żeglarskim lub motorowodnym – tłumaczy mł. chor. Wójtowicz.

Kurs nurkowania na Mazurach został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz spółki Orlen.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


„Kormoran” opuścił Bałtyk
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Terytorialsi w urzędach
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polak znaczy skazaniec
Spadochroniarze skakali po medale
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Płonący tor przeszkód
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Sukces Trumpa czy Kima?
Cel: bezpieczne lotnisko
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Unitarka terytorialsów
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Polskie Bryzy nad Afryką
Motywacja przez sport
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eastern Flank Pillar
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Polityka fałszywego uśmiechu
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Groty na rynku cywilnym
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Inwestycje w Pionki
Francja inwestuje w obronność
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
„Kościuszko” na oceanie
Pancerne starcie w Orzyszu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Frontowe miasta Legionów Polskich
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Sojusz jak wspólna pięść
Serbskie Homary i Kryle

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO