moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyślij pozdrowienia weteranom z PTSD

„Podziwiam Waszą odwagę”, „Dziękuję za Waszą służbę” – tak internauci piszą do żołnierzy, którzy walczą z zespołem stresu pourazowego. Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” trwa na Facebooku. Pomysłodawcy zapewniają, że wszystkie nadesłane przez Internet prace trafią do tych, którzy w szpitalach zmagają się z wojenną traumą.


Na pomysł e-kartek dla żołnierzy wpadły Aneta Stępień, żona jednego z weteranów, oraz Krystyna Hebda, była oficer ratownik medyczny, uczestniczka misji afgańskiej. – Podobną inicjatywę prowadzę w Niemczech, gdzie mam wielu przyjaciół żołnierzy. Zachęcam tam wszystkich do wysyłania niemieckim weteranom świątecznych wielkanocnych kartek. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem i postanowiłam przenieść go na polski grunt – mówi pani Krystyna.

Polska akcja skierowana jest jednak tylko do wojskowych, którzy w warszawskiej Klinice Psychiatrii Stresu Bojowego leczą urazy psychiczne spowodowane pobytem na misji, w tym także PTSD. – To ludzie, którzy często żyją w dwóch zupełnie różnych światach, tym rzeczywistym i tym, w którym wciąż są na misji. W obu czują się tak samo samotni. W takich przypadkach gest świadczący o tym, że ich los nie jest nam obojętny, może być dobrym lekarstwem – mówi Aneta Stępień.

Akcja trwa od 9 marca i już wywołała spore zainteresowanie. – Ręcznie robione kartki przygotowują wolontariusze. Oprócz pozdrowień kierowanych do wszystkich żołnierzy z okazji Świąt Wielkanocnych, dostaliśmy też takie, które są przeznaczone dla konkretnych osób – mówi Aneta Stępień. Podkreśla, że zgłaszają się także internauci, którzy pytają o problemy weteranów, bo chcą im pomóc.

W akcji może wziąć udział każdy. – Wystarczy wysłać do nas specjalnie przygotowaną kartkę – mówi Krystyna Hebda, która inicjatywę promuje także w szkołach i oddziałach PCK. Jako wolontariuszka aktywnie działa na rzecz weteranów także w Centrum Pomocy Psychologiczno-Społecznej mundurowi24.pl.

Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” będzie trwała dopóty, dopóki internauci będą wysyłać pozdrowienia. Wszystkie będą na bieżąco drukowane i wysyłane do pacjentów Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Pomysł chwalą weterani. – Każda próba zrozumienia ludzi chorujących na PTSD, każdy rodzaj wsparcia ma duże znaczenie – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Podoficer w 2010 roku dowodził sekcją strzelców wyborowych w Afganistanie. Podczas jednej z akcji prowadzonej w prowincji Ajiristan został ranny. Odniósł rany postrzałowe prawej nogi i doznał 50-procentowego ubytku słuchu. Żołnierz do dziś przechowuje kartki, które podczas pobytu w szpitalu w Ramstein otrzymał od amerykańskich dzieci. – To był dla nas wyraźny sygnał, że ktoś o nas pamięta i że dla kogoś jesteśmy ważni – opowiada podoficer.

Kartki można przesyłać na adres: kartkadlaweterana@poczta.onet.pl.

To pierwsza prowadzona w Internecie tego typu akcja dla polskich weteranów. Podobne inicjatywy kierowane są do żołnierzy służącym na misjach poza granicami kraju, jednak wtedy kartki przygotowywane są własnoręcznie najczęściej przez przedszkolaków i młodzież. Potem trafiają np. do Afganistanu czy Kosowa.

Według danych z 2013 roku, w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie od 2005 roku hospitalizowano 290 weteranów misji. Ze względu na problemy psychiczne z Afganistanu wróciło do kraju przed zakończeniem misji około 4 proc. żołnierzy. Według szacunkowych danych stres pourazowy dotyka około 10 proc. weteranów polskich kontyngentów wojskowych.

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Pancerna walka w mieście
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Jastrzębie widzą w ciemności
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
12 Brygada 20 lat w NATO
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Szef NATO w Warszawie
Podwyżki dla pracowników wojska
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
MP5: pierwszy z NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Cel – bezpieczna Europa
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Kraby na służbie w Sulechowie
Step ahead in a different world
Trening na wieżowcu i nad wodą
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Rok intensywnych ćwiczeń
Generała Andersa akces do NATO
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
„Zoom na proobronność”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Panie bez taryfy ulgowej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
75 lat od wielkiej ucieczki
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Steering Awareness
Pogromcy czołgów poszukiwani
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Brunssum, or welcome to the Netherlands
US Army od kuchni
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
General Anders Joins NATO
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Drugie życie Wilczego Szańca
A Biting and Tracking Commando
201 maratonów w 201 krajach
Premier odwiedził GROM
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kampania wyborcza poza armią
Trzecia Setka Komandosa
Wizja marszałka prysła w Rydze
To był realny plan odbudowy Polski
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO