moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyprawka dla Poli

Kilkaset sztuk odzieży udało się zebrać Stowarzyszeniu „Szkoły dla Pokoju” w ramach akcji „Zima w Afganistanie”. Dary trafią do potrzebujących mieszkańców tego kraju. W tym roku za sprawą malutkiej Poli, którą znaleźli polscy żołnierze, stowarzyszenie zbierało głównie ubranka dla dzieci. Odzież można przekazać jeszcze dzisiaj do godz. 17.


Warszawskie Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” corocznie organizuje akcję „Zima w Afganistanie”, podczas której zbierana jest odzież dla potrzebujących Afgańczyków. Tegoroczna edycja rozpoczęła się, zanim polscy żołnierze znaleźli w Afganistanie maleńką dziewczynkę, którą nazwali Pola. Kiedy do Polski dotarły informacje o uratowaniu kilkudniowej dziewczynki, prezes Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” Beata Błaszczyk postanowiła, że organizacja zbierać będzie także ubranka i akcesoria dla niemowląt. – Akcja „Zima w Afganistanie” cieszyła się co roku umiarkowanym zainteresowaniem. Gdy pojawiła się sprawa Poli, odzew przeszedł nasze oczekiwania – opowiada Katarzyna Javaheri, działająca w stowarzyszeniu od 2007 r.

Odzież można było przynosić w wyznaczone miejsca w Warszawie i w Krakowie przez ostatnie dwa tygodnie. Organizatorzy akcji prosili głównie o ciepłe ubrania, buty dla dzieci, koce, czapki oraz zabawki. – Zainteresowanie akcją jest zaskakująco duże. Dary zbieramy jeszcze dzisiaj do godziny 17. Otrzymaliśmy już dziecięce kombinezony, kurtki, bluzy polarowe, śpioszki, czapeczki, obuwie i zabawki. Są także rzeczy dla dorosłych – opowiada Marcin Krzyżanowski, były polski konsul w Afganistanie, który przyłączył się do akcji.

W Krakowie zebrano dotąd około 300 sztuk odzieży zimowej, kilkakrotnie więcej jest w Warszawie. – Niektórzy darczyńcy podkreślali, że zależy im na tym, aby dane rzeczy trafiły konkretnie do Poli. Przed wysyłką do Afganistanu rzeczy zostaną posortowane. Już teraz widać, że Pola dostanie wyprawkę na kilka najbliższych lat – mówi Katarzyna Javaheri.

Za kilka dni wszystkie dary zostaną spakowane i przewiezione z Warszawy i Krakowa do Wrocławia, skąd będą wysłane do Afganistanu. Lot planowany jest na pierwszy tydzień października.

W tym roku Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Podczas swojej działalności udało im się w 2005 r. wybudować szkoły w Mohmandan, a rok później w Qaramqul (projekty wygrały konkurs MSZ „Pomoc rozwojowa”). W 2006 r. wolontariusze stowarzyszenia uczyli w Afganistanie języka angielskiego i obsługi komputerów. Każdego roku „Szkoły dla Pokoju” wysyłają do Afganistanu, a także do innych potrzebujących pomocy krajów, odzież, piłki, komputery, środki higieniczne. Od kilku lat wspierają także placówki oświatowe w Afganistanie, wysyłając podręczniki i pomoce szkolne. Ich afgańskim partnerem jest organizacja pozarządowa New Gulestan Arzo Organization. Stowarzyszenie działa w formie non-profit. Nie zatrudnia pracowników, nie ma wynajętego biura. Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.szkolydlapokoju.pl, Wojciech Majeran

dodaj komentarz

komentarze


Kompania pełna braci
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Stępka pod „Albatrosa”
Okręty NATO w polskich portach
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Miła sercu epoka Periniego
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Nominacje generalskie
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Natowska dywizja gotowa do działania
Orliki kupione
Klątwa czarnego złota
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Lampart testuje współpracę sił Grupy Wyszehradzkiej
Zmiany w ustawie o weteranach
Wojna zaczyna się w czwartek
Nagroda dla medyka GROM-u
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
One step ahead of the enemy
100 miast na 100 lat
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wyjątkowy Vis
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Minister Błaszczak podsumował trzy lata działalności resortu
Wyślij paczkę do PKW
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Playing the World
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Rząd za kluczowymi zmianami
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Krew na wagę zwycięstwa
Cel – bezpieczna Europa
Who Reaps the Whirlwind
Fly Eye dla terytorialsów
Kawalerzyści na górskich trasach
Pomoc dla bohaterów
Pokazy od kuchni
Raki u podhalańczyków
Nothing Can Stop Our Tanks
Our efforts passed muster
Curse of the Black Gold
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cywile trafią na kurs Jata
Wojna zaczyna się w czwartek
Świąteczna paczka dla powstańca
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Komiks o katyńskich bohaterach
Shows from the backstage
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Triumf polsko-holenderskiego teamu
Homar wyceniony
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Polska Casa nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO