moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyprawka dla Poli

Kilkaset sztuk odzieży udało się zebrać Stowarzyszeniu „Szkoły dla Pokoju” w ramach akcji „Zima w Afganistanie”. Dary trafią do potrzebujących mieszkańców tego kraju. W tym roku za sprawą malutkiej Poli, którą znaleźli polscy żołnierze, stowarzyszenie zbierało głównie ubranka dla dzieci. Odzież można przekazać jeszcze dzisiaj do godz. 17.


Warszawskie Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” corocznie organizuje akcję „Zima w Afganistanie”, podczas której zbierana jest odzież dla potrzebujących Afgańczyków. Tegoroczna edycja rozpoczęła się, zanim polscy żołnierze znaleźli w Afganistanie maleńką dziewczynkę, którą nazwali Pola. Kiedy do Polski dotarły informacje o uratowaniu kilkudniowej dziewczynki, prezes Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” Beata Błaszczyk postanowiła, że organizacja zbierać będzie także ubranka i akcesoria dla niemowląt. – Akcja „Zima w Afganistanie” cieszyła się co roku umiarkowanym zainteresowaniem. Gdy pojawiła się sprawa Poli, odzew przeszedł nasze oczekiwania – opowiada Katarzyna Javaheri, działająca w stowarzyszeniu od 2007 r.

Odzież można było przynosić w wyznaczone miejsca w Warszawie i w Krakowie przez ostatnie dwa tygodnie. Organizatorzy akcji prosili głównie o ciepłe ubrania, buty dla dzieci, koce, czapki oraz zabawki. – Zainteresowanie akcją jest zaskakująco duże. Dary zbieramy jeszcze dzisiaj do godziny 17. Otrzymaliśmy już dziecięce kombinezony, kurtki, bluzy polarowe, śpioszki, czapeczki, obuwie i zabawki. Są także rzeczy dla dorosłych – opowiada Marcin Krzyżanowski, były polski konsul w Afganistanie, który przyłączył się do akcji.

W Krakowie zebrano dotąd około 300 sztuk odzieży zimowej, kilkakrotnie więcej jest w Warszawie. – Niektórzy darczyńcy podkreślali, że zależy im na tym, aby dane rzeczy trafiły konkretnie do Poli. Przed wysyłką do Afganistanu rzeczy zostaną posortowane. Już teraz widać, że Pola dostanie wyprawkę na kilka najbliższych lat – mówi Katarzyna Javaheri.

Za kilka dni wszystkie dary zostaną spakowane i przewiezione z Warszawy i Krakowa do Wrocławia, skąd będą wysłane do Afganistanu. Lot planowany jest na pierwszy tydzień października.

W tym roku Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Podczas swojej działalności udało im się w 2005 r. wybudować szkoły w Mohmandan, a rok później w Qaramqul (projekty wygrały konkurs MSZ „Pomoc rozwojowa”). W 2006 r. wolontariusze stowarzyszenia uczyli w Afganistanie języka angielskiego i obsługi komputerów. Każdego roku „Szkoły dla Pokoju” wysyłają do Afganistanu, a także do innych potrzebujących pomocy krajów, odzież, piłki, komputery, środki higieniczne. Od kilku lat wspierają także placówki oświatowe w Afganistanie, wysyłając podręczniki i pomoce szkolne. Ich afgańskim partnerem jest organizacja pozarządowa New Gulestan Arzo Organization. Stowarzyszenie działa w formie non-profit. Nie zatrudnia pracowników, nie ma wynajętego biura. Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.szkolydlapokoju.pl, Wojciech Majeran

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
„Bolko” na wodzie
Serce admirała biło dla Polski
Our efforts passed muster
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
Razem dla bezpieczeństwa
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Jastrzębie w Albacete
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Terytorialsi w urzędach
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Weterani w drodze do Sydney
Polska Casa nad Irakiem
JTAC wie najwięcej
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Pole by choice
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Stalowa nowoczesność
W cyberprzestrzeni trwa wojna
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Patrol” walczy ze skażeniami
Prezydent Duda w Białym Domu
Warto być żołnierzem
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Rząd za kluczowymi zmianami
Nothing Can Stop Our Tanks
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Szer. rez. Jarosław Kurowski
The United States of America Have It Their Way
Sierż. Andrzej Skrajny
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Więcej pieniędzy dla armii!
Zmiany w dodatkach służbowych
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Afgańska zmiana gotowa do misji
„Niepodległą mamy we krwi”
Zmiany w ustawie o weteranach
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Drugie życie BWR-ów
Plut. Włodzimierz Wysocki
Wyślij paczkę do PKW
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Sierż. Janusz Raczy
Na macie z mistrzem
Optoelektronika dla Leopardów
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Kawalerzyści na górskich trasach
Broń nie tylko dla mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO