moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla bohaterów

Już po raz ósmy st. sierż. rez. Tomasz Sawicki organizuje bożonarodzeniową edycję „Paczki dla Bohatera”. W całej Polsce i na świecie zbierane są artykuły spożywcze, higieniczne, a także świąteczne kartki, które zostaną przekazane wyjątkowym ludziom – żołnierzom Armii Krajowej, powstańcom warszawskim i opozycjonistom z okresu stanu wojennego.


W akcję „Paczka dla Bohatera” zaangażowani byli także żonierze.

Kiedy kilka lat temu Tomasz Sawicki wystartował z pierwszą edycją „Paczki dla Bohatera” pomagał zaledwie 36 osobom. Wraz z nim działało... dwóch wolontariuszy. W tym roku mija osiem lat od startu akcji i... – Trochę się pozmieniało – uśmiecha się Sawicki. – W Paczce bierze udział około 500 wolontariuszy, a do obdarowania mamy ponad 1700 osób – mówi organizator akcji.

Wolontariusze przygotowują paczki dla podopiecznych dwa razy w roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Najpierw w całej Polsce i na świecie (w tym roku w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech) przez kilkanaście dni zbierają produkty, następnie pakują je w paczki i rozwożą, odwiedzając jednocześnie kombatantów. Promują również akcję w mediach społecznościowych. – Nie mamy funduszów na marketing, więc promujemy się sami, jak tylko umiemy. Prowadzimy m.in. „Bazarek dla Bohatera”, na którym można wylicytować przeróżne przedmioty. Cały dochód przeznaczamy na organizowanie na przykład wakacji czy ferii dla bohatera – mówi Tomasz Sawicki.

Jak włączyć się w akcję „Paczka dla Bohatera”? Przede wszystkim można wziąć udział w zbiórce i przynieść lub przesłać produkty do wybranych punktów. Czego potrzebują bohaterowie? – Zbieramy produkty z długim terminem przydatności, jak herbata, kawa, słodkości, owoce i warzywa w puszkach, konfitury i dżemy, konserwy mięsne i rybne – wyjaśnia Tomasz Sawicki. Prócz tego zbierane są artykuły chemiczne i higieniczne, a także koce, prześcieradła i ręczniki. – Mam jednak wielką prośbę. Do produktów dołączcie kartki z życzeniami. Nasi bohaterowie właśnie na nie czekają najbardziej – przyznaje Sawicki.

Gdzie szukać punktów, w których zbierane są produkty na prezenty dla bohaterów? Lista wszystkich koordynatorów „Paczki dla Bohatera” wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi znajduje się na stronie: VIII Bożonarodzeniowa „Paczka dla Bohatera”. Zbiórka potrwa do 14 grudnia.

W tym roku po raz pierwszy można również kupić specjalnie na tę okazję wydany kalendarz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Grupa pań, które zajmują się rekonstrukcją historyczną przygotowały kalendarz ze zdjęciami, które przedstawiają kobiety w drodze do niepodległości. – Zaznaczyłyśmy w nim również wiele ciekawych dat ważnych dla polskiej niepodległości i rysy historyczne dotyczące każdego z przedstawionych wydarzeń. W kalendarzu znajduje się też kilka zdjęć i opowieści o naszych bohaterkach – mówi Natalia Bąk, członkini grupy. Znajduje się tam m.in. zdjęcie Wandy Thun oraz Janiny Ostrowskiej-Kin, które walczyły w powstaniu warszawskim. Kalendarz kosztuje 40 zł i można go zamówić tutaj.

Aby pomóc podopiecznym Tomasz Sawickiego, można też wziąć udział w licytacji przedmiotów, np. książek i wojskowych gadżetów, albo przekazać takie przedmioty na licytację.

Wszystkie zgromadzone środki są w całości przeznaczone na pomoc bohaterom. – To, co robimy wraz z wolontariuszami, jest działalnością charytatywną. Nie bierzemy za to żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki.

Wszystkie paczki zostaną rozwiezione przez wolontariuszy 15 i 16 grudnia. – Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nasz apel o pomoc, tak jak w latach poprzednich, nie pozostanie bez odpowiedzi. Liczymy na Wasze wsparcie! – zachęca do zaangażowania się w akcję Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. sierż. Wiesław Wieczorek

dodaj komentarz

komentarze


MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Tryumf w cieniu Jałty
Kampania wyborcza poza armią
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Region Without a Key
Tarcza przeciwko agresji
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Bohater Yoga
Zgrupowanie przed defiladą
Szczęśliwa trzynastka
Wojna w świętym mieście, epilog
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Szef NATO w Warszawie
Cel – bezpieczna Europa
Irackie zapiski gen. Bieńka
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
„Sophia” z nową zmianą
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Alarm dla Jastrzębi
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Czołgi błota się nie boją
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Żołnierski dar serca
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Kurier podziemnego państwa
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Rozgrywka Stalina
Miliony na badania amunicji
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Remont „Piasta” na finiszu
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Leopards in a Trap
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Panie bez taryfy ulgowej
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Podpułkownik „Sokole Oko”
Sukcesy biegających żołnierzy
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Wodowanie „Artemisa”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bliski Wschód. Region bez klucza
Ducha nie wolno tracić

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO