moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla bohaterów

Już po raz ósmy st. sierż. rez. Tomasz Sawicki organizuje bożonarodzeniową edycję „Paczki dla Bohatera”. W całej Polsce i na świecie zbierane są artykuły spożywcze, higieniczne, a także świąteczne kartki, które zostaną przekazane wyjątkowym ludziom – żołnierzom Armii Krajowej, powstańcom warszawskim i opozycjonistom z okresu stanu wojennego.


W akcję „Paczka dla Bohatera” zaangażowani byli także żonierze.

Kiedy kilka lat temu Tomasz Sawicki wystartował z pierwszą edycją „Paczki dla Bohatera” pomagał zaledwie 36 osobom. Wraz z nim działało... dwóch wolontariuszy. W tym roku mija osiem lat od startu akcji i... – Trochę się pozmieniało – uśmiecha się Sawicki. – W Paczce bierze udział około 500 wolontariuszy, a do obdarowania mamy ponad 1700 osób – mówi organizator akcji.

Wolontariusze przygotowują paczki dla podopiecznych dwa razy w roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Najpierw w całej Polsce i na świecie (w tym roku w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech) przez kilkanaście dni zbierają produkty, następnie pakują je w paczki i rozwożą, odwiedzając jednocześnie kombatantów. Promują również akcję w mediach społecznościowych. – Nie mamy funduszów na marketing, więc promujemy się sami, jak tylko umiemy. Prowadzimy m.in. „Bazarek dla Bohatera”, na którym można wylicytować przeróżne przedmioty. Cały dochód przeznaczamy na organizowanie na przykład wakacji czy ferii dla bohatera – mówi Tomasz Sawicki.

Jak włączyć się w akcję „Paczka dla Bohatera”? Przede wszystkim można wziąć udział w zbiórce i przynieść lub przesłać produkty do wybranych punktów. Czego potrzebują bohaterowie? – Zbieramy produkty z długim terminem przydatności, jak herbata, kawa, słodkości, owoce i warzywa w puszkach, konfitury i dżemy, konserwy mięsne i rybne – wyjaśnia Tomasz Sawicki. Prócz tego zbierane są artykuły chemiczne i higieniczne, a także koce, prześcieradła i ręczniki. – Mam jednak wielką prośbę. Do produktów dołączcie kartki z życzeniami. Nasi bohaterowie właśnie na nie czekają najbardziej – przyznaje Sawicki.

Gdzie szukać punktów, w których zbierane są produkty na prezenty dla bohaterów? Lista wszystkich koordynatorów „Paczki dla Bohatera” wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi znajduje się na stronie: VIII Bożonarodzeniowa „Paczka dla Bohatera”. Zbiórka potrwa do 14 grudnia.

W tym roku po raz pierwszy można również kupić specjalnie na tę okazję wydany kalendarz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Grupa pań, które zajmują się rekonstrukcją historyczną przygotowały kalendarz ze zdjęciami, które przedstawiają kobiety w drodze do niepodległości. – Zaznaczyłyśmy w nim również wiele ciekawych dat ważnych dla polskiej niepodległości i rysy historyczne dotyczące każdego z przedstawionych wydarzeń. W kalendarzu znajduje się też kilka zdjęć i opowieści o naszych bohaterkach – mówi Natalia Bąk, członkini grupy. Znajduje się tam m.in. zdjęcie Wandy Thun oraz Janiny Ostrowskiej-Kin, które walczyły w powstaniu warszawskim. Kalendarz kosztuje 40 zł i można go zamówić tutaj.

Aby pomóc podopiecznym Tomasz Sawickiego, można też wziąć udział w licytacji przedmiotów, np. książek i wojskowych gadżetów, albo przekazać takie przedmioty na licytację.

Wszystkie zgromadzone środki są w całości przeznaczone na pomoc bohaterom. – To, co robimy wraz z wolontariuszami, jest działalnością charytatywną. Nie bierzemy za to żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki.

Wszystkie paczki zostaną rozwiezione przez wolontariuszy 15 i 16 grudnia. – Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nasz apel o pomoc, tak jak w latach poprzednich, nie pozostanie bez odpowiedzi. Liczymy na Wasze wsparcie! – zachęca do zaangażowania się w akcję Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. sierż. Wiesław Wieczorek

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Nauka zimowego pływania
Security Game
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Śmierć bohatera
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
We Are All Darfur
Defense Without Politics
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Krwawe walki o Monte Cassino
Militaria na Zamku Królewskim
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chciałem walczyć z Niemcami
Double Eagle po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pretorianie na Mazurach
Stulatka hydrografia
„Bolko” w służbie
JWK z odznaką pamiątkową
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ważka bliżej
Rywalizacja strzelców wyborowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Symulatory strzelań Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Obradowała Rada Gabinetowa
Darłowo czeka na śmigłowce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO