moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla bohaterów

Już po raz ósmy st. sierż. rez. Tomasz Sawicki organizuje bożonarodzeniową edycję „Paczki dla Bohatera”. W całej Polsce i na świecie zbierane są artykuły spożywcze, higieniczne, a także świąteczne kartki, które zostaną przekazane wyjątkowym ludziom – żołnierzom Armii Krajowej, powstańcom warszawskim i opozycjonistom z okresu stanu wojennego.


W akcję „Paczka dla Bohatera” zaangażowani byli także żonierze.

Kiedy kilka lat temu Tomasz Sawicki wystartował z pierwszą edycją „Paczki dla Bohatera” pomagał zaledwie 36 osobom. Wraz z nim działało... dwóch wolontariuszy. W tym roku mija osiem lat od startu akcji i... – Trochę się pozmieniało – uśmiecha się Sawicki. – W Paczce bierze udział około 500 wolontariuszy, a do obdarowania mamy ponad 1700 osób – mówi organizator akcji.

Wolontariusze przygotowują paczki dla podopiecznych dwa razy w roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Najpierw w całej Polsce i na świecie (w tym roku w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech) przez kilkanaście dni zbierają produkty, następnie pakują je w paczki i rozwożą, odwiedzając jednocześnie kombatantów. Promują również akcję w mediach społecznościowych. – Nie mamy funduszów na marketing, więc promujemy się sami, jak tylko umiemy. Prowadzimy m.in. „Bazarek dla Bohatera”, na którym można wylicytować przeróżne przedmioty. Cały dochód przeznaczamy na organizowanie na przykład wakacji czy ferii dla bohatera – mówi Tomasz Sawicki.

REKLAMA

Jak włączyć się w akcję „Paczka dla Bohatera”? Przede wszystkim można wziąć udział w zbiórce i przynieść lub przesłać produkty do wybranych punktów. Czego potrzebują bohaterowie? – Zbieramy produkty z długim terminem przydatności, jak herbata, kawa, słodkości, owoce i warzywa w puszkach, konfitury i dżemy, konserwy mięsne i rybne – wyjaśnia Tomasz Sawicki. Prócz tego zbierane są artykuły chemiczne i higieniczne, a także koce, prześcieradła i ręczniki. – Mam jednak wielką prośbę. Do produktów dołączcie kartki z życzeniami. Nasi bohaterowie właśnie na nie czekają najbardziej – przyznaje Sawicki.

Gdzie szukać punktów, w których zbierane są produkty na prezenty dla bohaterów? Lista wszystkich koordynatorów „Paczki dla Bohatera” wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi znajduje się na stronie: VIII Bożonarodzeniowa „Paczka dla Bohatera”. Zbiórka potrwa do 14 grudnia.

W tym roku po raz pierwszy można również kupić specjalnie na tę okazję wydany kalendarz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Grupa pań, które zajmują się rekonstrukcją historyczną przygotowały kalendarz ze zdjęciami, które przedstawiają kobiety w drodze do niepodległości. – Zaznaczyłyśmy w nim również wiele ciekawych dat ważnych dla polskiej niepodległości i rysy historyczne dotyczące każdego z przedstawionych wydarzeń. W kalendarzu znajduje się też kilka zdjęć i opowieści o naszych bohaterkach – mówi Natalia Bąk, członkini grupy. Znajduje się tam m.in. zdjęcie Wandy Thun oraz Janiny Ostrowskiej-Kin, które walczyły w powstaniu warszawskim. Kalendarz kosztuje 40 zł i można go zamówić tutaj.

Aby pomóc podopiecznym Tomasz Sawickiego, można też wziąć udział w licytacji przedmiotów, np. książek i wojskowych gadżetów, albo przekazać takie przedmioty na licytację.

Wszystkie zgromadzone środki są w całości przeznaczone na pomoc bohaterom. – To, co robimy wraz z wolontariuszami, jest działalnością charytatywną. Nie bierzemy za to żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki.

Wszystkie paczki zostaną rozwiezione przez wolontariuszy 15 i 16 grudnia. – Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nasz apel o pomoc, tak jak w latach poprzednich, nie pozostanie bez odpowiedzi. Liczymy na Wasze wsparcie! – zachęca do zaangażowania się w akcję Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. sierż. Wiesław Wieczorek

dodaj komentarz

komentarze


Nurkowie ćwiczą pod lodem
Więcej Polski w Eurokorpusie
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Breakdown? Do not panic
Na wyciągnięcie ręki
Peaceful Pretexts of Putin
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
O honor Polski walczącej
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Podchorążowie na zimowym survivalu
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Obrady NATO w Brukseli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Harcerz zwany Flo
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
WOT na szklanym ekranie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Akcja antynarkotykowa żandarmów
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Kampania wyborcza poza armią
Panie bez taryfy ulgowej
Ramię w ramię z pogranicznikami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Brukseli o bezpieczeństwie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Podwójne zamrożenie
Neptuny wchodzą do służby
Macedonia Północna w drodze do NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Diabły po Żelaznych Koniach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Deputowani z USA murem za NATO
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Pokonać strach przed ogniem
The holy mission
Polowanie na zbrodniarzy
Cel – bezpieczna Europa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
19 medali żołnierzy
Interoperacyjność Jaśmina

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO