moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

200 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego nie złożyło broni po zakończeniu II wojny światowej i kontynuowało walkę o wolną Polskę. Wprowadzany siłą nowy ustrój traktowali jak śmiertelne zagrożenie dla narodu, jego wartości i dziedzictwa. To jeden z najbardziej zakłamanych rozdziałów w historii Polski. Czas przywrócić pamięć o tych, którzy nie pogodzili się z wynikiem międzynarodowych ustaleń i mieli odwagę walczyć o Polskę.

Od kilku lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju organizowanych jest szereg uroczystości, które mają upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń, którzy przez lata skazani byli na zapomnienie.

 

Bydgoszcz dla niezłomnych

Pamiętajcie o ludziach, którzy chcieli oddać życie na ołtarzu ojczyzny. Dzięki nim Polska jest dziś wolna – apelował Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, do młodzieży z klas mundurowych z Więcborka i Szubina, z którymi spotkał się we wtorek w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

 
 

9 Pułk Rozpoznawczy – jedyna jednostka nosząca imię wyklętego

Pierwszą i na razie jedyną jednostką, której patronem został żołnierz wyklęty, jest 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego. Jednostka dwa lata temu przyjęła imię płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, legendarnego partyzanckiego dowódcy zamordowanego przez komunistów. Takiego patrona zaproponowali sami żołnierze.

 

 
 

W Sejmie dyskutowano o losach i dziedzictwie żołnierzy wyklętych

Członkowie podziemia antykomunistycznego swoją walką, toczoną mimo braku realnej szansy na powodzenie, przypominają losy powstańców styczniowych i tak jak oni są wspaniałymi wzorami dla młodego pokolenia – mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sejmie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 
   

Koniec z milczeniem

Magdalena Zarzycka jest prezesem zarejestrowanego w lutym 2016 roku Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych. Organizacja zrzesza dzieci i wnuki żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, a także pochodzili z działającego po 1945 roku na Lubelszczyźnie oddziału partyzanckiego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

 

 
   

Pobiegli Tropem Wilczym

Około 60 tysięcy osób z ponad 240 miast wzięło udział w tegorocznym Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym żołnierzy wyklętych. Warszawski bieg zainaugurował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wśród biegaczy znaleźli się m.in. żołnierze, weterani zagranicznych misji oraz Amerykanie z 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którzy stacjonują w Polsce.

 

 
   

Wystawa o żołnierzach wyklętych na gmachu DGW

Płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, płk Witold Pilecki, mjr Józef Rzepka „Znicz” – to niektórzy z 24 żołnierzy niezłomnych, których portrety znalazły się na wystawie odsłoniętej przez wiceministra obrony Wojciecha Fałkowskiego. Ekspozycję można oglądać do 10 marca na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego.

 
   

Tak uczcimy pamięć żołnierzy niezłomnych

Uroczysty capstrzyk, msze w intencji pomordowanych, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, projekcje filmowe, wystawy czy spotkania z byłymi partyzantami – to tylko część programu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości z udziałem prezydenta odbędą się 1 marca przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

 
   

WBH wspiera Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Mapy, akta osobowe żołnierzy drugiej konspiracji, a także wojskowe materiały operacyjne znajdujące się w zbiorach Wojskowego Biura Historycznego będą eksponowane w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Porozumienie o współpracy obu instytucji podpisano w czwartek w Warszawie.

 
   

Konkurs na plakat z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych

Zostało dziesięć dni, by móc wystartować w konkursie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Każdy może przesłać autorski projekt plakatu upamiętniającego bohaterów niezłomnych. Organizatorzy – stowarzyszenia na rzecz edukacji patriotycznej oraz kapituła obchodów święta – zapewniają, że zwycięska praca ma szansę promować Dzień Wyklętych.

 
   

Młodzież na tropie historii Wyklętych

Plakaty, słuchowiska, utwory literackie, a nawet filmy – takie prace nadsyłają uczniowie na ogólnopolski konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat bohaterów drugiego podziemia. – Żołnierze wyklęci stają się dla młodego pokolenia wzorem do naśladowania – uważa Karol Wołek, organizator konkursu.

 
 

„Wyklęty” – historia człowieka tropionego jak zwierzę

Ich świat ginął, ale oni zacięcie o niego walczyli – najpierw z Niemcami, potem z Sowietami. Opowiada o nich „Wyklęty” Konrada Łęckiego. Choć to film fabularny, przedstawione historie działy się naprawdę. Różnym żołnierzom niezłomnym. – Nie pokazaliśmy ich koturnowo, tylko w dynamiczny, nowoczesny sposób – zachęca reżyser. Film wejdzie do kin 3 marca.

 
   

 Mundur dla kombatantów

Weterani walk o niepodległość Polski będą mieli prawo nosić specjalne mundury wraz z oznakami stopni wojskowych. Tak zakłada nowelizacja ustawy o kombatantach, która niedawno została skierowana do sejmu. Pierwsi żołnierze niezłomni otrzymają umundurowanie podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2017 roku.

 

 
   

Młodzież kręci filmy o żołnierzach niezłomnych

Najpierw organizowali wieczory patriotyczne, później wpadli na pomysł, by o bohaterach podziemia niepodległościowego nagrywać filmy. Młodzież wraz z wychowawcami z domu dziecka w Lublinie uwiecznia losy żołnierzy wyklętych na taśmie filmowej. Na początek opowiedzieli o „Uskoku”, „Orliku” i o „Zaporze”, ale w planach są dalsze produkcje.

 

 
 

Tablica ku czci żołnierzy wyklętych

Na tablicy umieszczonej na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza wypisano miejsca akcji, podczas których żołnierze wyklęci uwalniali więźniów bezpieki. – Nie byłoby niepodległości, gdyby nie ich czyn – mówił prezydent Andrzej Duda, odsłaniając płytę. – Żołnierzom niezłomnym oddajemy hołd, tworząc Polskę wolną i sprawiedliwą – podkreślał minister obrony Antoni Macierewicz.

 
 

 

Escape room, czyli znasz historię, jesteś na dobrej drodze

Drogę do wyjścia z tego pokoju znajdą ci, którzy rozwiążą wszystkie zadania. Wystarczy znać dzieje podziemia niepodległościowego. Escape room, czyli pomieszczenie do gry zespołowej poświęconej żołnierzom wyklętym, tworzy Instytut Pamięci Narodowej. W pokoju zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB, a gracze będą musieli przeprowadzić akcję odbicia więźnia.

 

 
 

Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Polakom należy opowiadać prawdziwą historię Polski, aby mogli czuć się dumni z dokonań swoich ojców, dziadów i pradziadów. Z tego punktu widzenia festiwal ten ma historyczne znaczenie - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, goszcząc w Gdyni na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

 
 

Polska spłaca dług wobec „Inki” i „Zagończyka”

Już nikt nie odważy się wymazać z naszej historii bohaterów – mówił prezydent Andrzej Duda podczas pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” i ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Sanitariuszka i żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK zostali pochowani w Gdańsku. – Cześć i chwała bohaterom! – krzyczały tłumy, które przybyły na uroczystość. Oboje pośmiertnie awansowano.

 
 

Niech żyje pamięć niezłomnych!

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba. Jest mi smutno, że muszę umierać…” – napisała Danuta Siedzikówna „Inka”, gdy znała już wyrok. Razem z młodziutką sanitariuszką pod ścianą ustawiono ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Ich grób miał pozostać nieodkryty. Dziś żołnierze majora „Łupaszki”, zamordowani 70 lat temu, odbierają należny dług.

 
 

„Orlik” – bohater wyklęty

Gdy umierał, zastrzelony przez UB, miał zaledwie 29 lat. Major Marian Bernaciak „Orlik” był wówczas zwierzchnikiem wszystkich oddziałów i grup zbrojnych organizacji Wolność i Niezawisłość na terenie Inspektoratu Puławy. 24 czerwca minęła 70. rocznica śmierci legendarnego dowódcy walczącego z komunistyczną władzą w Polsce.

 

 
 

Las Stocki. Największa bitwa żołnierzy wyklętych

Dla sałdatów 198 Samodzielnego Batalionu Strzelców Zmotoryzowanych wojsk wewnętrznych NKWD 24 maja 1945 roku zapisał się pod znakiem porażki. Nie docenili oni sprawności bojowej polskich partyzantów oraz kunsztu dowodzenia mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Po kilkugodzinnych zaciętych walkach w rejonie miejscowości Las Stocki, nieopodal Kazimierza Dolnego, zostali zepchnięci do obrony i tylko nadciągające sowieckie posiłki pancerne uchroniły ich od całkowitej klęski.

 

 
 

„Łupaszka” spoczął na wojskowych Powązkach

Polska pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Miały charakter państwowy, a pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W ostatniej drodze „Łupaszce” towarzyszyły tłumy ludzi.

 

 
 

 

Pamięć o żołnierzach wyklętych

To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem Ojczyzny. To, o czym dziś mówiono, tu i wielu innych miejscach, że oni trwają dopóki trwa pamięć

 

 
 

Bohaterscy żołnierze żyją, póki o nich pamiętamy

Bohaterscy żołnierze niezłomni żyją, dopóki pamięta o nich Polska – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. – Trzeba dla nich zbudować prawdziwe mauzoleum – zapowiedział wcześniej. W ramach uroczystości odbył się apel poległych, salwa honorowa i zmiana posterunku przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 
  Apelem pamięci uczczono żołnierzy wyklętych

Gdyby nie walka z bronią w ręku niezłomnych, to nie przetrwałby ten duch, który ostatecznie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił minister Antoni Macierewicz podczas uroczystego apelu pamięci inicjującego warszawskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
 
       
  Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Koncerty, konferencje naukowe, projekcje filmowe i spotkania z żołnierzami, którzy służyli w oddziałach partyzanckich – trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął je patronatem narodowym. Będziemy na bieżąco relacjonować uroczystości.
 
       
  Polska uczci żołnierzy niezłomnych

Wystawy, marsze pamięci, odczyty, spotkania edukacyjne, rekonstrukcje, pokazy filmów, promocje książek, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, a nawet zawody strzeleckie – tak obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnianie zaplanowano w całym kraju nie tylko na 1 marca, ale także na kilka kolejnych dni.
 
       
 
Przesłanie ministra obrony narodowej do żołnierzy Wojska Polskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 
       
  Z ryngrafami na piersi

„Nie jesteśmy żadną bandą. Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości” – pisał mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”. Słowa te prof. Krzysztof Szwagrzyk przypomina w artykule na temat Żołnierzy Wyklętych.
 
       
  List ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  
       
  Walczyli o wolną Polskę

Potrzebny jest nowy kierunek w polityce historycznej dotyczącej dziejów Polski między 1944 a 1989 rokiem i wprowadzenie tej historii do programów w szkołach, także oficerskich i podoficerskich – podkreślali uczestnicy konferencji „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni”. Obrady w Muzeum Wojska Polskiego były częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
 
       
  Sześć lat z życia „Roja”

Mieczysław Dziemieszkiewicz, „Rój”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych jest głównym bohaterem filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", który 4 marca wejdzie na ekrany kin.
 
       
  Wilczym tropem od Chicago po Grodno

W 174 miastach Polski i sześciu za granicą odbył się dziś Bieg „Tropem Wilczym” poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych. Wystartowało w nim około 41 tysięcy zawodników. Wszystkim przyświecał jeden cel – oddanie hołdu żołnierzom, którzy walczyli o niepodległość z sowieckim okupantem. W Warszawie można było także obejrzeć inscenizacje historyczne oraz wziąć udział w grze terenowej.
 
       
  Żołnierze wyklęci w Wielkiej Brytanii

O uwolnienie Polski od komunizmu walczyło również ponad 200 tysięcy żołnierzy, którzy po II wojnie zostali poza jej granicami – przypominał Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, podczas konferencji „Żołnierze Niezłomni poza Krajem”. Uczestniczyło w niej prawie 300 uczniów z podwarszawskich szkół średnich i gimnazjów.
 
       
  Chwała bohaterom!

My, Polacy, w ostatnich wiekach, walcząc o wolność narodu i Ojczyzny, zapisaliśmy wiele bohaterskich i tragicznych kart historii. Jednak nawet na tym tle dzieje powstania antykomunistycznego wyróżnia szczególny dramatyzm. Żołnierze drugiej konspiracji stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium. Stanęli w obronie rodaków, poddanych terrorowi przez nową władzę, zainstalowaną w kraju z woli Stalina – list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników konferencji „Żołnierze Wyklęci”.
 
       
  Ku pamięci, ku przestrodze

Wystawa ma pokazać, kim byli żołnierze niezłomni, którzy zrobili wszystko, by ojczyzna była wolna, oraz kim byli ich oprawcy, chcący za wszelką cenę zniszczyć Polskę – podkreślał Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, otwierając wystawę „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania”.
 
       
  Żołnierze wyklęci będą mieli swoje mundury

Antoni Macierewicz zdecydował o wprowadzeniu mundurów honorowych dla żołnierzy walczących o niepodległość Polski po 1944 roku. Nowe umundurowanie – wzorowane na przedwojennym oficerskim – zaprezentowano dziś w Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość otworzyła cykl spotkań z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
 
       
  Minister Macierewicz uczcił pamięć „Ognia”

Walczyli o Polskę zbrojnie wiedząc, że można zwyciężyć, że jeszcze Polska nie zginęła, że przyjdzie czas kiedy powstanie prawdziwa, niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita – mówił o żołnierzach wyklętych szef MON. W Waksmundzie odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.
 
       
  Na Mazurach powstanie Panteon Żołnierzy Wyklętych

W Orłowie na Mazurach powstanie Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Dziś uroczyście wmurowano kamień węgielny pod tę budowlę. Panteon zostanie wzniesiony w kwaterze wojskowej, w której pochowano dziewięciu żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. - Chcieliśmy uczcić ich pamięć i oddać im hołd – mówi Radosław Król, wójt gminy Wydminy.
 
       
  Biegnąc upamiętnią żołnierzy wyklętych

Trwają zapisy na biegi „Tropem Wilczym”. Impreza organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja ma uczcić pamięć żołnierzy powojennego polskiego podziemia antykomunistycznego. W zawodach odbywających się 28 lutego w ponad 170 miastach całej Polski weźmie udział ponad 40 tysięcy osób, wśród nich także przedstawiciele armii.
 
       
  Żołnierze wyklęci bohaterami filmów

Wielu Polaków nie ma pojęcia o cierpieniach polskiego narodu na Wileńszczyźnie, Wołyniu, w Palmirach czy ubeckich katowniach. Po tym filmie nie będzie łatwo wyrzucić tych zdarzeń z pamięci – mówi Arkadiusz Olszewski, autor „Ludobójstwa”. Premiera filmu odbyła się kilka dni temu, teraz można go oglądać za darmo w sieci.
 
       
  Młode pokolenie zafascynowane postawą „Inki”

„Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – to były ostatnie słowa napisane przez Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, sanitariuszkę V Brygady Wileńskiej AK. Aresztowana w 1946 roku i katowana przez UB, nie zdradziła kolegów. Rozstrzelano ją tuż przed 18. urodzinami. Niedawno ukazała się książka „Szukając Inki”, opowieść o bohaterskiej sanitariuszce. – Mam nadzieję, że powstanie też o niej film. Młode pokolenie jest zafascynowane Danusią – mówi autorka Luiza Łuniewska w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl.
 
       
  Żołnierze wyklęci spoczęli w Panteonie-Mauzoleum

Nie jesteście od dzisiaj anonimowymi ofiarami, pogrzebanymi na zapomnienie w dołach śmierci. Wydobywamy was z ciemności i zapomnienia – powiedział Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na warszawskich Powązkach. Dziś otworzył tam Panteon-Mauzoleum żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, zamordowanych w latach 1945-1956. W 76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego spoczęły w nim szczątki 35 ofiar zbrodni komunistycznych.
 
       
  Powstaje grobowiec żołnierzy podziemia

Na warszawskich Powązkach Wojskowych powstaje Panteon-Mauzoleum. W zbiorowym grobowcu pochowane zostaną szczątki osób zamordowanych w czasach stalinowskich w więzieniu na Mokotowie i pogrzebanych w anonimowych grobach na tak zwanej Łączce. Budowla i jej kształt budzi jednak sporo kontrowersji.
 
       
  Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni

1 marca Polacy uczcili pamięć tych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej i zdradzie aliantów nie złożyli broni, lecz nadal walczyli o niepodległą ojczyznę. W organizacje sprzeciwiające się sowieckiej okupacji było zaangażowanych około 120-180 tys. Polaków. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy jednak dopiero od czterech lat – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii wojskowości.
 
       
  Pamięć Wyklętych

Walczyli, bo nie chcieli, by Polska stała się zależną od Sowietów komunistyczną republiką. Blisko 20 tysięcy z nich zapłaciło za to śmiercią, więzieniem, deportacją na Wschód. Dziś po raz kolejny w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 
       
  Dwa oblicza Powązek

Trudno uznać całe Powązki Wojskowe za Panteon Bohaterów Narodowych. Na tym cmentarzu, obok grobów bohaterów, znajdziemy miejsca spoczynku powojennych zbrodniarzy. Za to jest to doskonałe miejsce do zilustrowania kilku lekcji z historii Polski – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.
 
       
  Wygrali tę bitwę

Mówi się, że bitwa o pamięć żołnierzy wyklętych jest toczona między trzecim  pokoleniem akowców a trzecim pokoleniem ubeków. Skala obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w tym roku w poszczególnych miastach w Polsce pozwala na wyciągnięcie pocieszającego wniosku, że tę bitwę potomkowie Armii Krajowej wygrali – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.
 
       
  Zidentyfikowano Żołnierzy Wyklętych

Nazwiska dwunastu kolejnych żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zidentyfikowanych w wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej, ogłoszono w Belwederze w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy byli pochowani w bezimiennych grobach na warszawskich Powązkach. Dotąd IPN zidentyfikował 28 pochowanych tam osób.
 
       
  Major „Łupaszka” – legendarny dowódca

Był jednym z najsłynniejszych przywódców partyzanckich. Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” stał na czele 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zasłynął talentem organizacyjnym i brawurowymi akcjami zbrojnymi. Za swoją działalność został 63 lata temu rozstrzelany przez władze komunistyczne.
 
       
  Mauzoleum ofiar stalinowskich represji

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach stanie grobowiec żołnierzy podziemia, zamordowanych w czasach stalinowskich w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Monument ma być gotowy przed 27 września. Tego dnia, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ma się odbyć uroczysty pogrzeb ekshumowanych ofiar.
 
       
  Tak zginął ostatni polski partyzant

Był ostatnim żołnierzem niepodległościowego podziemia poległym w boju. Sierżant Józef Franczak „Lalek” przez 18 lat od zakończenia II wojny wymykał się zasadzkom i obławom Służby Bezpieczeństwa. Dziś mija pół wieku od jego śmierci – został zamordowany 21 października 1963 roku.
 
       
  IPN wie, gdzie pochowano Pileckiego

Ciało rotmistrza Witolda Pileckiego, legendy polskiego podziemia niepodległościowego, spoczywa na Łączce – zbiorowej mogile na Powązkach Wojskowych – twierdzi dr Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej, który kieruje pracami ekshumacyjnymi na warszawskich Powązkach Wojskowych.
 
       
  Naukowcy szukają grobów bohaterów

Szczątki 117 osób odnaleziono podczas pierwszego etapu ekshumacji ofiar komunistycznego terroru na warszawskich Powązkach. Teraz naukowcy spróbują je zidentyfikować na podstawie materiału DNA. Prace na Łączce zostaną wznowione wiosną, bo zdaniem historyków, mogą się tam znajdować groby jeszcze około stu osób.
 

Mobilne dowodzenie
 
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO