moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Escape room, czyli znasz historię, jesteś na dobrej drodze

Drogę do wyjścia z tego pokoju znajdą ci, którzy rozwiążą wszystkie zadania. Wystarczy znać dzieje podziemia niepodległościowego. Escape room, czyli pomieszczenie do gry zespołowej poświęconej żołnierzom wyklętym, tworzy Instytut Pamięci Narodowej. W pokoju zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB, a gracze będą musieli przeprowadzić akcję odbicia więźnia.


– Chcemy przybliżać historię Polski na wiele sposobów, także dzięki inteligentnej rozrywce i nauce przez zabawę – mówi Karol Madaj z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator projektu escape roomu poświęconego żołnierzom wyklętym. Pracownicy IPN sięgnęli po tę formę gry edukacyjnej, aby zainteresować młodzież historią polskiego podziemia. Podczas zabawy typu „escape the room” (uciekaj z pokoju) uczestnicy wchodzą do tajemniczego pomieszczenia, które mogą opuścić dopiero wówczas, gdy rozwiążą szereg zagadek.

Główne zadanie: odbić więźnia

W pokoju, który powstaje w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, gracze na godzinę przeniosą się do Polski II połowy lat 40. i wcielą w żołnierzy niezłomnych stawiających opór sowieckiej okupacji.

Główne zadanie brzmi: odbić więźnia ze stalinowskiego aresztu. Zamknięci w pokoju gracze muszą wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Informacje o żołnierzach wyklętych mogą uzupełniać przechodząc przez kolejne pomieszczenia.

Pokój budowany przez IPN nie tylko będzie wyposażony w eksponaty historyczne, lecz także zostanie w nim wykorzystana nowoczesna technologia odwołująca się do gier komputerowych. W pomieszczeniu zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB. – Znajdą się w nim na przykład drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 roku przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”– mówi koordynator projektu. Inne przedmioty, jak broń czy elementy umundurowania, zostaną wiernie zrekonstruowane.

Prace nad projektem dobiegają już końca. – Mamy gotowy scenariusz gry i zaczynamy ostatni etap realizacji, czyli budowę samego pokoju – mówi Madaj. Jak wyjaśnia, nad technicznym wykonaniem pomieszczenia pracują specjaliści z firmy, która jest pionierem pokoi zagadek na polskim rynku. Wszystko powinno być gotowe do końca roku.

Kto będzie mógł odwiedzić escape room? Gra jest skierowana przede wszystkim do uczniów gimnazjów i liceów. Jednak poziom trudności zagadek będzie dostosowywany do poziomu wiedzy gości. – Podczas pobytu w pokoju uczestnicy będą obserwowani przez animatora. Jeżeli zauważy on, że nie są w stanie wykonać zadania, podsunie im podpowiedzi – wyjaśnia pracownik IPN.

Historia inaczej

Pracownicy IPN podkreślają, że podczas gry uczestnicy poznają realia życia w Polsce czasów stalinowskich, a także zdobędą wiedzę o bohaterach podziemia, oddziałach partyzanckich, ich akcjach i uzbrojeniu. Przed rozpoczęciem zabawy wyświetlany będzie film przybliżający historię żołnierzy wyklętych, a po wyjściu z pokoju pracownicy IPN omówią grę i uzupełnią wiedzę o dziejach tego okresu. – Zależy nam, aby zachęcić młodych ludzi do samodzielnego szukania informacji, sięgania do opracowań naukowych – podkreśla Madaj.

W Polsce działają już pokoje zagadek o tematyce historycznej, jednak powstający projekt jest pierwszym poświęconym żołnierzom wyklętym. Jeżeli formuła się sprawdzi, IPN będzie chciał wybudować w Łodzi centrum edukacyjne z kilkoma takimi pokojami. Ich scenariusze będą dotyczyć m.in. strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i działalności konspiracyjnej drukarni z lat 70.

Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi działalność edukacyjną dla młodzieży. Ucząc historii poprzez zabawę, wydaje np. gry planszowe, m.in.: „Pamięć ’39”, poświęconą kampanii wrześniowej, „7. w obronie Lwowa", dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej, „Awans – zostań marszałkiem Polski”, przybliżającą przedwojenne stopnie wojskowe. A także komiksy, np. cykl „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”.

AD

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Krwawa noc pośród puszczy
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Piedimonte – samobójcza misja
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO