moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze wyklęci w Wielkiej Brytanii

O uwolnienie Polski od komunizmu walczyło również ponad 200 tysięcy żołnierzy, którzy po II wojnie zostali poza jej granicami – przypominał Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, podczas konferencji „Żołnierze Niezłomni poza Krajem”. Uczestniczyło w niej prawie 300 uczniów z podwarszawskich szkół średnich i gimnazjów.


Młodzież poznawała działalność antykomunistyczną w Wielkiej Brytanii podczas seminarium, które Centralna Biblioteka Wojskowa zorganizowała z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

– Zakończyła się II wojna światowa, ludzie przystąpili do pracy pokojowej, ale Polska nie była wolna. Tu w kraju walczono o to, aby uwolnić Polskę od komunizmu, tak samo robiło to ponad 200 tysięcy żołnierzy, którzy zostali poza jego granicami – opowiadał uczniom dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW.

Obecny na spotkaniu dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej opisywał strukturę i sposób funkcjonowania powojennej konspiracji. – Zjawisko „żołnierzy wyklętych” jest przykładem najbardziej masowego oporu wobec władzy komunistycznej, aż do wybuchu „Solidarności” w latach 70. – mówił. Przypomniał, że w zorganizowanej powojennej konspiracji walczyło blisko 200 tysięcy ludzi, z czego 20 tysięcy w oddziałach zbrojnych.


Naukowiec zaznaczył również, że w podziemiu niepodległościowym było miejsce dla przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych: od skrajnej prawicy, po lewicę. – Byli w nim piłsudczycy, działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Narodowego oraz Obozu Narodowo-Radykalnego – wyliczał. – Było tam też miejsce dla państwowców, dla tych wszystkich, dla których podstawowym imperatywem działania była możliwość walki o wolną, niepodległą Polskę – dodał.

Dr Łabuszewski przypomniał, że nieco później mieliśmy do czynienia z fenomenem konspiracji młodzieżowej działało 20 tysięcy osób w całym kraju. – Zakładali oni kółka samoszkoleniowe, drukowali ulotki i – nie mając już szansy na działalność zbrojną – starali się przeciwstawić władzy komunistycznej w sposób, jaki wówczas był możliwy: słowem i dobrym przykładem – podkreślił.


Podczas konferencji wyemitowano także film „Dla Niepodległej”, poświęcony antykomunistycznym działaniom Polaków, którzy po II wojnie światowej pozostali w Wielkiej Brytanii. Film sporo mówi zwłaszcza o powstaniu i funkcjonowaniu Brygadowego Koła Młodzieży „Pogoń", nawiązującego do tradycji legionowych i zajmującego się szkoleniem kadry polskiego wojska na obczyźnie.

– Przenieście się do Anglii lat 50. zeszłego wieku – zachęcał młodzież dr Tarczyński. – Film zawiera sceny kręcone ukrytymi kamerami przez ludzi, którzy tak bardzo zaangażowali się w to, aby odbudować Wojsko Polskie, że poświęcali na to swój prywatny czas i swoje prywatne środki  – dodał.

Dyrektor CBW zauważył też, że dziś nie wszystkie sceny filmowe mogą być zrozumiałe dla przeciętnego Polaka. Jako przykład podał fragment przedstawiający szkolenie polskich oddziałów. Kiedy 200 żołnierzy pojechało ćwiczyć obronę rzeki, przyjechała też za nimi brytyjska policja. – Przyjechaliśmy tu, aby was bronić przed mieszkańcami, którzy są komunistami. Gdyby zobaczyli, że tu ćwiczy Wojsko Polskie, mogliby wam zrobić krzywdę – tłumaczył polskiemu dowódcy komendant brytyjskich mundurowych. W okolicznych domach mieszkało przy tym 20 osób, polskich żołnierzy było 200, a policjantów sześciu. Dziś więc sytuacja może się wydawać groteskowa.

W filmie o szkoleniach organizacji opowiadają historycy i byli członkowie „Pogoni”. Ich wspomnienia są ilustrowane archiwalnymi materiałami i niepublikowanymi dotąd dokumentami.


Jak podkreślił dyrektor Jan Tarczyński, konspiracja działała na obczyźnie do 1990 roku. Jej zwieńczeniem był ostatni dekret prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który przekazując insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie ostatecznie rozwiązał tamtejsze struktury wojskowe.

Film „Dla Niepodległej” został wyprodukowany przez Telewizję Polską w 2004 roku. Jego reżyserem jest Leszek Wiśniewski, a współreżyserem i autorem scenariusza jest Jan Tarczyński.

Konferencję „Żołnierze Niezłomni poza Krajem” zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w ramach cyklu spotkań „Białe plamy w historii Polski”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: CBW

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Przerwany lot „Orlika”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ferie w mundurze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Offset dla „Wisły”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza morski „Dragon”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Leopardy jadą na poligon
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnictwo i kobiety
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Pamiętamy o Niezłomnych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Kleszcze dla wojska
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Priorytety dla armii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO