moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze wyklęci w Wielkiej Brytanii

O uwolnienie Polski od komunizmu walczyło również ponad 200 tysięcy żołnierzy, którzy po II wojnie zostali poza jej granicami – przypominał Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, podczas konferencji „Żołnierze Niezłomni poza Krajem”. Uczestniczyło w niej prawie 300 uczniów z podwarszawskich szkół średnich i gimnazjów.


Młodzież poznawała działalność antykomunistyczną w Wielkiej Brytanii podczas seminarium, które Centralna Biblioteka Wojskowa zorganizowała z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

– Zakończyła się II wojna światowa, ludzie przystąpili do pracy pokojowej, ale Polska nie była wolna. Tu w kraju walczono o to, aby uwolnić Polskę od komunizmu, tak samo robiło to ponad 200 tysięcy żołnierzy, którzy zostali poza jego granicami – opowiadał uczniom dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW.

Obecny na spotkaniu dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej opisywał strukturę i sposób funkcjonowania powojennej konspiracji. – Zjawisko „żołnierzy wyklętych” jest przykładem najbardziej masowego oporu wobec władzy komunistycznej, aż do wybuchu „Solidarności” w latach 70. – mówił. Przypomniał, że w zorganizowanej powojennej konspiracji walczyło blisko 200 tysięcy ludzi, z czego 20 tysięcy w oddziałach zbrojnych.


Naukowiec zaznaczył również, że w podziemiu niepodległościowym było miejsce dla przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych: od skrajnej prawicy, po lewicę. – Byli w nim piłsudczycy, działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Narodowego oraz Obozu Narodowo-Radykalnego – wyliczał. – Było tam też miejsce dla państwowców, dla tych wszystkich, dla których podstawowym imperatywem działania była możliwość walki o wolną, niepodległą Polskę – dodał.

Dr Łabuszewski przypomniał, że nieco później mieliśmy do czynienia z fenomenem konspiracji młodzieżowej działało 20 tysięcy osób w całym kraju. – Zakładali oni kółka samoszkoleniowe, drukowali ulotki i – nie mając już szansy na działalność zbrojną – starali się przeciwstawić władzy komunistycznej w sposób, jaki wówczas był możliwy: słowem i dobrym przykładem – podkreślił.


Podczas konferencji wyemitowano także film „Dla Niepodległej”, poświęcony antykomunistycznym działaniom Polaków, którzy po II wojnie światowej pozostali w Wielkiej Brytanii. Film sporo mówi zwłaszcza o powstaniu i funkcjonowaniu Brygadowego Koła Młodzieży „Pogoń", nawiązującego do tradycji legionowych i zajmującego się szkoleniem kadry polskiego wojska na obczyźnie.

– Przenieście się do Anglii lat 50. zeszłego wieku – zachęcał młodzież dr Tarczyński. – Film zawiera sceny kręcone ukrytymi kamerami przez ludzi, którzy tak bardzo zaangażowali się w to, aby odbudować Wojsko Polskie, że poświęcali na to swój prywatny czas i swoje prywatne środki  – dodał.

Dyrektor CBW zauważył też, że dziś nie wszystkie sceny filmowe mogą być zrozumiałe dla przeciętnego Polaka. Jako przykład podał fragment przedstawiający szkolenie polskich oddziałów. Kiedy 200 żołnierzy pojechało ćwiczyć obronę rzeki, przyjechała też za nimi brytyjska policja. – Przyjechaliśmy tu, aby was bronić przed mieszkańcami, którzy są komunistami. Gdyby zobaczyli, że tu ćwiczy Wojsko Polskie, mogliby wam zrobić krzywdę – tłumaczył polskiemu dowódcy komendant brytyjskich mundurowych. W okolicznych domach mieszkało przy tym 20 osób, polskich żołnierzy było 200, a policjantów sześciu. Dziś więc sytuacja może się wydawać groteskowa.

W filmie o szkoleniach organizacji opowiadają historycy i byli członkowie „Pogoni”. Ich wspomnienia są ilustrowane archiwalnymi materiałami i niepublikowanymi dotąd dokumentami.


Jak podkreślił dyrektor Jan Tarczyński, konspiracja działała na obczyźnie do 1990 roku. Jej zwieńczeniem był ostatni dekret prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który przekazując insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie ostatecznie rozwiązał tamtejsze struktury wojskowe.

Film „Dla Niepodległej” został wyprodukowany przez Telewizję Polską w 2004 roku. Jego reżyserem jest Leszek Wiśniewski, a współreżyserem i autorem scenariusza jest Jan Tarczyński.

Konferencję „Żołnierze Niezłomni poza Krajem” zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w ramach cyklu spotkań „Białe plamy w historii Polski”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: CBW

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
 
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Za zdrowie utracone na służbie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Wsparcie MON-u dla studentów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Nowy porządek w Europie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Spadochroniarze na warcie w UE
Szkolenie do walk w mieście
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Strzelnice dla specjalsów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ludzie bez twarzy
Śmierć przyszła po wojnie
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Serwis bliżej domu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Mark Rutte pokieruje NATO
Miliardy na modernizację armii
RBN przed szczytem NATO
Roczny dyżur spadochroniarzy
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
„Jaguar” z Gujany
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Lato pod wodą
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Szkolenie na miarę czasów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Olimp gotowy na igrzyska!
Oczy na Kijów
Biało-czerwona nad Wilnem
Polsko-litewskie konsultacje
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Ostatnia niedziela…
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Spędź wakacje z wojskiem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO