moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walczyli o wolną Polskę

Potrzebny jest nowy kierunek w polityce historycznej dotyczącej dziejów Polski między 1944 a 1989 rokiem i wprowadzenie tej historii do programów w szkołach, także oficerskich i podoficerskich – podkreślali uczestnicy konferencji „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni”. Obrady w Muzeum Wojska Polskiego były częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


– Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” traktujemy jako pokazanie nowego kierunku w polskiej polityce historycznej – mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, otwierając w warszawskim muzeum konferencję naukową „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni”. Jak dodał, MON chce, aby tę część polskiej tradycji wojennej wprowadzić jako element wychowawczy do polskiego wojska. – Jest potrzeba stworzenia nowego programu edukacyjnego dotyczącego naszej najnowszej historii w szkołach oficerskich i podoficerskich – stwierdził Fałkowski. Minister zapowiedział rozpisanie w tym roku konkursu na taki program oraz rozpoczęcie przeglądu ekspozycji w wojskowych izbach pamięci pod względem zgodności z prawdą historyczną.

Czarny PR

Także prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, podkreślał, że w szkolnych podręcznikach i programach żołnierzom niezłomnym nie poświęcono wiele miejsca. – Dlatego potrzebny jest nowy program edukacyjny i uzmysłowienie Polakom, szczególnie młodym ludziom, że bohaterowie powojennego podziemia walczyli o wolną Polskę – stwierdził profesor.

O miejscu dla żołnierzy wyklętych w świadomości Polaków mówił również Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. – Wokół żołnierzy powojennego podziemia propaganda PRL-u budowała „czarny PR”, teraz musimy przywracać pamięć o tych bohaterach – stwierdził prezes.

Według szacunków historyków, przez szeregi podziemnego wojska w okresie 1944-1956 przeszło nawet 200 tysięcy ludzi. – Walczyli z komunistycznymi represjami, chronili cywili przed bandytami, odbijali z więzień żołnierzy podziemia – wyliczał prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Za taką działalność władze PRL oskarżały ich o szpiegostwo, mordowanie ludności cywilnej i rabunki. Więziono ich, skazywano na karę śmierci, a ciała grzebano w bezimiennych mogiłach.

Jak wyliczył historyk PAN, w stalinowskiej Polsce w latach 1944-1956 we wszystkich miejscach odosobnienia przebywało od 1 miliona do 1,4 mln więźniów. Około 30 procent z nich stanowiły osoby skazane za służbę w konspiracji oraz działalność opozycyjną wobec komunistów.

W latach 1944-1963 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których połowa została wykonana. Jednocześnie ponad 200 tys. patriotów trafiło do więzień i obozów. – Wobec zatrzymanych i skazanych funkcjonariusze resortu bezpieczeństwa stosowali różne represje i tortury – mówił prof. Wolsza.

Osądzić katów

Obradujący przybliżyli także dzieje konspiracji antykomunistycznej i jej żołnierzy. – Najwyższym rangą i funkcją żołnierzem Armii Krajowej zamordowanym przez reżim komunistyczny był generał August Emil Fieldorf – przypomniał prof. dr hab. Marek Ney-Krwawicz z Instytutu Historii PAN.

Podczas niemieckiej okupacji generał stał na czele Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, kierując bieżącą walką z Niemcami. Po upadku Powstania Warszawskiego został zastępcą dowódcy AK. – Generał Fieldorf, który całe życie poświęcił służbie i walce o Polskę, został przez władze PRL aresztowany w 1950 roku i po brutalnym procesie skazany na karę śmierci – opowiadał prof. Ney-Krwawicz. Wyrok wykonano 24 lutego 1954 roku i do dzisiaj nie ustalono miejsca jego pochówku.

Historycy podczas konferencji wspominali też konspirację niepodległościową na Pomorzu Zachodnim. – Choć na tym terenie działał silny aparat bezpieczeństwa i oddziały Armii Czerwonej, kilkadziesiąt oddziałów partyzanckich podejmowało walkę: rozbijali posterunki Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, wykonywali wyroki, akcje rekwizycyjne i propagandowe – wyliczał dr hab. Bogusław Polak, profesor Politechniki Koszalińskiej.

Natomiast dr hab. Waldemar Handke, także z Politechniki Koszalińskiej, przybliżył działalność konspiracji antykomunistycznej w Wielkopolsce. – Największą na tych ziemiach organizacją była Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta” – mówił historyk.

Uczestnicy konferencji apelowali nie tylko o upamiętnianie bohaterskich żołnierzy, ale też o osądzenie ich morderców. Nazwiska dwóch katów pracujących w więzieniu na Mokotowie przypomniał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Jednym z nich był st. sierż. Piotr Śmietański, który zabił strzałem w tył głowy m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego. Drugi zbrodniarz to st. sierż. Aleksander Drej, który wykonał wyrok na majorze Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
 
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Serwis bliżej domu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
„Jaguar” z Gujany
Szkolenie na miarę czasów
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Biało-czerwona nad Wilnem
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Polsko-litewskie konsultacje
Lato pod wodą
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Spadochroniarze na warcie w UE
Nowy porządek w Europie
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wsparcie MON-u dla studentów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Mark Rutte pokieruje NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć przyszła po wojnie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szkolenie do walk w mieście
Ostatnia niedziela…
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ludzie bez twarzy
Pancerny sznyt
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Olimp gotowy na igrzyska!
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Za zdrowie utracone na służbie
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Miliardy na modernizację armii
Spędź wakacje z wojskiem!
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Jak usprawnić działania służb na granicy
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Walka – tak, ale tylko polityczna
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Strzelnice dla specjalsów
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Oczy na Kijów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO