Zmiany w strukturach Wojska Polskiego. 1 Brygada Pancerna i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich stały się częścią nowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej. Z żołnierzami obu jednostek spotkał się minister obrony Mariusz Błaszczak. – Uczestniczycie w projekcie, który wzmacnia bezpieczeństwo naszej ojczyzny, a także wschodniej flanki NATO. Gratuluje wam – zwrócił się do wojskowych.
Uroczystość zmiany podporządkowania 1 Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich odbyła się dziś w Wesołej. Protokół, na mocy którego obie jednostki zostały włączone w struktury 18 Dywizji Zmechanizowanej, sygnował gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, a także gen. dyw. Jarosław Gromadziński, który stoi na czele formowanego właśnie związku taktycznego. W wydarzeniu wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Szef MON przypomniał, że za kilka dni minie 80 lat od napaści Niemiec na Polskę. – Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych wydarzeniach, naszym obowiązkiem jest oddanie hołdu tym, którzy ucierpieli ze względu na brutalną okupację naszych ziem – mówił dziś w 1 Brygadzie Pancernej. – Naszym obowiązkiem jest dążenie do tego, aby takie zdarzenia nigdy się nie powtórzyły. Temu ma służyć silne Wojsko Polskie. A silne Wojsko Polskie to liczne wojsko, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i mocno osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył minister obrony.
Wyjaśnił także, że aby wzmocnić polską armię zdecydował o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON dodał, że nie bez przyczyny stacjonuje ona we wschodniej części kraju, gdyż to z tego kierunku płynie dziś zagrożenie. – To nie jest przypadek, ze wschodnia flanka jest tak istotna dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, nie bez przyczyny w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Tak jak nie bez przyczyny na Łotwie i w Rumunii stacjonują polscy żołnierze – mówił. Zwrócił się także do żołnierzy z jednostek, które zostały dziś włączone w struktury 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Uczestniczycie w projekcie, który wzmacnia bezpieczeństwo naszej ojczyzny, a także wschodniej flanki NATO. Gratuluję wam – powiedział Mariusz Błaszczak.
Natomiast gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej podkreślił, że formowanie nowego związku taktycznego to proces. Przypomniał także, że pierwszy etap ma się zakończyć w 2021 roku. Wówczas, oprócz 1 Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, w strukturach dywizji znajdzie się także 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina oraz Pułk Logistyczny z Łomży. Zaznaczył także, że będzie to jedyna dywizja w Wojsku Polskim, która będzie miała natowską strukturę dowodzenia. – To ułatwi nam współpracę z sojusznikami – wyjaśnił generał Gromadziński. Dodał także, że to nie jedyny element, który będzie wyróżniał związek taktyczny. W strukturach każdej z podległych mu brygad mają znaleźć się cztery bataliony bojowe, a nie jak w innych tego typu jednostkach – trzy. – Stawiamy na budowę potencjału bojowego, a nie administracyjnego – zaznaczył generał.
Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Jej dowództwo, sztab, a także 18 Batalion Dowodzenia stacjonuje w Siedlcach. Formacja jest nazywana „Żelazną Dywizją”, na cześć 18 Dywizji Piechoty, która nosiła właśnie taki przydomek. Natomiast patronem jednostki jest gen. broni Tadeusz Buk, dowódca wojsk lądowych, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
1 Brygada Pancerna, dotychczas podlegała 16 Dywizji Zmechanizowanej. Dwa lata temu została wyposażona w czołgi Leopard, które zastąpiły PT-91 Twardy. W związku ze zmianą podporządkowania 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma i 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa zostaną włączone w struktury 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina. W związku z tym dwa nowe poddziały zmechanizowane, które będą działać na rzecz 1 BPanc powstaną w Siedlcach oraz w Białej Podlaskiej.
Zmiany czekają też 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Jednostka była dotychczas samodzielna. W związku ze zmianą podporządkowania podległy jej batalion czołgów wejdzie w struktury 19BZ. Jednak nastąpi to dopiero wtedy, gdy w Wojnarowej zakończy się formowanie 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Batalion czołgów 19 BZ ma także zostać sformowany w Lublinie.
Na rzecz dywizji ma działać 18 Pułk Logistyczny, a także pułki artylerii, przeciwlotniczy, inżynieryjny oraz batalion rozpoznawczy. Proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej ma się zakończyć w 2026 roku.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON
komentarze