moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami

Wojsko Polskie jest najliczniejsze w Europie i coraz lepiej uzbrojone. Żołnierze tworzą z Polski fort nie do zdobycia – zapewniał premier Donald Tusk w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Polska jest z was dumna – mówił do wojskowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa zorganizowała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Do jednostki w Wesołej przyjechali m.in. Donald Tusk, szef rządu, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, Cezary Tomczyk, wiceminister obrony oraz gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

 

Premier Tusk przypomniał, że dla Polaków słowo „zwycięstwo” w odniesieniu do wydarzeń z 1945 roku, ma gorzki smak. Zapewnił jednak, że m.in. dzięki podniesieniu poziomu wydatków na obronność, który umożliwia modernizację armii, polscy żołnierze nigdy więcej nie będą czuli się słabsi wobec przeciwnika. Szef rządu mówił, że współczesne oblicze Wojska Polskiego tworzy ponad 200 tys. odważnych, dumnych, świetnie wyszkolonych i zdecydowanych żołnierzy. – Dzisiaj najlepszym lekarstwem na narodową traumę czasów II wojny światowej jesteście wy: polscy żołnierze, oficerowie, generałowie. Wojsko Polskie jest obecnie najliczniejsze w Europie, coraz lepiej zorganizowane i coraz lepiej uzbrojone – przekonywał Donald Tusk. Premier zapewniał, że za kilka lat WP będzie też „najsilniejszą armią w Europie”. – Jesteście tutaj po to, żeby cała Polska zobaczyła żołnierzy, którzy tworzą z Polski fort nie do zdobycia – dodał.

Premier podkreślił, że od najważniejszych sojuszników słyszy, że dziś polska armia jest „najcenniejszym europejskim ogniwem NATO”. Poinformował, że w piątek podpisze traktat polsko-francuski, a za kilka miesięcy podobny dokument zostanie zawarty z Wielką Brytanią. Jak zaznaczał, o podpisanie porozumień, które stanowią wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, zabiegali politycy tych państw. – To dzięki wam Polska jest cenionym sojusznikiem – mówił Tusk zwracając się do wojskowych. – Każdy chce mieć was, polskich żołnierzy, po swojej stronie. Nasi przeciwnicy coraz wyraźniej rozumieją, że nie warto jest mieć was przeciwko sobie – dodał premier.

W trakcie uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej głos zabrał także wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dzisiaj stoimy tu razem z najlepszą armią w Europie i najodważniejszymi żołnierzami. Jesteśmy z was bardzo dumni – powiedział. Jak określił szef MON-u, współcześni polscy żołnierze swą codzienną służbą wypełniają testament żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Wicepremier zapewniał, że Polska chce pokoju, ale pokojowi niezbędna jest siła, która go obroni. – Ci, którzy mają siłę, mają pokój. I my ten pokój gwarantujemy naszym rodakom i naszym sojusznikom – powiedział szef resortu obrony.

Podczas uroczystego apelu – przy asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych wystawionej przez 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – uhonorowano żołnierzy, którzy zasłużyli się między innymi w czasie operacji „Feniks”, ochrony granic RP oraz przy zwalczaniu terroryzmu w kraju i poza jego granicami. Następnie odczytano apel pamięci i wystrzelono salut armatni.

Przed częścią oficjalną obchodów przedstawiciele rządu uczestniczyli w briefingu informacyjnym z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Natomiast po oficjalnych uroczystościach politycy spotkali się z żołnierzami.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: plut. Wojciech Król/ MON

dodaj komentarz

komentarze


Niebo pod osłoną
Góral z ORP „Gryf”
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Piątka z czwartego wozu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Odpalili K9 Thunder
Przyszłość obrony i odstraszania
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
The Era of Polish IFVs
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Wojsko kontra śnieżyce
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Miliardy na logistykę i łączność
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Na tronie mistrza bez zmian
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
W cieniu dumy floty
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Nowe Daglezje na nowy rok
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Pancerniacy jadą na misję
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Powrót do przeszłości Westerplatte
Oskarżony Maduro
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Dyplomatyczna gra o powstanie
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Co nowego w przepisach?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Koniec bezkarności floty cieni?
PKW „Noteć” – koniec misji
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Amerykański szogun
Snowboardzistka i pływacy na medal
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
USA: chcemy Grenlandii
Silniejsza obrona granic Litwy
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO