moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem

W Niemczech ruszają międzynarodowe manewry Combined Resolve 25-02. – Dowództwem szczebla nadrzędnego (HICOM) będzie sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej wspierany przez żołnierzy jednostek „Żelaznej Dywizji” – mówi oficer prasowy por. Barbara Jóźwiak. Sojusznicy będą doskonalić umiejętności w zakresie działań bojowych, współpracy, interoperacyjności i gotowości bojowej.

Foto 18DZ z poprzedniej edycji  Combined Resolve

Manewry Combined Resolve 25-02 rozpoczną się w przyszłym tygodniu na poligonie w Hohenfels w Niemczech i potrwają do 2 czerwca. To kolejna odsłona cyklicznych, międzynarodowych ćwiczeń Combined Resolve, w których zwykle bierze udział kilka tysięcy żołnierzy NATO. Celem manewrów jest m.in. wzmacnianie interoperacyjności, czyli zdolności do współdziałania armii państw należących do Sojuszu i krajów partnerskich. W obecnej edycji, która nosi kryptonim „Combined Resolve 25-02”, sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej ma pełnić funkcję dowództwa szczebla nadrzędnego (HiCOM).

 

REKLAMA

Do Niemiec z „Żelaznej Dywizji” pojechało kilkuset żołnierzy. Przez kilkanaście dni będą planować i dowodzić pododdziałami narodowymi i państw sojuszniczych na poligonie w Hohenfels oraz Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. To właśnie w drawskim CSB 1 Warszawska Brygada Pancerna będzie realizować zadania w Command Post Exercise (CPX), które są skoordynowane z Combined Resolve. Czołgiści będą też współpracować z amerykańskimi żołnierzami z 1 Dywizji Pancernej (1st Armored Division), znanej jako „Old Ironsides”.

Foto 18DZ z poprzedniej edycji  Combined Resolve

– W trakcie Command Post Exercise w Drawsku sztaby doskonalą dowodzenie i koordynację działań w warunkach symulowanego konfliktu. Kluczowe jest planowanie operacji, podejmowanie decyzji i reagowanie na zmieniającą się sytuację taktyczną – wyjaśnia oficer prasowy 18 DZ por. Barbara Jóźwiak.

W lutym – w poprzedniej edycji Combined Resolve – Polacy także odgrywali ważną rolę. Wówczas oficerowie z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej utworzyli HICOM, czyli dowództwo kierujące wielonarodowymi brygadami. W sztabie wspierali ich również żołnierze ze Stanów Zjednoczonych.

AB

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ogień z nabrzeża
 
Apache’e na horyzoncie
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Pracowity dyżur Typhoonów
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Podhalańczycy upamiętnili kolegów poległych w Afganistanie
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Siły zbrojne 2039: nowa armia na nowe czasy
Walka pod napięciem
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Pierwsza misja Gripenów
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Więcej amunicji do Rosomaków
Gdy sekundy decydują o życiu
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Początek „Burzy”
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Rex Bolizlavus
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Na pomoc po katastrofie
Więcej na mieszkanie za granicą
Nowa siła uderzeniowa
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Rodzina na wagę złota
Piękny przykład patriotyzmu
Filary bezpieczeństwa
Składy wysokiego ryzyka
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Podniebne wsparcie sojuszników
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
Henry Szymanski na tropie prawdy
Medycyna na morzu
Ustawa bliżej żołnierzy
Wiedza na trudne czasy
Baltic Sea Under Control
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Gra o kapitulację
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Więcej polskiego trotylu dla USA
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Ukwiał z Gdańska
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Prezydent wręczył awanse generalskie
Pegaz nad Europą
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Sport kształtuje mentalność
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Szabla hubalczyków
Podniebny Pegaz
Poznać rakietowego Homara
Polskie F-16 w służbie NATO
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Wyścig zbrojeń wystartował
Feniks zakończony. Pomoc trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO