moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa bliżej żołnierzy

Usprawnienie rekrutacji, korzystne rozwiązania dla wojskowych wysyłanych na zagraniczne kursy oraz świadczenie motywacyjne dla żołnierzy niezawodowych – to niektóre ze zmian zaproponowanych w nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Przedłożony przez ministra obrony narodowej projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Teraz dokument trafi do prac w parlamencie.

Ustawa o obronie ojczyzny, regulująca kwestie obronności i funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, została przyjęta w kwietniu 2022 roku. Od tamtego czasu była już kilkukrotnie nowelizowana. W listopadzie 2024 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przedłożyło kolejny projekt zmian. Po kilku miesiącach prac legislacyjnych i uzgodnień wczoraj dokument przyjęła Rada Ministrów. Jak wskazano, podstawowym celem nowelizacji jest „normowanie działań w zakresie wzmocnienia liczbowego i jakościowego personelu Sił Zbrojnych RP”. Służyć temu mają przepisy dotyczące m.in. przebiegu służby wojskowej, zachęt do podejmowania dobrowolnych niezawodowych form służby oraz usprawnienia działalności kadrowej i dyscyplinarnej organów wojskowych, a także procesu naboru do służby. W tej ostatniej kwestii nowe przepisy przewidują, że postępowanie rekrutacyjne wobec osoby, która ubiega się o powołanie, będzie trwało „bez zbędnej zwłoki”.

 

REKLAMA

Korzystne zmiany dla żołnierzy służących za granicą

– W znowelizowanej ustawie rozwiązano wiele zagadnień, które wcześniej były trudne do uregulowania, na przykład dotyczących jakości służby, szkolenia poza granicami Polski i możliwości pobytu z rodziną – a czasem to pobyt dwuletni, jak w przypadku szkoleń na F-35 – powiedział wczoraj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu Rady Ministrów. Chodzi tu o żołnierzy wysyłanych na zagraniczne kursy, staże, specjalizacje lub inne formy szkolenia i doskonalenia zawodowego poza granicami państwa. Według propozycji jeśli wyjazd potrwa ponad sześć miesięcy, żołnierz będzie mógł wyjechać razem ze swoją rodziną (współmałżonek i dzieci pozostające na jego utrzymaniu). MON zrefunduje wówczas m.in. koszty pobytu, opłaci też naukę dzieci. – Takie rozwiązanie pozwoli utrzymać więzi rodzinne i pozytywnie wpłynie na morale kierowanych na naukę żołnierzy. Przełoży się też na jakość podejmowanych działań podczas służby oraz wpłynie na rozwój zawodowy i zwiększenie potencjału obronnego państwa – tak propozycję uzasadnili przedstawiciele MON-u.

Świadczenie motywacyjne dla niezawodowych

Projekt przewiduje też wprowadzenie dodatkowego świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy niezawodowych oraz zawodowych w trakcie kształcenia w uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, centrum lub w ośrodku szkolenia. Ma ono być wzorowane na dodatkowym świadczeniu motywacyjnym, które obecnie mogą otrzymywać wyłącznie żołnierze zawodowi. Może je przyznać minister obrony narodowej w przypadkach uzasadnionych np. wyjątkowymi warunkami lub miejscem pełnienia służby, kwalifikacjami żołnierza zawodowego, a także wykonywaniem zadań szczególnie ważnych dla sił zbrojnych (świadczenie jest przyznawane na czas określony, w formie decyzji określającej jego wysokość). W praktyce gratyfikowani finansowo mogą być ci, którzy wykonują np. zadania związane z ochroną granicy państwowej czy zapobieganiem lub usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Wprowadzenie analogicznych rozwiązań dla niezawodowców, którzy często wykonują tożsame zadania jak żołnierze zawodowi, ma zwiększyć motywację i uatrakcyjnić służbę, a także stać się dodatkowym impulsem do wzorowego wykonywania obowiązków służbowych i np. podnoszenia kwalifikacji.

Weryfikacja psychologiczna

Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało też zmiany dotyczące badań psychologicznych kandydatów do wojska. Obecnie są one wymagane głównie w przypadku kandydatów na żołnierzy zawodowych, w pozostałych sytuacjach ograniczają się do wywiadu z psychologiem i podstawowych testów psychologicznych. Po wejściu w życie nowych przepisów badania psychologiczne mają być obowiązkowe dla wszystkich ochotników, niezależnie od formy służby wojskowej, do której się zgłaszają. Jak uzasadniają przedstawiciele MON-u, zmiana ta ma zapewnić większą efektywności selekcji, ma także pozwolić na wcześniejsze zidentyfikowanie osób, które mogłyby mieć trudności w adaptacji do warunków i wymagań służby.

Propozycje przepisów przewidują też możliwość kierowania do wojskowych komisji lekarskich osób zdolnych do służby wojskowej w przypadku udokumentowanego pogorszenia się ich stanu zdrowia. – Rozwiązanie to jest skierowane przede wszystkim do tych, którzy wiele lat temu w czasie kwalifikacji wojskowej uzyskali kategorię zdolności do służby wojskowej „A”, ale na przestrzeni tych lat zdolność tę de facto utracili. Osoby takie są wykazywane w ewidencji wojskowej jako zdolne do służby wojskowej, podczas gdy faktycznie w ich stanie zdrowia nastąpiły zmiany powodujące niezdolność do służby – przyznają przedstawiciele MON-u.

Rekompensaty i zwierzęta służbowe

Nowelizacja ustawy wprowadza też korzystne rozwiązania dla wojskowych małżeństw. Obecnie rodzice-żołnierze, wychowujący dzieci do lat czterech, nie mogą być w tym samym czasie kierowani w podróż służbową poza miejsce pełnienia służby bez wyrażonej zgody. Analogiczne rozwiązanie dotyczy rodzica-żołnierza samodzielnie wychowującego dzieci. Propozycje zmian zakładają, że wiek dziecka uprawniający do ograniczenia wspólnego delegowania małżonków-żołnierzy poza stałe miejsce służby zostanie podniesiony do ośmiu lat.

Na korzystne zmiany mogą też liczyć rezerwiści, którzy byli powołani na ćwiczenia wojskowe w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 29 września 2023 roku. Obecnie z powodu luki prawnej w ustawie o obronie ojczyzny żołnierze ci nadal nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy za dojazd do jednostek wojskowych i z powrotem. Nowelizacja zakłada zwrot zaległych rekompensat, a na złożenie wniosku w tej sprawie rezerwista będzie miał 12 miesięcy od dnia wejścia przepisów w życie.

Zmiany w przepisach dotyczą też koni i psów służbowych na „emeryturze”. – Ustawa reguluje kwestie opieki nad psami i końmi służącymi w Wojsku Polskim – do końca ich dni. Tego wcześniej nie zagwarantowano, ale my to zmieniamy. To bardzo ważne, by oddać szacunek wszystkim, którzy są zaangażowani – zarówno opiekunom, jak i tym, którzy służą na rzecz naszego bezpieczeństwa. Również jeśli chodzi o odszkodowania i ułatwienia transportowe – mówił wczoraj wicepremier Kosiniak-Kamysz. Przepisy przejściowe mają zagwarantować objęcie opieką psów i koni wycofanych z użytku w wojsku również przed 21 grudnia 2021 roku.

Wśród innych zaproponowanych zmian projekt przewiduje także: podniesienie wysokości odszkodowań w przypadku śmierci żołnierza w następstwie wypadku podczas służby wojskowej, wsparcie finansowe dla organizacji proobronnych, ustanowienie dowódców: batalionu i kompanii organami dyscyplinarnymi, a także uznanie za „wydatki niewygasające” środków z Funduszu Sił Zbrojnych, które nie zostaną wykorzystane w ciągu jednego roku w ramach realizacji umów wieloletnich.

Projekt nowelizacji trafi teraz do prac w Sejmie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: P. Demkowski/21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


7TP – czołg kompromisu
Opady ustąpiły, ale żołnierska misja trwa
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Orlik na Alfę
Rekompensaty na ostatniej prostej
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Cześć bohaterom naszej wolności
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Najbardziej żołnierski żołnierz
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
Pożegnaliśmy bohatera naszych czasów
Dzieci wojny
Nocny patrol myśliwców
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolarskie święto w stolicy
Kanadyjski żołnierz ranny podczas ćwiczeń
Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w gotowości w Brzegu i Nisku
Na rosyjskim pasku
Każdy z nas był w sieci zaatakowany
Planowano zamach na Zełenskiego
Sprawdził się na misjach i na granicy. Dron latający Orbiter
Rząd o bezpieczeństwie Polski
Pieta Michniowska
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Brytyjczycy żegnają Malbork
Rekrutacja w Dęblinie na finiszu
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Cel: wyszkolić podoficera
Ogień z Grotów wyborowych w Nowej Dębie
Kontrakt na K2 gotowy do podpisu
Tłumy na zawodach w Krakowie
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji
Terytorialsi usuwają skutki nawałnic
Ostatnia niedziela…
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Terytorialsi zawitają do Płocka
„Z dumą nosiłem polską flagę w kosmosie”
Na ratunek pancerniakom
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
W drodze po młodszego nurka
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Polskie uzbrojenie na wojnie i w gospodarce
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Żołnierze walczą ze skutkami ulew
Inwestycje w mobilność wojska
Zmiana warty na wschodniej granicy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Pucharowe zmagania Polaków
Ten beton... żyje!
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
Czas na wspólne działania
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Czas próby
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Zmodernizowany Leopard 2PL
Cisza przed wojną
BWR-1 – weteran po liftingu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO