W Zakopanem odbyła się 10. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych. 16 najlepszych drużyn z całej Polski prezentowało swoje umiejętności z zakresu musztry podstawowej oraz paradnej, której choreografie wykonywano w oprawie muzycznej, także przy akompaniamencie wystrzałów. Na dwa dni stolica Tatr stała się areną wojskowego widowiska.
Dwa dni rywalizacji, 16 najlepszych zespołów wyłonionych podczas przeglądów musztry na szczeblu wojewódzkim, pokaz dyscypliny i wyszkolenia. 14 i 15 maja na placu Niepodległości w Zakopanem uczestnicy 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych zaprezentowali wysoki poziom umiejętności.
Pierwszego dnia poszczególne drużyny realizowały program obowiązkowy obejmujący czynności z zakresu regulaminu musztry Sił Zbrojnych RP. Każda z nich wykonywała dziesięć zadań wylosowanych przez dowódcę drużyny, wśród których znalazły się m.in. zbiórka w kolumnie marszowej, marsz krokiem zwykłym i defiladowym, zwroty, oddawanie honorów.
Drugi dzień konkursu to program dowolny, w którym liczyła się kreatywność. Zespoły prezentowały maksymalnie 10-minutowe pokazy musztry paradnej. We wszystkich przypadkach choreografie były przygotowane z podkładem muzycznym. I tu była ogromna różnorodność. Na placu Niepodległości w Zakopanem wybrzmiały marsze wojskowe, była również muzyka filmowa np. z „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy rapowe bity. Kadeci wykazali się hartem nie tylko ducha, lecz także ciała, ponieważ przez większość drugiego dnia padał deszcz i deszcz ze śniegiem. Nikt nie narzekał. Z wysoko uniesionymi głowami wchodzili na plac i schodzili po kilkuminutowej prezentacji. Zespoły prezentowały się także w strojach galowych, podrzucały atrapy broni, żonglowały nimi, były również wystrzały. Sędzia płk Krzysztof Rybicki podkreślił, że wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. – Co nas jako żołnierzy bardzo cieszy i myślę, że każdy z nich już w tej chwili poradziłby sobie w służbie zawodowej, czego im bardzo życzę – mówił oficer i dodał, że uczniowie poświęcali na szlifowanie musztry swój wolny czas, co tym bardziej zasługuje na docenienie. Przyznał, że komisja sędziowska, oceniając występy, miała spory problem, poziom ocenianych drużyn był bardzo wyrównany, więc o przyznanych punktach zdecydowały drobne szczegóły.
Zwycięzcą tegorocznego, 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych została reprezentacja uczniów z XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Dowódca drużyny Adrian Dorociak wyjaśnił, że było to spełnienie marzenia, zwłaszcza dla kolegów z trzeciej klasy, którzy w przyszłym roku już nie wystąpią. – Walczyliśmy o to cały rok, trenowaliśmy i udało się. Wielka duma – zaznaczył i przyznał, że trudniejszy był dla nich pokaz w stylu dowolnym. W jego ocenie szalę zwycięstwa przeważył element choreografii, podczas którego każdy z kadetów z jego zespołu po kolei prezentował pokaz solowy. – Widziałem, że to zrobiło wrażenie także na publiczności – stwierdził. Warto podkreślić, że choć element występów solowych pojawiał się także w układach choreograficznych innych drużyn, to w większości przypadków prezentowało go dwóch uczestników.
Srebro wywalczyli kadeci z Zespołu Szkół nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, którzy w finale konkursu znaleźli się po raz pierwszy. – Bardzo dobry występ. Moim zdaniem, jeśli chodzi o musztrę paradną, nie mieli konkurencji. Myślę, że komisja doceniła wartość techniczną i prezencję – zauważył nauczyciel ZS nr 1 Jacek Jackowski.
Na trzecim miejscu podium stanęli reprezentanci XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie. Walka do końca była zacięta i wyrównana, a o wynikach w klasyfikacji generalnej decydowały pojedyncze punkty.
Podczas wręczenia nagród uczestnikom gratulował zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Tomasz Włodarczyk, który odczytał także list od wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. „Jestem pełen uznania dla wszystkich uczniów klas mundurowych, bo ich wybór munduru, musztry i poligonu w tak młodym wieku świadczy o dużej dojrzałości, odpowiedzialności, sprecyzowanych zainteresowaniach i konsekwencji w kroczeniu własną drogą” – napisał szef MON-u i dodał, że armia czeka na takich młodych ludzi pełnych pasji i zaangażowania, świadomych tego, jak ważne jest bezpieczeństwo kraju.
Płk Tomasz Włodarczyk podkreślił, że tego rodzaju konkursy mają bardzo duże znaczenie w integracji środowiska. Wskazał także na współzawodnictwo i nawiązanie do wartości patriotycznych. – Klasa wojskowa musi kojarzyć się z dyscypliną i tradycją Wojska Polskiego, jaką jest musztra. To jednoczy i integruje tę młodzież – zaznaczył oficer.
Ceremonię wręczenia nagród uświetnił pokaz musztry paradnej Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz koncert orkiestry wojskowej z Krakowa. Laureaci oprócz pucharów i medali otrzymali nagrody rzeczowe, takie jak śpiwory czy plecaki wojskowe, a także słuchawki i termosy.
Podczas obu dni przeglądu można było obejrzeć sprzęt wojskowy, m.in. transporter Rosomak i pojazd rozpoznania Żmija. Można było też sprawdzić się w symulatorze dachowania i skosztować żołnierskiej grochówki, a obecni na miejscu rekruterzy Wojska Polskiego udzielali informacji o możliwościach realizowania kariery wojskowej. Kpt. Michał Gełej, rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, zaznaczył, że przegląd musztry klas wojskowych to też okazja do popularyzacji MON-owskiego programu Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Obecnie uczestniczy w nim prawie 28 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych w całym kraju, którzy uczęszczają do 544 OPW w 433 szkołach. Ale, jak zauważa kpt. Zbigniew Czapik, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie, tego rodzaju wydarzenia, jak zakończony właśnie 10. Przegląd Musztry Klas Wojskowych to obok innych uroczystości i świąt narodowych okazja dla kadetów, by zaprezentować swoje umiejętności.
autor zdjęć: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

komentarze