Dowództwo nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej będzie mieścić się w Siedlcach, a za jej sformowanie będzie odpowiadał gen. bryg. Jarosław Gromadziński. – Zapewniam, że ta jednostka będzie żelaznym gwarantem bezpieczeństwa Polski południowo-wschodniej – mówił oficer, odbierając z rąk ministra obrony narodowej akt mianowania na nowe stanowisko służbowe.
– To ważny dzień i ważny rok, bo obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystych obchodów Święta Wojsk Lądowych, które odbyły się w Siedlcach. – Ale to także rok, który zapisze się w historii miasta Siedlce i w historii Wojska Polskiego – podkreślił.
Minister przypomniał także, że działania resortu obrony koncentrują się na wzmacnianiu pozycji Polski w strukturach NATO, zwiększeniu liczebności polskiej armii i jej modernizacji. Jednak najważniejszą informacją, jaką przekazał dziś szef resortu obrony, była ta dotycząca utworzenia czwartej dywizji wojsk operacyjnych. Otrzymała ona nr 18. – W ten sposób chcemy nawiązać do roku 1918, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a także do wydarzeń sprzed 98 lat, czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która przesądziła o losach Europy i świata – mówił minister. – Wówczas wyróżniała się 18 Dywizja Piechoty, nazywana „Żelazną Dywizją”. Nadanie tego numeru nowej jednostce to nawiązanie do heroicznego czynu polskich żołnierzy – podkreślił szef resortu obrony.
Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej będzie mieściło się w Siedlcach, a w jej strukturze znajdą się trzy brygady. Dwie, które już funkcjonują – 1 Brygada Pancerna i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, oraz trzecia, która zostanie dopiero utworzona. Jej szeregi mają zasilić żołnierze, którzy dopiero rozpoczną służbę wojskową. – To dla mnie ważne, aby proces naboru do armii był dynamiczny, dlatego zostanie uruchomiona kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” – wyjaśnił szef MON. – Dziś fenomenem cieszą się klasy mundurowe, bardzo dobrze rozwijają się także wojska obrony terytorialnej. Chcę wykorzystać tę energię, ten zapał, aby stworzyć nową brygadę wojsk operacyjnych – podkreślił.
Film: MON
Minister poinformował także, że proces wcielenia żołnierzy przebiegał sprawnie, stworzony został ogólnopolski bank danych, w którym można znaleźć informacje o wolnych stanowiskach w polskiej armii, wprowadzono także jednolity proces kwalifikacyjny dla wszystkich stanowisk, a w zatwierdzonym przez rząd budżecie na rok 2019 ujęto środki na podwyżki wynagrodzeń i uposażeń dla wojska.
Za sformowanie nowego związku taktycznego będzie odpowiedzialny gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dotychczasowy zastępca dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer wcześniej dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, która współpracuje z Batalionową Grupą Bojową NATO, służył także w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. – To doświadczony oficer, przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia i ma świetne relacje z żołnierzami armii sojuszniczych – mówił minister. – Jestem przekonany, że gen. Gromadziński sprosta temu zadaniu i będziemy mogli obserwować, jak proces tworzenia związku taktycznego przebiega – dodał.
Gen. bryg. Jarosław Gromadziński.
– Dziękuję za zaufanie i szansę dowodzenia 18 Dywizją Zmechanizowaną w Siedlcach. Zdaję sobie sprawę, że to nie będzie łatwe zadanie, ale zostanie ono wykonane – powiedział nowo mianowany dowódca. – Zapewniam, że nowa jednostka będzie żelaznym gwarantem bezpieczeństwa Polski południowo-wschodniej – podkreślił generał. Nowo mianowany dowódca rozpocznie służbę na stanowisku dowódcy 17 września. Ta data nie jest przypadkowa. Tego dnia 1939 roku Sowieci wkroczyli do Polski.
Z utworzenia w Siedlcach dywizji zadowolony jest Wojciech Kudelski, prezydent miasta. – Z przerażeniem patrzyliśmy na to, jak w ostatnich latach wojska w naszym regionie ubywa. Cieszymy się, że ściana wschodnia nie będzie już taka bezbronna – mówił podczas uroczystości.
Uroczystość mianowania dowódcy czwartej dywizji odbyła się podczas obchodów Święta Wojsk Lądowych. Poprzedziła ją msza święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska, a tuż po niej odbył się piknik, podczas którego można było obejrzeć sprzęt, jakim dysponuje 16 Dywizja Zmechanizowana. Oficjalna delegacja złożyła także wieńce pod pomnikami: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dywizja to największy wojskowy związek taktyczny. Do tej pory w Wojsku Polskim funkcjonowały trzy takie jednostki – 11 Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 12 i 16 Dywizja Zmechanizowana. Dyskusja o utworzeniu kolejnej rozpoczęła się kilka lat temu – po agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Ostatecznie konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa „ściany wschodniej” wykazał Strategiczny Przegląd Obrony, a także ćwiczenie „Zima-17”.
autor zdjęć: Michał Niwicz, grafika: MON
komentarze