Dziś to wy, żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO, to wam zawdzięczamy bezpieczeństwo – mówił minister Mariusz Błaszczak na wojskowym pikniku z okazji 20-lecia Polski w NATO. Podobne wydarzenia jak w Mińsku Mazowieckim odbyły się w 19 miastach. Do Rzeszowa pojechał premier Mateusz Morawiecki. Szef MON chwaląc polskich żołnierzy, zapowiedział defiladę 3 maja.
W 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego minister obrony Mariusz Błaszczak świętował dziś razem z żołnierzami 20-lecie Polski w NATO. – Przez ostatnie 20 lat Polska dynamicznie się rozwijała i rozwijało się Wojsko Polskie. To był czas wytężonej pracy i służby żołnierzy – mówił szef MON podczas wizyty w Mińsku Mazowieckim. – Dziękuję za wasze zaangażowanie i profesjonalizm. Jestem dumny, że nadzoruję tak wspaniałą formację. Dziękuję, że mogę razem z wami świętować – zwrócił się minister do żołnierzy. Pikniki pod hasłem „20 lat Polski w NATO” odbywały się dziś w całym kraju.
Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu wspomniał zmarłego niedawno premiera Jana Olszewskiego. – To on wytyczył kierunek drogi do NATO – powiedział.
Szef resortu obrony mówił także, jak ważne jest to, aby Wojsko Polskie było silne, dobrze zorganizowane, i aby dysponowało najnowocześniejszym sprzętem. Podkreślił jednak, że w każdej służbie zawsze najważniejszy jest człowiek. Mówił o bohaterstwie szer. Tomasza Wolaka, który w jednym z centrów handlowych obezwładnił nożownika i pomógł osobom, które zostały przez niego poszkodowane. Przypomniał także, że tydzień temu zespół żołnierzy Wojskowej Akademii Technicznej i Inspektoratu Informatyki MON wygrał międzynarodowy TIDE Hackathon, pokonując kilkanaście innych drużyn. – Nasi żołnierze należą do najlepszych – chwalił szef MON.
Ramię w ramię
Dużo uwagi minister Błaszczak poświęcił także sojuszniczej współpracy. Przypomniał, że przez ostatnie 20 lat, Polska aktywnie uczestniczyła w misjach zagranicznych. Jednak w tym czasie zginęło 120 polskich żołnierzy. – Pamiętamy o nich i modlimy się za nich. To byli bohaterowie, którzy oddali życie za Polskę, ponieważ służba na misji, to służba za Polskę – podkreślił. Zaznaczył, że obecnie Polska zaangażowana jest w 10 misjach, m.in. na Łotwie i w Rumunii, a wkrótce do Afganistanu wyjadą żołnierze z 1 Brygady Pancernej. – To miara naszego zaangażowania we współtworzenie największego Sojuszu. Jesteśmy solidarni i taką solidarność okazują nam nasi partnerzy – mówił. Zaznaczył, że kluczowe decyzje dotyczące współdziałania wojsk zapadły podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas sojusznicy postanowili, że w Polsce będą stacjonować żołnierze NATO. Chodzi o Pancerną Brygadową Grupę Bojową US Army oraz Batalionową Grupę Bojową NATO, którą tworzą wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. – Niedawno obserwowałem z prezydentem Andrzejem Dudą ćwiczenia wojsk w Żaganiu i Orzyszu. Zrobiły na nas ogromne wrażenie – podkreślił.
Szef MON zaznaczył także, że wśród priorytetów resortu obrony jest modernizacja armii oraz zwiększenie jej liczebności. Przypomniał, że została powołana 18 Dywizja Zmechanizowana, a polska armia ma zostać wyposażona między innymi w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot i wyrzutnie rakietowe Himars. – Chcemy, aby przeciwnik wiedział: jeśli zaatakuje Polskę to spotka się ze stanowczą i skuteczną odpowiedzią – zaznaczył. Przypomniał także, że niedawno zapadła decyzja o pozyskaniu myśliwców piątej generacji. – Wojsko Polskie zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt – zaznaczył.
Minister Błaszczak przypomniał, że wyposażenie armii można było ostatnio oglądać podczas defilad z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 100-lecia niepodległości. – Dwudziesta rocznica wstąpienia Polski do NATO i 15-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej, to powody, dla których wojskowa defilada odbędzie się w tym roku także 3 maja. Już dziś zapraszam serdecznie! – mówił szef MON.
Czołgi i myśliwce
Dla gości pikniku w Mińsku Mazowieckim, żołnierze przygotowali mnóstwo atrakcji. Każdy, kto zdecydował się przyjść na piknik, mógł zobaczyć m.in. myśliwce F-16 i MiG-29, śmigłowce W-3 Sokół, samoloty transportowe Bryza i Casa. Broń i wyposażenie zaprezentowali także żołnierze wojsk lądowych, specjalnych, obrony terytorialnej czy Żandarmeria Wojskowa. Można było z bliska przyjrzeć się czołgom Leopard 2A4 oraz 2A5, kołowym transporterom opancerzonym Rosomak, samobieżnym moździerzom RAK, a także armatohaubicom Krab i Dana.
Żołnierze pokazali swoim gościom, jak szkolą się podczas służby. Żandarmi po brawurowym pościgu zatrzymali przestępcę, a wojskowi z 15 Brygady Zmechanizowanej pokazali trening walki wręcz. Zainteresowani służbą w armii mogli skorzystać z porad ekspertów wojskowej komendy uzupełnień lub wojskowych uczelni.
Na pikniku w Mińsku Mazowieckim nie zabrakło także Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Każdy, kto odwiedził nasze stoisko, mógł otrzymać publikowane przez nas czasopisma.
Mińsk Mazowiecki to jedno z 20 miast, w których odbywały się dziś wojskowe pikniki z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Razem z żołnierzami świętowano m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie czy Bydgoszczy, gdzie mieszkańców nie zniechęciła nawet zła pogoda. W pikniku w Rzeszowie uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył wieniec przed pomnikiem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK i zapalił znicz pod obeliskiem st. chor. Jana Kiepury, żołnierza 1 Brygady Strzelców Podhalańskich, który w 2013 roku poległ w Afganistanie.
autor zdjęć: MON, Kancelaria Premiera
komentarze